"Gençler çeşitli uyuşturucu maddenin kurbanı olmakta"

Adıyaman İl Başkanlığımız yaptığı haftalık gündem değerlendirmesinde toplumun kanayan yarası olan uyuşturucu madde ele alındı.

/ ETKİNLİKLER / Küçült | Büyüt

Bir önceki yıla oranla uyuşturucu kullanımının arttığına dikkat eken Adıyaman İl Başkanımız Mehmet Demir, gençlerin çeşitli uyuşturucu maddenin kurbanı olduğunu söyleyerek, gençleri felakete götüren maddenin önünün alınması gerektiğini belirtti.

Uyuşturucu madde kullanımının çok fazla arttığını söyleyen Demir, "Son yıllar da genel de ülke çapında özelde ise ilimiz sınırları içerisinde gittikçe artış gösteren madde kullanımı ve bağımlılığı çok ciddi boyutlara ulaşmış durumdadır. Her geçen gün artış gösteren bu illet geleceğimizi ve çocuklarımızı çok ciddi biçimde tehdit etmektedir. Dinimizin teminat altına aldığı akıl ve nesil emniyetini her geçen gün biraz daha kaybetmekteyiz. Madde kullanımının ürkütücü boyutlara ulaştığı ilimizde dağılan ailelerin, yıkılan yuvaların sayısı azımsanmayacak boyuttadır." dedi.

Demir, "Gencecik fidanlar, çeşitli uyuşturucu maddenin kurbanı olmaktadır. Sokak ortasında polis ile satıcılara veya kullanıcılar arasında adeta kovalamaca oynanmakta, içler acısı olan bu durum özellikle ilimiz için kabul edilmeyecek bir durumdur. Okul önlerinde, sokak başlarında, kuytu sokaklarda satışı yapılan esrar, eroin, bonzai ve benzeri uyuşturucu maddelerin satışının önüne geçebilmek adına öncelikle ekim alanların derhal tespit edilerek gerekli cezai müeyyidenin uygulanması gerekmektedir. Yoksa bataklık kurutulmadan sivrisinekler ile mücadele anlamsız bir çaba olmaktan öteye gitmeyecektir. Özellikle yurt dışından ülkemize girişinin önlenmesi adına tüm sınır kapılarının, havalimanlarının, kara ve deniz yolu taşımacılığının ciddi bir şekilde denetlenmesi gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

Madde kullanımında televizyondaki programların da tetikleyici olduğuna işaret eden Demir, "Bunun ile birlikte madde kullanımı ve ahlaki yozlaşmayı tetikleyen İslami ve insani değerlere aykırı tüm televizyon programlarının derhal yayın yasağı ve cezai müeyyide uygulanarak toplumun özüne dönmesi sağlanmalıdır. Ders müfredatlarında öğrencilerin manevi eğitimine ağırlık verilerek, alanında uzman kişiler yardımcılığı ile bilgilendirme ve bilinçlendirme programları yapılmalıdır. İl genelinde uzman kişiler tarafından seminerler düzenlenerek bilinçlendirilmenin tabana yayılması gerekir. Valilik, emniyet, belediye, üniversite ve müftülük tarafından yapılacak olan programlar protokol ile sınırlı kalmamalıdır. Tüm kitlelere ulaşılması adına ne yapılması gerekiyor ise derhal yapılmalıdır. Bu noktada sivil toplum kuruluşları ile görüş alışverişinde bulunularak gerekli adımlar atılmalıdır." şeklinde konuştu.

Adıyaman'da uyuşturucu kullanma istatistiklerini de açıklayan Demir, madde kullanımındaki artışa dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Adıyaman’da Polisin ve jandarmanın sorumluluk alanlarında yapılan istatiklere göre, 2016 yılındaki madde kullanımının 2017’de çok ciddi bir atış gösterdiği ortaya çıkmıştır. 261 kilometrelik Polis bölgesinde madde kullanımı yıllara göre şöyle, 2016 yılında esrar kullanımı 123 kişi iken 2017 yılında yüzde 108 artış göstererek 256 kişi oldu. Bonzai (Sentetik Kannabinoid) kullanımı 2016 yılında 27 kişi iken 2017 yılında yüzde 315 artarak 112 kişiye çıktı. Eroin kullanımı 2016 yılında 69 kişi iken 2017 yılında yüzde 85 artış göstererek 128 kişiye ulaştı. Jandarma bölgesinde ise madde kullanımı 2017 yılında yüzde 309 artış göstererek 147 kişi oldu. Esrar kullanan kişi sayısı 2016 yılında 20 kişi iken 2017 yılında 120 kişi oldu. 2016 yılında eroin kullanan yok iken 2017 yılında 4 kişi eroin kullanmaya başladı. Bonzai 2016’da sıfır iken 2017’de bir kişi kullanmaya başladı. Tabi ki bunlar sadece resmi olan rakamlar henüz herhangi bir şekilde madde kullandığı tespit edilemeyen kişilerin sayısını da bu resmi verilere kattığımız zaman karşımıza korkutucu bir tablonun çıkacağını üzülerek belirtmek zorundayım."

ADIYAMAN İL BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI