EL KONULAN ÇOCUKLAR AİLELERİNE TESLİM EDİLMELİDİR

​Hatay'ın Erzin ilçesinde yaşayan Ali ve Sümeyra Algül çiftinin 5 çocuğu eğitim tedbiri iddiasıyla Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından alıkonulmasına ilişkin basın açıklaması:

/ BASIN AÇIKLAMALARI / Küçült | Büyüt

Hatay'ın Erzin ilçesinde yaşayan Ali ve Sümeyra Algül çiftinin çocuklarına Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından Şubat ayından beri ebeveynleri tarafından “okula gönderilmedikleri” gerekçesi ile el konulduğu ortaya çıktı. Aile avukatının konuya dair açıklamasında; 5 çocuğun iki ay önce jandarma tarafından ailenin elinden alındığı, önce belli bir süre çocukların aileden gizlendiği ifade edildi. El konulan 5 çocuktan 2’sinin okul çağında dahi olmadığı ifade edildi.

Daha okul yaşına bile gelmemiş çocuklara sözde uzman bir görevlinin raporu ile el koyanların söz konusu kararını insani ve ahlaki olarak değerlendirmek mümkün değildir. Gerek ailenin gerek çocukların psikolojik durumunu dikkate almadan, tek yöntemmiş gibi bu uygulamaya başvurmak, çarpık zihniyeti de ortaya koymaktadır.

Çekirdek aileye, başkasının hakkına girecek anlamda bir fiil söz konusu olmadığı müddetçe, görece yanlışlar üzerinden müdahale edip parçalamak, kaş yapayım derken göz çıkarmaktır. Bu çocukların en azından bir aileleri vardı. Şimdi bu aile paramparça edilmiştir. O yetkililere sormak lazım; şimdi daha mı iyi oldu? Bu türden müdahaleler toplumun temel yapı taşı olan aile kurumuna savaş açmaktır. Bu uygulama hem ebeveynin hem de çocukların ve aslında toplumun ağır bir biçimde cezalandırılmasıdır.

Toplumun temel yapısı ailenin kodlarıyla oynamak toplumun temelini sarsmaktır. En iyi eğitim, ifade ve ikna yollarını kullanarak insanların tercihlerini etkileyebilmektir. Zorlama yollarla, polis-asker veya savcı hâkim baskısıyla talim yapmaya çalışmak, farklı şekillerde oluşacak travmayı görmezden gelmektir. Zamanın ve kötü çevrenin ifsat ve çarpıklığı ile kötü tesirinden çocuklarını muhafaza etmek amacıyla alternatif eğitim kurumlarını veya metodlarını tercih etmek suç değil, baba hassasiyetidir. Yapılması gereken, ailenin parçalanması değil, ikna edilmesidir. Kendilerine haber verilmeden ve ifadeleri dahi alınmadan, yangından mal kaçırırcasına bir mahkeme kararı çıkarılmak suretiyle çocuklara el koymanın nasıl bir adalet anlayışı olduğunu anlamak mümkün değildir.

HÜDA PAR olarak; bu büyük yanlıştan bir an önce dönülmesini ve “el konulan” çocukların bir an önce ailelerine teslim edilmelerini bekliyoruz.

 HÜDA PAR KADIN VE AİLE BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI