"81 ilde seçime girmek güçlü bir temsiliyet sağlamaktır"

Genel Başkan Yardımcımız Yılmaz, 81 ilin tamamında seçime girme kararımıza ilişkin, "Kendi tabanımızın ve seçmenin oyuna talip olacak şekilde 81 ilde seçime girmek güçlü bir temsiliyet sağlamaktır" dedi.

/ BASIN AÇIKLAMALARI / Küçült | Büyüt

Genel Başkan Yardımcımız Sayın Mehmet Hüseyin Yılmaz, 81 ilde seçime girme kararımız ve diğer partilere bulundukları görüşme tekliflerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Seçime girme yeterliliği olan bütün partilerle görüşme teklifinde bulunulduğunu belirten Yılmaz, görüşmelerin hangi düzeyde yapılacağının ileriki süreçte belli olacağını söyledi.

Yılmaz, "Görüşmelerde seçim güvenliği, seçimin toplumsal barış ve huzurda geçmesi, 24 Haziran’dan sonraki parlamentonun durumu, sistemin geleceği, ne olacağı, yeni sistemin nasıl şekilleneceği, tekrar parlamenter sisteme geri dönüp dönülmeyeceği, ülkenin ve memleketin sorunları ile geleceği, halkın maslahatı, bürokratik baskı gibi konular görüşülecek. Hangi düzeyde görüşüleceği ilerki süreçte belli olacaktır" dedi.

"Türkiye’de şu ana kadar bizimle ilgili değerlendirme yapıldığında daha önce seçime girdiğimiz 9 ildeki veriler, bütün Türkiye’deki verilermiş gibi ilan edildi" diyen Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bunu önlemek ve yüzdeliğin ortaya çıkması önemlidir. Amacımız kendi ilkelerimiz çerçevesinde kendi seçmenimizin oyunu almaktır. Kendi tabanımızın ve seçmenin, sevenlerimizin ve bizimle gönül birliği olan ancak daha önce başka partilere oy vermiş olan insanların da oyuna talip olacak şekilde 81 ilde seçime girmek güçlü bir temsiliyet sağlamaktır. Böylece önümüzdeki seçimlerde iyi bir hazırlık yaparak tüm illerde genel seçimlere kendi adımıza katılmış olacağız."

"İlkelerimize uygun teklifler olursa yetkili kurullarda değerlendirilebilir"

Seçimde başka partilerle ittifak yapma konusuna da değinen Yılmaz, "Birlikte seçime girmeyle ilgili bizim ilkelerimize uygun teklifler olursa yetkili kurullarda değerlendirilebilir.  Seçime girme yeterliği olan bir parti, bugüne kadar bu konuda görüşmediği diğer partililerle görüşüp seçimin geleceğiyle ilgili görüş alışverişinde bulunacak." ifadelerini kullandı.

"Umumun haklarının ve maslahatının gözetilmesi ihtiyacı hâsıl olmuştur"

Yılmaz, seçime girecek tüm partilerle görüşme gerekçelerini şöyle anlattı: "Seçimlerin beklenenlerden çok erken bir zamanda yapılma kararı dolayısıyla, kalan kısa süre içerisinde seçimlerin adil ve özgür bir ortamda, barış içinde yapılması ve umumun haklarının ve maslahatının gözetilmesi ihtiyacı hâsıl olmuştur. Bu ihtiyaçlara binaen; 24 Haziran 2018 seçimleri ile şekillenecek olan sistemin doğru zeminde ve adil temsiliyet ile temellendirilmesi ve inşa edilmesi, seçim döneminde olası gerginliklerin, kutuplaşmaların ve olumsuzlukların asgariye indirilmesi, toplumsal barışa ve huzura hizmet edecek bir seçim döneminin geçirilmesi, halkımızın maslahatının gözetileceği, adalete hizmet edecek bir neticenin ortaya çıkması için seçime girme yeterliliği olan tüm partilere görüşme teklifinde bulunduk."

Yılmaz, son olarak ülkenin ve halkın yararına gördüklerin bu girişimlerini kamuoyu ile paylaştıklarını, görüşmelerin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

DİYARBAKIR İL BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI