“Yargı sisteminde bir değişiklik yok”

Danıştay 8'inci Dairesi'nin "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmesine tepki gösteren Genel Başkanımız Sayın İshak Sağlam, “Danıştay’ın bu kararı, yargı sisteminde bir değişikliğin olmadığını gösteriyor.” dedi.

/ GENEL BAŞKAN / Küçült | Büyüt

Genel Başkanımız Sayın İshak Sağlam, Danıştay 8'inci Dairesinin ilköğretim okullarında uygulanan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etme kararına ilişkin yaptığı değerlendirmede, halka ideoloji dayatamayacak bir sistemin getirilmesi gerektiğini söyledi.

Türk Eğitim-Sen, 8 Ekim 2013'te kaldırılan "Öğrenci Andı"nın yeniden yürürlüğe girmesi için Danıştay'da dava açtı. Danıştay 8. Dairesi Türk Eğitim-Sen'in "Öğrenci Andı" ile ilgili açtığı davayı görüştü ve "Öğrenci Andı"nı kaldıran işlemi hukuka aykırı buldu.

Danıştay 8'inci Dairesi'nin "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmesine tepki gösteren Genel Başkanımız Sağlam, “Danıştay’ın bu kararı, yargı sisteminde bir değişikliğin olmadığını gösteriyor.” dedi.

“Danıştay kararı bu ırkçı uygulamaya dönmek için mazeret olamaz”

Danıştay’ın, aldığı bu kararla kendini icra organının yerine koyduğunu ve vatandaşlara ırkçı bir söylem dayattığını dile getiren Sağlam, AK Parti’nin, Danıştay’ın gerekçesini dikkate alarak, kaldırılan "Öğrenci Andı" kararını bir an önce yasal güvence altına alması gerektiğini ifade etti.

İnanca yönelik yeni ve yerli bir anayasanın yapılması gerektiğini de söyleyen Sağlam, “Kesin çözüm; inancımıza, kültürümüze ve örfümüze uygun tamamen yeni ve yerli bir anayasanın yapılması, halka rağmen halka ideoloji dayatamayacak bir sistemin getirilmesidir. Danıştay kararı bu ırkçı uygulamaya dönmek için mazeret olamaz.” şeklinde konuştu.

HÜDA PAR GENEL MERKEZİ

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI