Genel Başkanımız Yapıcıoğlu, Bakan Kurumla deprem çalışmalarını görüştü

Genel Başkanımız Zekeriya Yapıcıoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’la deprem çalışmaları hakkında görüşerek, karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu.

/ GENEL BAŞKAN / Küçült | Büyüt

Genel Başkanımız Zekeriya Yapıcıoğlu, depremin ilk anından itibaren depremzedelerle bir araya gelerek, sorun ve sıkıntılarını yerinde tespit etmeye devam ediyor.

Yapıcıoğlu’nun bu seferki durağı depremin büyük yıkım bıraktığı, Gaziantep ve ilçeleri olan Islahiye ile Nurdağı oldu.

Yapıcıoğlu, Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde gelerek ilk başta burada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’la bir görüşme gerçekleştirdi.

Genel Başkanımız Yapıcıoğlu, Gaziantep Afet Koordinasyon Merkezinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'u ziyaret etti. Çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

Ardından ilçede kurulan çadır kentte giderek orada depremzede vatandaşlarla bir araya geldi. Yapıcıoğlu, depremzedelerin hal hatırını, sorun ve sıkıntılarını dinledi. Daha sonra Yapıcıoğlu, Nurdağı’ndaki mahalli yetkililerle de bir araya gelerek bilgi aldı.

Genel Başkanımız Yapıcıoğlu, Nurdağı’ndaki temaslarından sonra depremden yıkım alan Islahiye'ye geçti.

Yapıcıoğlu, Islahiye’de Eski Adalet Bakanı Abdulhamid Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül ve birçok yetkilinin bir arada olduğu heyetten bilgi aldı. Daha sonra Yapıcıoğlu, Islahiye’deki çadır kenti ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya gelerek depremzedelerin sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Genel Başkanımız Yapıcıoğlu bulunduğu temaslardan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayarak önemli açıklamalarda bulundu.

“Afet'in büyüklüğü özellikle Nurdağı'nda çok bariz bir şekilde göze çarpıyor”

“Depremin üzerinden dokuz gün geçti, yaralar büyük oranda sarılmaya başlandı.” diyen Yapıcıoğlu: “Ama afet'in büyüklüğü özellikle Nurdağı'nda çok bariz bir şekilde göze çarpıyor. İlk başlarda belki İslahiye'nin çok ciddi bir yıkım yaşadığı şeklinde bir algı oluştu, ama oransal olarak en büyük darbeyi alan yerlerden bir tanesi Nurdağı. Nüfusuna oranla en ciddi can kaybının yaşandığı yer de Nurdağı. Neredeyse Nurdağı gibi bir şey kalmamış. Evet çok sınırlı sayıda az hasarlı bina var ama binaların çok büyük bir çoğunluğu orta hasarlı ya da ağır hasarlı ya da tamamen yakılmış durumda. Can kaybı da çok ciddi boyutta, 3 bine yaklaşan bir can kaybı var, 40.000 nüfuslu bir yer için çok ciddi bir sayıdır bu. Neredeyse nüfusun yüzde 8'e yakını can vermiş bu elim hadiseden. Rabbim beterinden korusun. Fakat buna rağmen, şunu söyleyebilirim: Antep merkezde belki yıkımı çok ciddi boyutlarda olmamasının da etkisiyle Antep Büyükşehir'in nüfusunun önemli bir kısmının, şehir merkezinde yaşıyor olmasından kaynaklı biraz da yaralarını biraz daha hızlı sarmış, çabuk toparlanmış. Büyükşehir'in imkanları yine diğer belediyelerden, Merkezi Hükümetten, Bakanlıklardan gelen destek ve yardımlarla birlikte diğer yerlere göre biraz daha çabuk toparlanacak gibi, toparlanmış gibi hatta.”

Yapıcıoğlu, yetkililer yaptığı görüşmenin içeriğini kamuoyu ile paylaştı

Yapıcıoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum başta olmak üzere diğer yetkililerle yaptığı görüşmelerin içeriğine de değinerek; “Yetkililerden aldığımız bilgi şu yönde: Enkaz altında arama kurtarma çalışmaları birkaç noktada devam ediyor, birkaç binada muhtemelen bugün veya yarın arama kurtarma faaliyetleri sonlanır. Ondan sonra mesela Nurdağı'nda binaların tamamı yıkılacak büyük bir ihtimalle. Ağır hasarlı binaların yıkımı ve hızlı bir şekilde belki bir iki ay içerisinde yeni inşaatların başlayacağına dair bilgiler aldık yetkililerden. Dediğim gibi, yıkım çok büyük, zarar çok büyük, Antep’te, ama Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman’la kıyas edilmez. Evet buralarda da yıkım ciddi boyutlarda, ama oralar gibi değil. Rabbim beterinden korusun!” dua ve temennisinde bulundu.

“Genel manada ihtiyaçlarının çok büyük bir kısmı karşılandı”

Vatandaşların ihtiyaçlarına değinen Yapıcıoğlu: “Yani bizim gittiğimiz yerlerde, çadır kentlere gittik, depremden zarar görmüş vatandaşlarla konuştuk. Genel manada ihtiyaçlarının çok büyük bir kısmının karşılandığı, vatandaşlar tarafından dile getiriliyor. Çadır sayısında bir yetersizlik var, her tarafta çadırla ilgili sıkıntı var. Belki sıkıntıların en az olduğu yerlerden bir tanesi yine Gaziantep. Fakat bazıları nüfusça çok kalabalık oldukları için küçük çadırların kendilerine yetmediğini söylediler. Ama onun haricinde ciddi bir şikayet yok. Bir de göze çarpan bir husus daha vardı, diğer deprem bölgelerinde çok ciddi çöp birikmesi vardı, Antep’te biz bunu görmedik. Yani hem Nurdağı'nda hem Islahiye'de evet belki normal zamanlardaki gibi değil, diğer taraflardaki gibi çok yoğun miktarda çöp birikmesi yok, bunu da belirtmem gerekiyor.” dedi.

“Türkiye’nin dört bir yanından o kadar çok yardım yağdı ki, artık bazı yerlerde iş israfa kaçtı”

Yapılan yardımların organizesiz yapıldığını belirten Yapıcıoğlu; “İlk günlerde belki ilk 1-2 gün vatandaş bazı yerlerde su ve ekmek bile bulamadı, sıkıntı yaşadı. Fakat Türkiye’nin dört bir yanından o kadar çok yardım yağdı ki, artık bazı yerlerde iş israfa kaçtı. Burada da işte hemen 20 metre ilerimizde kaldırım üzerinde boydan boya yiyecek eşyalar, çadır kentin yanında kaldırıma serilmiş durumda, bunların önemli bir kısmı da artık çöp olacak. Yani ihtiyaç fazlası yardımlar gelmiş. Bu diğer gıda maddeleriyle ilgili de böyle.  Bir anda depremin ilk anında çok yoğun ihtiyaç, çok fazla olacak şekilde gıdanın gelmesi, ileride belki bu sefer gıda ile ilgili bu vatandaşların yeterince yardım almamasına da sonuç verebilir” uyarasında bulundu.

“Vatandaşlarımıza çağrımız şudur: O gıdaların hepsini bir anda değil, peyderpey, göndersinler”

Yardımların uzun bir zamana yayılması gerektiğini vurgulayan Yapıcıoğlu; “Vatandaşlarımıza çağrımız şudur: O gıdaların hepsini bir anda değil, peyderpey, göndersinler. Yardım kuruluşları da bunu bu şekilde organize ederlerse, bir şekilde depolarlarsa, ihtiyaç oldukça peyderpey, getirmeleri lazım, çünkü; insanların çadırlardan çıkıp kendi normal rutininde kendi işine dönüp hayatını kaldığı yerden devam etmesi biraz zaman olacak. Bu depremlerin yararlarının sarılması öyle bir iki hafta, üç hafta veya 1-2 ay işi değil. Yerleşik bir düzene geçinceye kadar ciddi bir zaman geçirecek ve bu zaman geçinceye kadar da vatandaşa destek olmak gerekiyor.  Bu nedenle özellikle gıda yardımlarının zamana yayılması bir süre içerisinde peyderpey gelmesi daha iyi olacak, bu konuda hem bütün hayır kurumlarına, derneklere, vakıflara, hem de hayır sever vatandaşlara bunu söylemek gerekir. Yani bu yardımların zamana yayılması konusunda biraz daha dikkat gerekir.” şeklinde konuştu.

“İlk günden arkadaşlarımız sahadaydı”

Depremin ilk anından itibaren Parti olarak sahada olduklarını anımsatan Yapıcıoğlu; “İlk günde arkadaşlarımız sahadaydı.  Depremin ilk saatlerinde belki çok yoğun bir şekilde vatandaşa en fazla ihtiyaç hissettiği, acil gıda, belki sıcak bir çorba ve su yetiştirilmesi ve enkaz altında kalan vatandaşların oradan kurtarılması idi. Bu konuda arkadaşlarımız her tarafta sahaya indiler, herkes en yakın yere koştu.” dedi.

“Ciddi bir koordinasyon gerektiği düşüncesiyle biz 12 ayrı grup oluşturduk”

Meydana gelen koordinasyon yetersizliğini gidermek için Parti olarak yaptıkları çalışmalara değinen Yapıcıoğlu şunları kaydetti: “Yardımların daha düzenli olması için daha ciddi bir koordinasyon gerektiği düşüncesiyle biz 12 ayrı grup oluşturduk. Her biriyle birer grup düşecek şekilde, ama bazı illerde yıkımın çok olduğu yerlerde Maraş gibi, Antep gibi merkezlere, taşra ilçelerine ve onların köylerine ayrı gruplar şeklinde yapılandırdık arkadaşlarımızı. Özellikle şunu tespit etmeye çalışıyoruz: Vatandaşın ihtiyaç hissettiği şey nedir? Biraz önce söyledim, bazı şeyler ihtiyaçtan fazla geliyor ve israf oluyor. İhtiyaç neyse ve ne kadarsa o miktarda ihtiyacın oluşması ve merkezi yerlere çok fazla sayıda kurum, kuruluş el uzatıyor. Belki taşraya veya köylere yeterince yardım gitmiyor olabilir diye arkadaşlarımızla köylerle irtibat grup veya işte taşradaki mahallelerle irtibat kurup bir eksik, bir ihtiyaç varsa, bu herhangi bir ihtiyaç olabilir, bunların tespit edip giderilmesi, AFAD ile koordineli bir şekilde inşallah biz bu çalışmalarımızı yürüteceğiz.  Ve halkımızın ihtiyaçlarını giderme, yaralarını sarma konusunda elimizden gelen bütün gayreti ortaya koyacağız inşallah.”

“Enkaz altındaki 3 kızımız kurtarılmayı bekliyor”

Yapıcıoğlu, depremde vefat eden Kahramanmaraş İl Başkanımız Nusrettin Üdürgücü’nün enkazda kalan çocukları hakkında da paylaşımlarda bulunarak; “Yarım saat kadar önce oradaki arkadaşlarımızla irtibata geçtik, maalesef bir gelişme yok. Aslında 4 gündür orada canlı olduğuna dair belirtiler var. Termal kameralarla bakıldığında ısı yayan bir kaynağın olduğu görülüyor. Dün bir de sesli bir iletişim, bir yerlere vurun diye söyleyince duvara vurma gibi bir hadise gerçekleşmiş, bizim aldığımız bilgilere göre. Onların yerlerinin tespiti noktasında biraz zorluk yaşanıyor. Dün geceden beri çok yoğun bir çalışma var. Fakat maalesef henüz kendilerine ulaşılabilmiş değil. Ben bizi izleyen herkesten bütün vatandaşlarımızdan hassaten oradaki o üç kızımız için dua talep ediyorum. 17 ve 12 yaşları arasında, 17, 15 ve 12 yaşlarında üç kızımız maalesef enkaz altından çıkarılmayı bekliyor. Ama üç gündür canlı olduklarına dair işaretler olmasına rağmen henüz kendilerine ulaşılmış değil. Birden fazla ekip var, çalışıyor. Hem ısı tespit edildi, hem ses alındı, hem de arama kurtarma köpekleri alana, enkaza salındığında onlar da olumlu tepki verdiler, orada canlı olduğuna dair. Bakalım bekliyoruz dua ediyoruz, inşallah oradaki arama kurtarma ekipleri bir an önce o yavrularımızı oradan çıkarır ve sağ salim ailelerine kavuşurlar” dua ve temennisinde bulundu.

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI