“YSK teamül dışına çıkmıştır”

Genel Başkan Yardımcımız Cens, Diyarbakır Oy Pusulasının dizilimine tepki göstererek YSK’nın dizilimde teamül dışına çıktığını yazdı.

/ GENEL MERKEZ / Küçült | Büyüt

Sosyal medya hesabı üzerinden pusuladaki bağımsız milletvekili adaylarının dizilimine tepki gösteren Genel Başkan Yardımcımız Abdurrahman Cens, YSK’nın, dizilimde teamül dışına çıktığını belirtti.

YSK’nın desteklediğiz Bağımsız Milletvekili Adayı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun pusuladaki yerini daha karmaşık hale getirmek için günlerce toplantı yaptığını yazan Cens, sonuç olarak dizilimde teamül dışına çıkılarak karar verildiğini yazdı.

“Oy pusulasındaki düzenleme adil olmamıştır”

Seçim pusulasındaki dizilime tepki gösteren Diyarbakır İl Başkanımız Metin Kaya da yaptığı açıklamada; bağımsız adayların isimlerinin küçük kutucuklar içerisine ve isimleri okunamayacak kadar küçük punto yazılarla yazılmasının iyi niyetli bir uygulama olmadığını ifade etmiş, yapılan sıralamanın da doğru bir sıralama olmadığını dile getirmişti.

Kaya, “Tek sıra halinde ve yan yana yapılabilirdi, isimleri daha büyük puntolu yazılarla yazılabilirdi ya da en adil olanı ki bu konuda daha önce YSK’ya başvurumuz da olmuştu, fotoğrafları bırakılabilirdi. Ama hiçbiri yapılmadı. Oy pusulasında bağımsız adaylarının konumlandırılmasıyla ilgili mevcut düzenlemenin adil bir düzenleme olduğunu söyleyemeyiz.” ifadelerini kullanmıştı.

“Sıralamanın 3-3-1 tarzında sıralanarak yerleştirilmesi gerekirdi”

Desteklediğimiz aday Zekeriya Yapıcıoğlu’nun çekilen kurada son sırada çıktığını hatırlatan Kaya, ortaya çıkan pusulada adayımız Yapıcıoğlu’nun hiçbir şekilde son sıra olarak görülmediğini, sıralamada asıl olması gereken 3-2-2 gibi zorlama bir sıralama değil de 3-3-1 tarzında sıralanarak yerleştirilmesi olduğunun altını çizdi.

“Kafalarına göre takılacaklardıysa niçin kura çekildi diye sormak lazım”

Diyarbakır’ın pusulası diğerlerinden 6 gün sonra belirlendiğini ifade eden Kaya, Diyarbakır hariç bağımsız adayları olan diğer illerin tamamının pusulasında aday sıralamasının yan yana yapıldığını belirtti.

Kaya, “Diyarbakır pusulalarında ise böyle ucube bir sıralama yapılmış. Sıralamanın neye göre yapıldığı ise belli değil. Kura çekildi ve kuranın sonucuna göre YSK kesin aday listesini ilan etti ancak pusulada ki sıralamanın neye göre yapıldığını anlayabilmiş değiliz. Pusuladaki sıralama; 5-6-1, 2-3 ve 4-7 şeklinde yapılmış. Bu çok tuhaf bir şey. Böyle bir şey olabilir mi? Kurada 1 gelen kişi soldan sağa saydığımızda 3’üncü sıraya yerleştirildiğini görüyoruz. Bu sıralamaya göre hiçbir aday olması gereken yerde değil. Yok eğer kafalarına göre takılacaklardıysa niçin kura çekildi diye sormak lazım.” diyerek tepki gösterdi.  

Kaya, “Yapılan dizimde adayımız Zekeriya Yapıcıoğlu, pusulanın en alt sırasındaki son kutucuğa diğer bir ifade ile ikinci kutucuğa konumlandırılmıştır. Yapıcıoğlu’nun, pusulada konumlandırıldığı yeri, seçmenlerimize iyi anlatmamız lazımdır. Bu konuda teşkilatımızın daha hassas davranması gerekir.” dedi.

HÜDA PAR GENEL MERKEZİ

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI