Bursa İl Başkanlığımızdan ‘Algı yönetimi, Medya ve Siyaset’ programı

Bursa İl Başkanlığımız tarafından "Algı yönetimi, Medya ve siyaset" konulu program düzenlendi.

/ ETKİNLİKLER / Küçült | Büyüt

Moderatörlüğünü Bursa il Başkan yardımcımız Adnan Alınç’ın yaptığı programa, Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Erdal Elibüyük ve Medya Başkan Yardımcımız M. Şerif Durmaz katıldı.

Programa ayrıca GİK üyemiz İnan Sur, Bursa İl Başkanımız Mehmet Şimşek ve Eskişehir İl Başkanımız Orhan Dikgöz de katıldı.

Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesi, Ördekli Kültür Merkezi‘nde düzenlenen ve yoğun katılımla gerçekleşen programda Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Erdal Elibüyük, medyanın siyaset ile ilişkisine dair önemli tespitlerde bulundu.

“28 Şubat döneminde siyaseti etkisi altına alan bir medya vardı”

Medyanın siyaset üzerindeki etkisine değinen Elibüyük, “28 Şubat döneminde siyaseti etkisi altına alan bir medya vardı. Attıkları manşetlerle siyasete yön veriyor ve darbelerin zeminini hazırlıyorlardı. Bunları yapanların kim olduklarına baktığınızda kimlere ve neye hizmet ettiklerini zaten görürsünüz. Bunlar toplumu değerlerinden uzaklaştırmak ve düşüncelerini topluma empoze etmek için medyada bulunuyorlardı." dedi.

28 Şubat döneminde siyasete ayar veren bir medya olduğunu şimdi ise medyaya ayar veren bir siyaset olduğundan bahseden Elibüyük, "Maalesef ki Müslümanlar açısından çok fazla bir şey değişmedi. Çünkü hesaplaşma tam manasıyla gerçekleşmedi. 28 Şubat ve darbelerle hesaplaştığını iddia eden hükümetin mutlaka medya ayağıyla da hesaplaşması gerekir. Eğer bu hesaplaşma tam manasıyla gerçekleşmezse, kimse 28 Şubat'ın sona erdiğinden söz etmemelidir." diye konuştu.

Programda 'Algı Yönetimi ve Medya' konusuyla ilgili konuşan Medya Başkan Yardımcımız M. Şerif Durmaz, algı yönetimi ve algı operasyonu gibi kavramların yeni kavramlar olmadığını daha öncelerde de kullanılan kavramlar olduğunu dile getirdi.

“Algılar oluşturulurken kullanılan bazı kelimeler silahlardan da daha etkili ve tehlikeli olabiliyorlar”

Düşüncelerin yayılmasında algı yönetiminin büyük etkisi olduğunu vurgulayan Durmaz, "Gördüklerimizi farklı şekilde hatırlayıp verilen emirleri kendi fikrimiz sanmamızı sağlayan bir yöntem olan algı yönetimi, düşüncelerin yayılmasında ve topluma etki etmesinde her zaman etkin olmuştur. Dikkat ederseniz algılar oluşturulurken kullanılan bazı kelimeler vardır. Kimi zaman bu kelimeler silahlardan da daha etkili ve tehlikeli olabiliyorlar." dedi.

“Toplumumuz üzerinde oluşturulmaya çalışılan algıları bertaraf edebilelim”

Algı operasyonlarıyla insanların, toplumların düşüncelerinin değiştirildiğini belirten Durmaz, “Bizler televizyonlarda sürekli bir şeylerle karşılaşırız, gazetelerden bir şeyler okuruz, radyolardan bir şeyler dinleriz. Televizyonda gösterilenler, gazetelerde yazılanlar, önemli gördüğümüz birilerinin söyledikleri doğru olmayabilir. Bu bir algı olabilir. Bu konuda algı operasyonlarına ne kadar hazırlıklıyız, algı operasyonlarının kurbanı oluyor muyuz? Bunları bilmemiz gerekiyor ki toplumumuz üzerinde oluşturulmaya çalışılan algıları bertaraf edebilelim." şeklinde konuştu.

Durmaz konuşmasını, algı operasyonlarına çeşitli görsel örnekler vererek sonlandırdı. Program, soru ve cevap kısmının ardından sona erdi.

BURSA İL BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI