“HÜDA PAR olarak seçime hazırız, hazırlıklıyız”

Tigris Gazetesine röportaj veren Genel Başkanımız Sayın Zekeriya Yapıcıoğlu, 2019’da yapılacak seçimlerle alakalı olarak kendilerinin seçime hazır olduklarını söyledi.

/ GENEL MERKEZ / Küçült | Büyüt

Genel Başkanımız Zekeriya Yapıcıoğlu, Diyarbakır’da yayın yapan Tigris Gazetesine konuşarak Suriye ve 2019’da yapılacak seçim konusunda açıklamalarda bulundu.

İslam coğrafyalarındaki karışıklıklarda siyonizmin ve siyonist hedeflerinin olduğunu söyleyen Yapıcıoğlu, bu ülkelerin iç huzurlarını sağlayamaması, kendi iç barışlarını temin edememesi için her türlü oyun ve hileyi kurduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin çok erken bir zamanda seçim gündemine girdiğini söyleyen Yapıcıoğlu, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminin bu kadar fazla gündem olmasının, yerel seçimlerden öncesine çekilme gibi bir ihtimalini gösterdiğini ifade etti.

AK Parti, MHP’nin söylemlerini devam ettirmesi durumunda bölgede ciddi oy kaybı yaşayabileceğini sözlerine ekleyen Yapıcıoğlu, 25 Eylül Irak Kürdistan Bölgesinin bağımsızlık referandumuna karşı takındığı tavır ve geliştirdiği söylemlerin ciddi bir kırılmaya sebebiyet verdiğini söyledi.

Sadece Suriye’nin değil bütün bir İslam coğrafyasının karışık olduğunu söyleyen Yapıcıoğlu, “Suriye’deki karşılıklı iç savaş yedi yılını doldurdu. Sekizinci yılına girdi. Bu süre zarfında rakamlar muhtelif ama en az 500 bin kişiden fazla, bir diğer rivayete göre de 1 milyona yakın insan öldü. Suriye nüfusunun yarısından fazlası yer değiştirmek zorunda kaldı. Yaklaşık olarak üçte biri yurtdışına çıkmak zorunda kaldı. Baştanbaşa harap olan bir memleketten bahsediyoruz. Sadece Suriye değil bütün bir İslam coğrafyası karışık. Suriye öyle, Irak daha önce öyleydi şuan halen stabil hale gelmedi. Filistin 60 yıldan fazladır kanayan bir yara. Mısır stabil değil. Libya’da devlet diye bir şey kalmadı. Suudi Arabistan da çok farklı bir siyasi tablo var. Yemen yine birbirine düşmüş iç savaş var. Diğer körfez ülkeleri de çok rahat değil. Özellikle Bahreyn’de karışıklıklar var. Uzakdoğu’da Myanmar’da, Pakistan’da, Afganistan’da maalesef karışıklıklar devam ediyor. Bunların çoğu da iç karışıklık. Hepsine baktığımızda çok net bir şekilde özellikle batılıların ‘Ortadoğu’ dedikleri coğrafya, çok yoğun bir şekilde karışık. Bu bölgelerdeki karışıklıklarda siyonizmin parmağını veya siyonist hedeflerin varlığını görmemek mümkün değil. Bütün devletler normal şartlarda dış politikalarında şöyle bir şey güderler, ‘çevrem ne kadar istikrarlıysa benim için o kadar iyi.’ İsrail’in dış politikası tam tersi, ‘benim çevrem ne kadar karışırsa ben kendimi o kadar güvende hissederim.’ Çünkü ümmet coğrafyasının bağrına zehirli bir hançer gibi saplanan siyonizm, ‘benim çevremdeki ülkeler ne kadar kendi iç sorunlarıyla uğraşırlarsa o kadar güvende olurum’ gibi bir yaklaşım var. Bu nedenle çevresindeki ülkelerin asla stabil duruma gelmemesi, iç huzurunu sağlayamaması, kendi iç barışını temin edememesi için her türlü oyun, hile ve her türlü düzen, siyonizm tarafından kuruluyor.” dedi.

“Seçimin öne çekilmesi güçlü bir ihtimal”

2019’da yapılması söylenen seçimin öne çekilmesi gibi bir ihtimalinin olduğunu belirten Yapıcıoğlu, “2019 yerel seçimlere daha bir yıl var. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine de 1,5 yıldan fazla bir süre var. Çok erken bir zamanda Türkiye seçim gündemine girdi. Aslında halkın gündeminin seçim olmadığını düşünüyorum. Ama siyasetin gündemi özellikle seçim. Bunu iki türlü okumak mümkün. Biz öyle okuyoruz. Ya seçim söylendiği gibi 2019’un Kasım ayında yapılmayacak erkene çekilecek baskın bir erken seçim gündeme gelebilir. O nedenle bu kadar yoğun bir şekilde hükümet ve onun müttefiki MHP tarafından bu kadar yoğun bir şekilde gündeme geliyor. İkinci ihtimal ise gerçek gündemin üstünü örtmek için yoğun bir şekilde seçimi gündem ediyorlar. Her ikisi ihtimal dâhilindedir, mümkündür. Ama bana sanki seçimin öne çekilmesi daha güçlü bir ihtimalmiş gibi görünüyor. Neden? Çünkü yerel seçimler 2019’un Mart ayında yaklaşık bir yıl sonra yapılacak olmasına rağmen ondan yaklaşık sekiz ay sonra yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminin daha fazla gündem olması sadece onun konuşuluyor olması, yerel seçimlerden öncesine çekilme ihtimalinin güçlü olduğunu gösteriyor.” ifadelerine yer verdi.

“HÜDA PAR olarak seçime hazırız, hazırlıklıyız”

Tüm teşkilatlarımız ile halkın arasında olduklarını ve halkın nabzını tuttuğunu söyleyen Yapıcıoğlu, “Doğrusu henüz seçim tarihi tam olarak netleşmemiş. Henüz anayasa değişikliğinden sonra yani 16 Nisan Referandumunda halkoyuna sunulan anayasa değişikliğinden sonra uyum yasaları 6 ay içeresinde çıkması gerekirken bugüne kadar çıkmadığı için, henüz önümüzü net olarak göremiyoruz. O nedenle şu anda bizim kesinleşmiş bir seçim takvimimiz yok. Fakat uyum yasaları çıktıktan sonra yakın bir gelecekte büyük bir ihtimalle netleşir. Erken seçim olup olmayacağı. Çünkü erken seçim kararı alınırsa seçime hazırlanmak için Yüksek Seçim Kurulu 100 gün gibi bir süreye ihtiyaç olduğunu daha önceki seçimlerde söylemişti. Üç aydan daha fazla bir süre alacak seçimlere. Biz şu anda teşkilatlarımızla birlikte, genel merkez üyelerimizle birlikte sürekli halkımızla iç içeyiz. Sürekli halkın gündemini takip etmeye halkın nabzını tutmaya gayret sarf ediyoruz. Bu anlamda biz seçime hazırız, hazırlıklıyız. Bir yandan da biz 2’nci Olağan Kongre sürecimizi sürdürüyoruz. Mart ayının sonuna kadar yani bu önümüzdeki iki hafta içerisinde il kongrelerimizin çok büyük bir çoğunluğunu tamamlayacağız. Daha önce aslında Mart’ın sonuna kadar bütün il kongrelerimizi tamamlamak gibi bir hedefimiz vardı. Bir kaç il Nisan ayına sarkabilir. Nihayetinde Nisan ayı içerisinde inşallah bütün kongrelerimizi tamamlayacağız ve tam anlamıyla seçime hazır hale geleceğiz. Fakat dediğim gibi seçim stratejisi bağlamında seçime ne şekilde gireceğimiz, tavrımızın ne olacağı, çalışmalarımızı ne şekilde yürüteceğimiz konusunda ki detaylar henüz tarafımızdan kararlaştırılmış, netleşmiş değil.” dedi.

“AK Parti MHP’nin söylemlerini devam ettirirse bölgede ciddi oy kaybı yaşayabilir”

Partilerin ittifak yapabilmeleri siyasetin doğasında olduğunu fakat söylemlerin taklit edilmesinin oy kaybettireceğini ifade eden Yapıcıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “AK Partinin daha önce referandum döneminde MHP ile siyasi bir ittifak gerçekleştirip referandumdan sonra da bu siyasi birlikteliği devam ettireceklerini açıklamışlardı. O dönemde AK Parti aynı zamanda milliyetçi bir söylem de tutturdu. O dönem biz söyledik. Dedik ki, seçim ittifakları, hatta siyasi ittifaklar siyasetin doğasında vardır. Bunlar olabilir ama AK Parti eğer kendisi olarak kalmazsa, eğer bu milliyetçi söylemleri devam ettirirse şunu bilmeli ki, bir başkasının söylemini taklit etmek; taklit edilene yarar. Avrupa’daki seçimlerde de bu böyle oldu. Referandumda yine benzer bir tabloyla karşılaştık. Avrupa’da biliyorsunuz yükselen bir sağ var, milliyetçi bir kesim var. Aşırı sağ kesim. Sürekli oylarını yükseltiyor. Örneğin Almanya seçimlerinde bu çok barizdi. Diğer merkez partilerde milliyetçi söylem konusunda o aşırı sağ partilerden acaba oy alabilir miyiz diye öyle bir söylem tutturdular. Fakat seçim sonuçları belli olduğunda anlaşıldı ki aşırı sağın söylemlerini tekrar etmek aşırı sağın değirmenine su taşıdı onlara yaradı. Diğer onların söylemlerini tekrar edenler oy kaybettiler. Biz o konuda AK Partiyi uyarmıştık. Eğer siz seçim ittifakı yaparsanız MHP ile bu anlaşılabilir bir şey, siyasetin doğasında var. Ama bu söylem ittifakına evrilirse, söylem ittifakına girerse yani onların söylemlerini tekrar etmeye başlarsanız; AK Parti olarak bundan zarar görürsünüz ve taban kaybedersiniz. Böyle bir görüntüyü şu anda gözlemlemek mümkün özellikle bölgemiz açısından. Yani tek başına ittifaka çok olumsuz bir tepki olacağını ben düşünmüyorum. Çünkü daha önce biliyorsunuz 1991 seçimlerinde Refah Partisi o zamanki ismi ile Milliyetçi Çalışma Partisi ile seçim ittifakı yapmıştı. Hemen herkesin tekrar ettiği bir ezber vardı. Ondan sonra işte Refah Partisi Kürt oylarını kaybettiği gibi bir ezber var. Ben aynı kanaatte değilim. Çünkü bahsettiğimiz ittifak, 1994 seçimlerinde Refah Partisi bu bölgede tarihindeki en yüksek oyları aldı. Bu neyi gösteriyor. Sadece seçim ittifaklara olursa partiler arasında bu tek başına bir kayba neden olmuyor. Ama söylem olarak milliyetçi bir söylem tutturursa AK Parti, o zaman kaybedebilir ki, bizim düşüncemize göre AK Parti söylemlerine en büyük tepki; 25 Eylül Irak Kürdistan Bölgesinin bağımsızlık referandumuna karşı takındığı tavır ve geliştirdiği söylemlerde ciddi bir kırılma oldu. Bizim tespitlerimize göre AK Partinin tabanında bile bazı kırılmalara sebebiyet verdi o söylemleri. Eğer MHP’nin söylemlerini devam ettirirse bölgede ciddi oy kaybı yaşayabilir.”

Yapıcıoğlu: “Cümlelerim değişikliğe uğrayarak bazı kelimelerimin yeri değiştirildi”

HDP’li Kadri Yıldırım’ın açıklamalarına da değinen Yapıcıoğlu, “Kadri Yıldırım’ın yapmış olduğu açıklamada, ‘bu benim şahsi görüşümdür’ diyor. Bize herhangi bir partiden teklif gelmiş değil. Bizim de herhangi bir partiye teklif götürdüğümüz yok. Böyle bir niyetimiz de yok. Herhangi bir partiye teklif götürme gibi bir niyetimiz yok. Ondan önceki gün Sputnik RS FM ‘BideBunuDinle’ programına katılmıştım. İnternet sitelerinde bir yazı var, bir de benim konuşmalarım var. Ses kaydım var. Eğer onu dinlerseniz cümlelerimin ufak tefek değişikliklere uğradığını, bazı kelimelerin değiştiğini görürsünüz. Biz parti ismi zikretmedik şimdiye kadar. Biz prensiplerimizi ortaya koyduk. Bizim kendi ilkelerimiz var. Biz ilkelerimizi çiğnersek hiçbir yere gidemeyiz. Kendi tabanımıza veya kendimize haksızlık etmiş oluruz ve kendi kendimizi inkar etmiş oluruz. Bu ilkeler çerçevesinde ilkelerimizi ortaya koyduktan sonra biz dedik ki, zamanı geldiğinde herhangi bir parti ile ittifak konuşulduğunda bakarız. Teklif gelirse teklifin içeriğine bakarız. Kriterlerimize uygunsa bunu değerlendiririz ve buna göre partimizin yetkili kurullarında bunu karara bağlarız. Ben tek başıma ‘şu partiyle ittifak yapalım veya yapmayalım’ şeklinde bir karar alma pozisyonunda değilim. Öyle de yapmam. Bizim bütün işlerimiz, aramızdaki istişare iledir.” şeklinde konuştu.

HÜDA PAR GENEL MERKEZİ

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI