“Faize dayalı ekonomi sistemi mutlaka terk edilmelidir”

Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Ali Doyar, faizin ekonomi başta olmak üzere toplumun her kesimine ciddi zararlar verdiğini belirterek, faize dayalı ekonomi sisteminin mutlaka terk edilmesi gerektiğini söyledi.

/ ZİYARETLER / Küçült | Büyüt

24 Haziran’da gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı ve 27’nci Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne sayılı günler kaldı.

Seçim çalışmaları kapsamında halkla buluşmaya devam eden Gaziantep milletvekili adaylarımız, partimizin ülke meselelerine bakışını ve çözüm önerilerini anlatarak, halktan bu anlamda destek talebinde bulunmaya devam ediyor.

Seçim çalışmalarını sürdüren Genel Başkan Yardımcımız ve Gaziantep Milletvekili Adayımız Mehmet Ali Doyar, esnaf ile bir araya gelip esnafın sorunlarını ve taleplerini dinlemeyi sürdürüyor.

Doyar; İl Başkanımız Mehmet Nakşi Erat, milletvekili adaylarımız ve beraberindeki partililerimizle birlikte Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası, Gaziantep Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile Karagöz Caddesi esnafını ziyaret etti.

Doyar ve beraberindeki heyet ilk olarak Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odasına ziyarette bulundu. Heyetimiz, Oda Başkanı Celal Açık tarafından karşılandı. Heyetimize teşekkür eden Açık, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kendilerine başarılar diledi.

Sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyaretin ardından Doyar ve beraberindeki heyetimiz, Gaziantep Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanını ziyaret etti. Heyetimiz burada da Oda Başkanı Sadık Keş tarafından karşılandı.

Heyetimize teşekkür eden Keş, başarılar dileyerek, seçimlerin hayırlı olması temennisinde bulundu. Heyet buradaki ziyaretinin ardından da Karagöz Caddesindeki esnafı da ziyaret etti.

Ziyarette esnaf ile yakından ilgilenen Doyar, hizmete ve adalete susamış halkı gerçek anlamda temsil etmek için meclise girmek istediğini ve bundan dolayı deskeklerini talep etti.

Ziyaretin ardından Gaziantep İl Başkanlığımızda açıklamalarda bulunan Doyar, Gaziantep’in diğer illere göre kendi ayakları üzerinde durabilen, kendisini sürekli geliştirebilen özellikle ekonomi ve sanayi alanında sıçrama yapmış etrafındaki birçok ile örnek olabilecek bir seviyede olduğunu söyledi.

Ancak yanlış politikalar sonucu sanayi alanında önde olan Gaziantep’teki sanayici ve iş adamlarının da ekonomide sorunlar yaşadıklarına dikkat çeken Doyar, bunların başında da faiz ve dolar ile yapılan alış veriş ticaretin geldiğini vurguladı.

“Faiz emeğe saygısızlıktır”

Doyar, “Takdir edersiniz ki ekonomik sıkıntılar bunların hepsine doğrudan bir etki ediyor. Biz bu konuda sürekli söylüyoruz. Türkiye'deki ekonomik altyapı asla kötü bir altyapı değildir. Parasızlık veya imkânsızlık yok. Sadece burada yanlış politikalar sonucu belki sıkıntılar meydana geliyor. İşte o yanlış politikaların düzeltilmesi gerektiğini söylüyoruz. En başta da bir kere faiz bizim nazarımızda ekonomik yapı olmak üzere toplumun her kesimine çok ciddi zararlar vermektedir ve bir kere bizim nazarımızda faiz emeğe saygısızlıktır. Yani paradan para kazanma yolu bizim kesinlikle bize uymamaktadır. Bizim ne inancımıza, ne siyasi, ne kültürel ne ekonomik ne de sosyal dokumuza asla uymuyor. Zaten dinimiz tarafından da mutlaka haram kılınmıştır. Dolayısıyla faize dayalı ekonomik sistemi neden mutlaka terk edilmesi gerektiğini savunuyoruz ve bunun doğru olduğunu söylüyoruz. Faiz olmadığı zaman asla bu memleket batmaz. Tam tersine belki istikrar kazanır.” dedi.

“Asgari ücretten vergi almamalı”

Asgari ücretten vergi almaması gerektiğinin altını çizen Doyar, “Bununla birlikte ekonomideki gelişmelerin doğrudan halkın bütün kesimlerine yansıtılması lazım. Yapılandırmanın bu şekilde olması lazımdır. Asgari ücret dolayısıyla buna göre yapılandırmalıdır. Asgari ücretten vergi almamalıdır. Asgari ücretle çalışan insanlarımızın mağdur edilmemesi lazımdır. İstihdamın oluşturulması ve sahasının genişletilmesi gerekir. Sürekli üretime dayalı bir ekonomik yapılanmanın sahaya yansıtılması gerekiyor. İşleyişinde buna göre şekillendirilmesi gerekir ki üretim alanı genişletilerek, üretime dayalı bir yapı oluşturulursa Gaziantep gerçekten bu konuda örnek bir şehirdir. Her ilde neden bunlar olmasın? Bunlar olabilen şeylerdir.” diye konuştu.

“Neden bu memleket kendi parasıyla alışveriş yapmasın?”

Alışverişlerin dolarla yapılmasına da karşı olduğumuzu belirten Doyar, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün bakıyorsunuz ki; Amerika bütün dünyayı avuçları arasına almış. Her taraftan baskı kuruyor. Bu ekonomik anlamda da böyledir. Biz neden dolarla alışveriş yapalım? Neden bu memleket kendi parası ile alışveriş yapmasın ve neden komşuları ile kendi aralarında kendi paralarıyla alışveriş yapmasınlar? Biz buna mahkûm muyuz? Hayır, ama mahkûm ediliyoruz. Eğer bunlardan kurtulursak ekonomik alanda ciddi bir rahatlama meydana gelir. İnşallah çabalar zamanla belki karşılık bulur diye düşünüyorum. Allah-u Teâlâ o güzel günleri nasip etsin diyorum.”

GAZİANTEP İL BAŞKANLIĞI 

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI