Van İl Başkanlığı’mızdan “Ahlaki Değer” vurgusu

Van İl Başkanlığımız tarafından yayımlanan yazılı bir açıklama kentin inanç ve kültür değerlerine ters düşen bar, pavyon, içkili lokanta ve disko gibi yerlerin açılmasında pervasız davranılması ve toplumda yaygınlaştırılmaya çalışılmasının ahlaki değerlere ters düştüğü ifade edildi.

/ BASIN AÇIKLAMALARI / Küçült | Büyüt

Van İl Başkanlığı’mızdan yapılan yazılı bir açıklama ile şehre gelen turistlere yönelik açıldığı belirtilen bar, pavyon, içkili lokanta ve disko gibi yerlerin kentte yoğun olarak açılmasının, toplumun ahlaki değerlerine ters düştüğü ifade edildi.

Yaz mevsiminde Van’a turistlerin yoğun bir şekilde gelmesinin ve bu vesileyle esnafın işlerinin artmasının memnuniyetle karşılandığı ifade edilen açıklamada, “İlimize gelen turistleri, örf ve adetlerimize uygun bir şekilde karşılayıp misafirperverliğimizi göstermek ve onların memnun ayrılmalarını sağlamak hepimizin görevidir.” denildi.

“İlimize gelen turistlerin de toplumumuzun ahlaki değerlerini dikkate alarak hareket etmeleri gerekir”

Ahlaki değerlerin öncelenmesinin önemli olduğu belirtilen açıklamada, “İlimize gelen turistlerin de toplumumuzun, özellikle de ilimizin örfünü, ahlaki değerlerini ve yaşam tarzını hesaba katarak duyarlı davranmaları ve halkımızın bu konulardaki hassasiyetini dikkate alarak hareket etmeleri gerekir. Ancak görüyoruz ki gelen turistler, özellikle de İran’dan gelenler turistler, sanki Van İline değil de gayrimüslim Avrupa ülkelerinden birine gitmişçesine gayri ahlaki tutum ve davranışlar sergilemekte, uygunsuz kıyafetlerle dolaşmaktadırlar. Akşam saatlerinde şehrin işlek caddelerinde, ellerinde alkol şişeleriyle hoyratça ve ahlaksızca görüntüler ortaya koymaktadırlar.” ifadeleri kullanıldı.

“Hiç birimiz bunlara karşı gözümüzü kapatamayız ve sessiz kalamayız”

Van ilinde birçok yerde bar, pavyon, içkili lokanta ve disko gibi yerlerin açılmasının da kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“İran’dan gelenlerin bu yerleri açmalarına müsaade edilmektedir. Bu yerler, fuhuş ve uyuşturucu yuvaları haline gelmiş olup her türlü melanet işlenmektedir. Aynı şekilde bazı oteller ve apart daireler de bu işler için kullanılmaktadır. Bütün bunlar; ailelerimizi huzursuz etmekte, gençlerimizin ahlaki yönden bozulmasına sebep olmakta ve toplumumuzu ifsat etmektedir. Bunları kabul etmek mümkün değildir. Hiç birimiz bunlara karşı gözümüzü kapatamayız ve sessiz kalamayız.”

“Yaşanan bu olumsuzlukların devam etmemesi için yetkilileri göreve çağırıyoruz”

Gerek valilik, gerek kaymakamlıklar ve gerekse belediyelerin halkın hassasiyetlerini hesaba katarak bu konuda duyarlı hareket etmeleri ve acilen duruma müdahale ederek gereken tedbirleri almaları gerektiği belirtilen açıklamada, “Başta ruhsat olmak üzere bu tür yerler sıkı denetim altına alınmalı ve ilgili birimler suç ve suçluyla mücadelede daha aktif görev icra  etmelidirler. Bu vesileyle, yaşanan bu olumsuzlukların devam etmemesi için yetkilileri göreve çağırıyor halkımızı da bu konuda dikkatli ve duyarlı olmaya davet ediyoruz.” denildi.     

HÜDA PAR VAN İL BAŞKANLIĞI                   

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI