GENEL BAŞKANIMIZ SAĞLAM’DAN SEÇİM AÇIKLAMASI

Genel Başkanımız Sayın İshak Sağlam, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimine ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

/ GENEL MERKEZ / Küçült | Büyüt

31 Mart Pazar günü, vatandaşlar yüksek bir katılım oranıyla önümüzdeki beş yıl için yerel yöneticilerini seçmek üzere tercihini yapmıştır. Seçim sonuçlarının milletimize, memleketimize ve İslam ümmetine hayırlar getirmesini diliyoruz. 

Seçimlerin gayesi; halkın özgür iradesinin tezahür etmesidir. Bu irade; var olan yönetimlerin toplumun ihtiyaçları doğrultusunda güven tazelemesi veya değiştirilmesi şeklinde sonuç doğurmaktadır. Bu nedenle bütün partiler seçimlerin sonuçlarını doğru okumak ve halkın verdiği mesajı net bir şekilde anlamak durumundadır. 

Millet tercihini ve görevini yapmıştır. Milletin tercihinin sandıktan olduğu gibi çıkması, herhangi bir değişikliğe uğratılmaması ilgili bütün kurum ve şahısların sorumluluğudur. Sonuçlara ilişkin itirazların nasıl yapılacağı ve sonuçlandırılacağının kuralları bellidir. Adil ve şeffaf bir şekilde bu süreç yürütülmelidir. Başta yarışan adaylar ve partileri olmak üzere herkes sonuçları kabullenmeli ve halkın iradesine saygı göstermelidir.

Her seçim öncesinde tartışmaların, ayrılıkların, farklılıkların, birliktelik ve ittifakların olması tabii bir durumdur. Ancak fazladan birkaç oy veya sandalye almak için gerginlik çıkarılması, milletin fertlerinin birbirine karşı kışkırtılması kabul edilemez bir durumdur. Maalesef bu gerginlikler birkaç yerde kan akmasına, ölümle sonuçlanan olaylara sebebiyet vermiştir. Bir kısım siyaset erbabının ve bazı adayların ortamı gerecek tavırlarına rağmen bu müessif olayların çok yaygın olmaması, bir iki istisnai olay dışında seçimlerin nispeten sakin geçmiş olması milletimizin, temsilcisi olmaya aday olanlardan daha olgun davrandığını göstermiştir. 

Seçimler tamamlanmış, yeni bir dönem ve süreç başlamıştır. Siyasi partilerin ve temsilcilerinin de yeni bir dil ve söylem ile milletin gerçek sorunlarına eğilmeleri gerekir. Siyasi partilerin topluma karşı en önemli sorumlulukları; toplumsal sorunlarda çözümün parçası olmak, tıkanıklıkları açmak ve genel maslahata uygun siyaset üretmektir. İktidarın yapması gereken, çözüm bekleyen yığılmış sorunlara el atmasıdır. Muhalefet ise mevcut sorunlara kendi çözümlerini kamuoyu ile paylaşmalı, yanlış yaptığında iktidara baskı yaparak doğruya yönlendirmelidir. Yerel yönetimlerde milletten yetki alanlar köy, belde ve şehirlerinin en doğru biçimde yönetilmesine odaklanmalıdır. Bütün siyasi partileri ve seçilmiş kişileri bu hassasiyet ve sorumluluk bilinci ile hareket etmeye çağırıyoruz. 

Seçim sonuçlarının milletimize, memleketimize hayırlar getirmesini diliyorum.

İSHAK SAĞLAM | HÜDA PAR GENEL BAŞKANI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI