"Kudüs Filistin’in başkentidir ve öyle kalacaktır"

Adana İl Başkanlığımızın düzenlediği "Kudüs’e Sahip Çıkıyoruz" temalı basın açıklamasında Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğu ve öyle kalacağı ifade edildi.

/ BASIN AÇIKLAMALARI / Küçült | Büyüt

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’le ilgili girişimlerine tepki gösteren Adana İl Başkanlığımız düzenlediği "Kudüs’e Sahip Çıkıyoruz" konulu kitlesel basın açıklamasında, ABD ve siyonist işgalcilere lanet yağdırdı. Yapılan açıklamalarda Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğu ve öyle kalacağı ifade edildi.

Etkinlik, Veysi Sonkaya Hoca’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti başladı. Programda söz alan GİK Üyemiz Salih Demir, Kudüs gündemiyle toplanan İslam İşbirliği Teşkilatının aldığı kararların eksik ama önemli olduğunu söyledi.

ABD ve siyonistlerin kendi sonlarını hazırladığını ifade eden Demir, "Buradan ABD’ye, siyonist israile ve yandaşlarına haykırıyoruz ve diyoruz ki; ümmetin güvende olmadığı hiçbir yerde ve mekânda sizler de güvende olamayacaksınız!" dedi.

Demir, ümmetin direnişiyle zaferin, Müslümanların olacağını; ABD, siyonist ve yandaşlarının mağlup olacaklarını söyledi.

Basın açıklamasını okuyan Adana İl Başkanımız Veysel Yavuz,  Mescidi Aksa’nın da içinde bulunduğu Filistin’in, 1948 yılından beri "Büyük Siyon Devleti" projesi adı altında siyonist çeteler tarafından işgal edildiğine dikkat çekti.

Bu projeye hizmet eden ABD’nin,  Kudüs’ü siyonist çetenin “sözde başkenti” ilan etmesinin kabul edilemeyeceğini ifade eden Yavuz, "Biliyoruz ki; ABD ve siyonist çete bu cesareti İslam ümmetinin içine düştüğü ihtilaflardan almaktadır. İhtilaf ve tefrikalardan kurtulmayı başardığımız gün ABD ve siyonizm kaybedecek, Kudüs’ümüz işgalden kurtulacaktır. siyonistler; Kudüs'ün başkentleri olacağı hayallerini görmeye devam etsin, İslam ümmeti asla buna izin vermeyecektir. İslam Ümmeti var olduğu müddetçe Kudüs asla ve asla siyonistlerin başkenti olmayacaktır. Kudüs, Filistin’in başkentidir ve öyle kalacaktır." diyerek Müslümanların birlikte hareket etmesinin önemine vurgu yaptı.

Açıklamasında, İslam İşbirliği Teşkilatının aldığı kararları değerlendiren Yavuz, "İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) son toplantıda aldığı kararlar yetersiz olmakla beraber değerlidir. Bunların gereği yapılmalı siyasi ve hukuki tüm yollar da kullanılmalıdır." dedi.

"Siyonist çeteyi baş terörist olarak ilan edin"

Kudüs’ün özgürlüğü için hükümete ve İslam ülkelerine çağrı yapan Yavuz, taleplerini şöyle sıraladı:

  • Filistin’in başkenti bir bütün olarak Kudüs olduğu ilan edilerek alınan 'Doğu Kudüs' kararı düzeltilmelidir.
  • Siyonist çeteyi devlet olarak tanımaktan vazgeçin ve her türlü ilişkiyi kesin.
  • Siyonist çeteyi baş terörist olarak ilan edin.
  • Destek veren bütün devlet, kurum ve kişileri 'teröre destek verenler' listesine alıp mal varlıklarını dondurun.
  • Tel Aviv'deki elçiyi geri çağırın.
  • Türkiye'deki siyonist temsilcileri derhal sınır dışı edin.
  • Türkiye hava sahasını sivil uçaklar dâhil siyonistlerin bütün uçaklarına kapatın.
  • Siyonistlerin işgalindeki havaalanlarına uçuşları yasaklayın."

"Ortak düşmana karşı yekvücut olmalıyız"

Filistin’i resmen tanımayan İslam ülkelerinin bu ayıptan kurtulması gerektiğini dile getiren Yavuz, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"İslam ülkeleri Filistin büyükelçiliklerini Kudüs’te açmalıdırlar. Bütün İslam ülkeleri ve halkları iç ihtilafların sulh ve diyalog yolu ile çözümü yönünde adımlar atmalı, ümmet içi çatışmalar durdurulmalı, ortak düşmana karşı yekvücut olmalıdırlar. Beyt-ül Makdis ümmetin haremidir. O’na yapılan saldırı ümmete yapılmış bir saldırı olarak kabul edilmeli, bu nedenle müşterek direniş cephesi kurulmalıdır. Terör çetesinin baş muhafızı ABD ile ilişkiler gözden geçirilmeli, ümmet coğrafyasında bir tek askeri, siyasi vb. üssü kalmayacak şekilde tamamı kapatılmalı. Bölgenin en büyük sorunu olan siyonist çete işgal ettiği bütün topraklardan çıkarılarak, Filistin bağımsızlığına kavuşturulmalıdır."

"Kudüs bütün Müslümanların ortak davasıdır"

Kudüs mücadelesinin yalnızca Filistin halkının veya Arapların mücadelesi olmadığına vurgu yapan Yavuz, "Kudüs bütün Müslümanların ortak davasıdır. Vicdan sahibi tüm insanların davasıdır. Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın kurtarılması için mücadele eden tek bir ülke veya tek bir millet kalmasa dahi Müslümanların bu davaya bireysel olarak sahip çıkması gerekir." dedi.

Kitlesel basın açıklaması, Adana vaizlerinden İdris Polat'ın Kudüs ve işgal altındaki tüm İslam coğrafyasının kurtuluşu ve Müslümanların vahdeti için yaptığı dua ile sona erdi.

ADANA İL BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI