Parti programımızda yer alan bir madde daha kısmen hayata geçirildi

Parti programımızdaki “İktisat Politikamız” kısmında yer alan yoksul insanlar için elektriğin ücretsiz olmasını içeren maddesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal yardım alan vatandaşlara elektrik yardımı yapılacağı açıklamasıyla kısmen de olsa hayata geçirildi.

/ GENEL MERKEZ / Küçült | Büyüt

Partimizin 2012 yılında kamuoyuyla paylaştığı parti programımızdaki “İktisat Politikamız” kısmında yer alan, “En alt gelir diliminde bulunan yoksul insanlar için, ailedeki fert başına kanunla belirlenecek oranda su, elektrik ve gaz ücretsiz olmalıdır” maddesi, sosyal yardım alan vatandaşlara aylık 150 kilowatt/saat kullanıma kadar 80 TL’lik elektrik yardımı yapılacağı açıklamasıyla hayat buldu.

Bundan önceki dönemlerde de yine parti programımızda yer alan, “Tüm devlet dairelerinde tesettür serbest bırakılmalı ve anayasal güvence altına alınmalıdır.” (S-15) 2013 yılında Resmi Gazete’de yer alarak kamuda başörtüsü yasağı kaldırılmıştı. “Anayasa mahkemesine bireysel başvuru harca tabi olmamalı..”(S-18) bu madde kısmen de olsa yürürlükte, “Çalışamayacak derecede engelli olan vatandaşların, bakımı ve geçimi devlet tarafından karşılanmalıdır.” (S-22), bu madde de kısmen yürürlükte, “Seçilme yaşı 18’e indirilmelidir.”(S-23), bu madde 2017 yılında yürürlüğe girmişti. “İlköğretim öğrencilerine okutulan, ırkçılık kokan ‘Andımız’ vb. metinler kaldırılmalıdır.” (S-33) 80 yıl boyunca okutulan ‘andımız’ 2013 yılında kaldırılmıştı. “Devletin tiyatro ve sinema gibi kültür sanat faaliyetlerine desteği, projeler bazında olmalıdır.” (S-76) bu madde de geçtiğimiz yıl Aralık ayında yıllık 80 bin TL yardım yapılacağı Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Geçtiğimiz hafta partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşarak, ''Düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilowatt saate kadar elektrik tüketimini devlet olarak biz üstleniyoruz.'' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 2,5 milyonun üzerindeki hanede her ay ortalama 80 liralık elektrik faturasını devletin karşılayacağını söylemişti.

Dün yayımlanan gündem değerlendirmemizde bu konuya ilişkin yaptığımız açıklamada, elektrik yardımının geliri olmadığı halde sosyal yardım alamayan vatandaşlara da verilmesi gerektiğinin altını şu ifadelerle çizilmiştik:

Yaşanan ekonomik istikrarsızlık, enflasyon oranlarının fahiş seviyelerde seyretmesi ve satın alma gücünün düşmesi; yeterli veya düzenli geliri olmayan vatandaşları daha da yoksullaştırarak temel insani ihtiyaçlara ulaşmalarında zorluklar yaşamalarına sebebiyet vermiştir. Tabii ve sürekli bir ihtiyaç olan enerji kullanımının mevsimsel koşullar sebebiyle artması ve söz konusu ekonomik dalgalanmaların faturalandırmaya olumsuz yansıması milyonlarca vatandaşı mağdur etmektedir.

ELEKTRİK YARDIMI SOSYAL YARDIMDAN MUAF TUTULAN VATANDAŞLARA DA UYGULANMALIDIR

Yakın zamanda Sayın Cumhurbaşkanı, Elektrik Tüketim Desteği projesi adı altında, düzenli sosyal yardım alan vatandaşlara aylık 150 kilowatt/saat kullanıma kadar 80 TL’lik elektrik yardımı yapılacağını açıklamıştı. Sosyal devlet ilkesi gereği bu projenin sadece sosyal yardım alan belli sayıdaki vatandaşa değil; geliri olmadığı halde sosyal yardım alamayan veya düşük de olsa belli bir gelirinin olması sebebiyle sosyal yardımdan muaf tutulan vatandaşlara da uygulanmalıdır.

HÜDA PAR GENEL MERKEZİ

 

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI