"Birkaç çiftçinin borcu nedeniyle bölge halkı cezalandırılamaz"

Derik İlçe Başkanımız Burhan Erol, Dicle EDAŞ’ın, bazı çiftçilerin borçları nedeniyle Mardin kırsalındaki bölge halkını mağdur edip cezalandırdığını ve bunun kabul edilemez olduğunu belirtti.

/ ZİYARETLER / Küçült | Büyüt

Bazı çiftçilerin borçlarını ödemediği gerekçesiyle Dicle EDAŞ'ın Mardin kırsalındaki birçok hanenin elektriğini kesmesine tepkiler çığ gibi büyüyor.

Derik İlçe Başkanımız Burhan Erol, Dicle EDAŞ'ın bazı çiftçilerin borçlarını öne sürerek Mardin kırsalındaki tüm bölge halkını mağdur edip cezalandırmasının kabul edilemez olduğuna, ekinlerin kurumaya yüz tuttuğuna ve hayvanların susuzluktan telef olacağına dikkat çektiler.

"Mardin kırsalındaki bölge halkının mağdur edilmesi ve cezalandırılması akıl almaz bir şeydir"

Derik kırsalındaki çiftçilerin ve köylülerin, ekinlerin kurumak üzere olduğunu, hayvanlarının susuz kaldığını ve içme suyu dahi bulamadıkları yönünde şikâyette bulunduklarını söyleyen Erol, Dicle EDAŞ'ın bölgede uyguladığı elektrik kesintileri nedeniyle halkın çok zor durumda olduğuna vurgu yaptı.

Erol, "Sonbahar ve kışta yeterince yağmurun yağmaması kuraklık tehlikesi endişesini arttırmıştı. Derik kırsalı hayvancılık ve tarımla geçimini sağlıyor. Son yaşanan elektrik kesintileriyle hem tarım hem hayvancılık alanında oluşan mağduriyetler nedeniyle tam anlamıyla bir dram yaşanıyor. Derik kırsalında yaklaşık 150 köy ve mezra var. Şu anda hemen hemen hepsi elektriksiz ve susuz. Bırakın tarlaları, içme suyu ve hayvanlara dahi su bulamıyorlar. Derik Belediyesinden tankerlerle içme suyu köylere gönderiliyor ama 2 tanker kime yetecek? Hükümet yetkililerine sesleniyoruz, Derik kırsalında elektriklerin derhal bırakılması gerekir. Birkaç çiftçinin borçları nedeniyle bütün Mardin kırsalındaki bölge halkının mağdur edilmesi, cezalandırması akıl almaz bir şeydir. Birkaç çiftçinin borcu olabilir. Bunlarla yasal yollarla hesaplaşılsın. Neden tüm bölgenin elektriğini kesiyorlar? Gerçekten bu akıl dışı bir uygulamadır. Hükümetin bu soruna bir el atması ve bu mağduriyeti gidermesi lazım." dedi.

MARDİN İL BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI