"Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi çiftçileri mağdur edecek"

GİK üyemiz İnan Sur, hem aile ekonomisi hem de bölgenin ekonomisi açısından önem arz eden şeker fabrikalarının özelleştirilmesi halinde çiftçilerin mağdur olacağına dikkat çekti.

/ ZİYARETLER / Küçült | Büyüt

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Muş’a gelen Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, beraberinde GİK üyesi Muammer Bilgiç ve İl Başkanı Suphi Maşallah Korkmaz'la Muş İl Başkanlığımızı ziyaret etti.

Saadet Partisi heyetini GİK üyemiz İnan Sur, İl Başkanımız M. Şirin Çağlayan ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı.

Ziyarette, şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi, 28 Şubat Darbesinin yaşattığı mağduriyetler başta olmak üzere güncel meseleler konuşuldu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren GİK Üyemiz İnan Sur, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusunu değerlendirerek, özeleştirme yerine fabrika çalışanlarına ve yerli iş adamlarına devredilmesinin daha uygun olduğunu söyledi.

"Fabrikanın özelleştirilmesi halinde üretim yapan yüzlerce şeker pancarı üreticisi de mağdur olabilir"

Böylelikle hem çalışanların hem de çiftçinin sıkıntı yaşamayacağını belirten Sur, "Özelleştirilmesi anında da burada çalışanların kesinlikle mağdur edilmemesi gerekir. Hem aile ekonomisi hem de bölgenin ekonomisi açısından önem arz etmektedir.  Fabrikayı alan kişilerin aslına uygun bir şekilde bu fabrikayı işletmeleri gerekmektedir. Ola ki satışı yapıldı; daha sonra fabrika arazilerinin beton yığını haline getirilip kooperatifleştirilmeye dönüştürülmemesi gerekmektedir. Muş’ta üretim yapan tek fabrikanın özelleştirilmesi halinde üretim yapan yüzlerce şeker pancarı üreticisi de mağdur olabilir. Zaten kota ile sıkıntı yaşayan çiftçi, yeni bir mağduriyet yaşamamalıdır.  Halkın malı olan fabrikaların özelleştirilmesi halinde mağduriyetlerin yaşanmaması için gereken önlemler alınmalıdır. Halkın mağdur edildiği bir özelleştirme kimsenin faydasına olamaz." dedi.

"Cezaevlerinde bulunan yüzlerce mağdur var"

28 Şubat mağdurlarına da değinen Sur, “Türkiye’nin bir daha darbelere maruz kalması istenmiyorsa sadece teşebbüs aşamasında kalmış kalkışmalar değil, sonuca ulaşmış darbeler de bütün yönleri ve sonuçları ile adilce yargı önüne çıkarılmalı, failleri hak ettikleri cezaya çarptırılmalıdır. Aksi halde bu toplumun maküs kaderi olan darbeler dönemi kapanmış olmayacaktır. Şu anda hala cezaevlerinde bulunan yüzlerce mağdur var. Bunlar için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Mağdurlar yeniden yargılanmalı, adaletin tesisi için ciddi adımlar atılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

MUŞ İL BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI