Partimiz Afet Koordinasyon Merkezine bağlı heyet, Hatay'da incelemelerde bulundu

Partimiz Afet Koordinasyon Merkezine bağlı bir heyet, Hatay’da depremzedelerle bir araya gelerek, incelemelerde bulundu. Depremzedelerin sorun ve sıkıntılarını dinleyen heyet, ziyaret sonrası, önemli açıklamalarda bulundu.

Genel Başkanımız Zekeriya Yapıcıoğlu öncülüğünde, parti olarak depremin ilk anlarından itibaren, Afet Koordinasyon Merkezi oluşturuldu.

Genel Merkezimiz, 12 heyetten oluşan Afet Koordinasyon Merkezi, deprem bölgelerinde yaraları sarmaya devam ediyor.

Depremin büyük yıkım bıraktığı birçok bölgede, geceli gündüzlü çalışmalarını sürdüren, partimiz Afet Koordinasyon Merkezine bağlı heyetin, bu seferki durağı Hatay’dı. 

Genel İdare Kurulu (GİK) Üyemiz Ahmet Karaarslan, Gençlik Kolları Başkanımız Hamdullah Er ve bir grup partili, çadır kentlerde bulunan depremzedeleri ziyaret etti. Depremzedelerin sorun, sıkıntı ve şikâyetlerini dinleyen heyet, depremzedelere geçmiş olsun temennisinde bulundu, acılarını paylaştı.

"Vatandaşlarımızın yaralarını sarmak adına elimizden ne geliyorsa ortaya koymaya çalışıyoruz"

Gençlik Kolları Başkanımız Hamdullah Er, partimizin Afet Koordinasyon Merkezine bağlı Hatay heyeti adına açıklamalarda bulundu.

Deprem bölgelerinde vatandaşların eksikliklerini gidermek için insanüstü çaba sergileyen STK'lara teşekkür eden Er, "HÜDA PAR olarak, yaşadığımız bu büyük felaketin ilk gününden itibaren sahadayız." ifadelerini kullandı.

"Biz de herkes gibi elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Kardeşlerimizin, vatandaşlarımızın yaralarını sarmak adına elimizden ne geliyorsa ortaya koymaya çalışıyoruz, gayret ediyoruz.” diyen Er, “Özellikle bugünde Genel İdare Kurulu üyemiz Sayın Ahmet Karaaslan ile birlikte gezdiğimiz bazı yerler oldu Hatay'da, İskenderun'da, Kırıkhan'da. Tabi burada şahit olduğumuz bazı manzaralar var, kimi zaman üzüldük, kimi zaman sevindik. Yani sevindiğimiz nokta burada kenetlenmiş olmamız, herkesin bir şeyler yapmak için buralara gelmesi, elinden geleni ortaya koyduğu bir durum gördük. Bu manzara karşısında tabi ki sevindik. Burada birçok sivil toplum kuruluşu faaliyette bulunuyor, gönüllü olarak vatandaşlarımıza aş temin etme konusunda ellerinden gelen gayreti göstermeye çalışıyorlar. Özellikle biz de bugün Umut Kervanı Vakfı, Yetimler Vakfı'nın koordinasyon merkezindeyiz. İskenderun'da sıcak aş dağıtımında bulunuyorlar. Ben özellikle onların şahsında burada bu bölgede, deprem bölgelerinde yer alıpta elinden gelen gayreti gösteren bütün sivil toplum kuruluşlarına çok teşekkür ediyorum, Allah hepsinden razı olsun." şeklinde konuştu.

Temizlik ve hijyen konusunda altyapıya dair hizmetlerde eksiklikler giderilmeli

Çadır kentte kalan depremzedelerin temizlik ve hijyen konusunda sıkıntılarının olduğunu dile getiren Er, "Özellikle gezdiğimiz çadır kentlerde şahit olduğumuz bazı hususlar var. Bunların en başından gelenlerden bir tanesi de hijyen konusu. Hijyen konusunu biraz daha özele indirgediğimizde özellikle kadınlara karşı daha fazla hassasiyet sahibi olmak gerekiyor. Kadınlar için ayrı lavabolar, ayrı duş yerlerinin oluşturulması gerekiyor. Bu konuda bize taleplerini bildirdiler. Onun haricinde lavabolara dair duş alınan konteynır talepleri oldu. Buralarda hizmetlerin kalitesinin biraz daha artması gerekiyor. Çadır bölgelerinde mobil duş yerleri kurulmuş, lavabolar kurulmuş fakat yetersiz olduğunu gördük. Ve birçok noktada kurulması gerekirken sınırlı sayıda kurulması, geniş alana hitap eden çadır kentlerde barınan hasta, engelli ve yaşlılarımız buralara gidemiyor, erişemiyor. Bize iletilen bu talepleri sizin aracılığınızla yetkililere iletmek istiyoruz. Bu sorunlarının halledilmesi gerekiyor." dedi.

İaşe, içme suyuna erişimde sıkıntılar çözüme kavuşmalı

Depremzedelerin iaşe, içme suyuna erişim gibi bazı sıkıntılarının olduğunu belirten Er, "Birçok STK yemek hizmetinde bulunuyor fakat özellikle bazı noktalarda tek tip yemeğin 21 gündür yenmesinden dolayı rahatsızlık var. Yani özellikle bize taleplerini bildiren vatandaşlar, kendilerinin yetişkinler olarak bu durumlarını idare edebileceklerini fakat çocuklarına aynı yemekleri yedirmeleri konusunda sıkıntı yaşadıklarını, artık farklı öğün, farklı çeşit yemeklerde talep ettiklerini açıkçası burada gördük. Diğer taraftan içme suyu konusunda da bazı eksikliklerin olduğunu görebiliyoruz. Bazı noktalarda bizden yetkililere ulaştırılmak üzere içme suyu konusundaki sıkıntılarının çözülmesi gerektiği hususu. Yine su ile alakalı duş ve lavabolarda bazı noktalarda eksiklikler var, suya ulaşma konusunda bazı sıkıntılar var. Bunlarında giderilmesi noktasında talepler var. Bunları sizin aracılığınızla dile getirmek isteriz." şeklinde konuştu.

Partimiz Afet Koordinasyon Merkezine bağlı heyet, ziyaretlerin ardından Umut Kervanı Vakfı, IHO-EBRAR, Yetimler Vakfı ve Avrupa Yetim Eli Derneği koordinesinde Hatay'ın İskenderun ilçesinde kurulan aş evini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI