Genel Başkanımız Yapıcıoğlu; kurtarma ekipleri insanüstü çaba içerisindeler!

Genel Başkanımız Yapıcıoğlu, depremin merkezi Kahramanmaraş’ta incelemelerde bulunarak, felaketin boyutlarının çok büyük olduğunu, yapılan arama kurtarma ve yardım çalışmalarını takdir etti.

/ GENEL BAŞKAN / Küçült | Büyüt

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6 depremin ardından, 10 şehir, yüzlerce ilçe ve on binlerce köy adeta büyük kıyameti yaşadı. Depremden dolayı yerleşim yerleri enkaz altında kalırken, on binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti.

Dünya tarihinde ender görülen felaketler arasında yer alan depremin yaraları ise sarılmaya devam ediyor.

Genel Başkanımız Zekeriya Yapıcıoğlu, depremin ilk başladığı andan itibaren, tüm parti camiamıza seslenerek, depremin bıraktığı yaraların sarılması için seferberlik ilan etti.

Bunun üzerine tüm parti teşkilatı başta olmak üzere, parti gönüllülerimiz, enkaz altındakilerin imdadına koşarak her türlü fedakârlığı sergiliyor. Yapıcıoğlu ve heyeti depremin ilk anlarından itibaren; depremin hasar bıraktığı birçok il ve ilçede incelemelerde bulunarak, depremzedelerin yaralarını sarmaya devam ediyor.

Genel Başkanımız Yapıcıoğlu ve parti yetkililerimiz depremden etkilenen bölgeleri ziyaret ederek incelemelerde bulunmayı sürdürüyor. Yapıcıoğlu başta olmak üzere, başkan Yardımcılarımız, parti üyelerimiz, sahada incelemelerde bulunarak, depremzedelerin dertlerine derman olmayı sürdürüyor.

“Yapıcıoğlu, depremin merkezi Kahramanmaraş’ta incelemelerde bulundu”

Yapıcıoğlu’nun bu seferki durağı, depremin merkez üssü Kahramanmaraş’tı.

Genel Başkanımız Zekeriya Yapıcıoğlu, Başkan Vekilimiz İshak Sağlam ve beraberindeki heyetimiz depremin büyük yıkım bıraktığı Kahramanmaraş’ta incelemelerde bulundu. Yapıcıoğlu depremzedeler ile bir araya gelerek, sorun ve sıkıntılarını yerinde dinledi.

Genel Başkanımız Yapıcıoğlu ayrıca depremde hayatını kaybeden acılı ailelerle de bir araya gelerek dertleriyle dertlendi. Yapıcıoğlu depremde yaralanan vatandaşları da ziyaret ederek, hal ve hatırlarını sorarak durumları hakkında bilgi aldı.

Enkaz kaldırma çalışmalarını yerinden inceleyen Yapıcıoğlu, enkaz başında yakınlarının sağ olarak çıkarılması umuduyla bekleyen vatandaşlarla konuştu, sabır temennisinde bulundu.

Yaşanan depremde Adıyaman İl Gençlik Kolları Başkanımız Hüseyin Bayram, Adıyaman İl Kadın Kolları Başkanımız Yıldız Tanrıverdi’nin vefatlarından sonra, diğer bir üzücü haber Kahramanmaraş İl Başkanımız Nusret Üdürgücü vefat haberinin gelmesiydi.

Genel Başkanımız Yapıcıoğlu Kahramanmaraş İl Başkanımız Nusret Üdürgücü’nün yakınları ve akrabaları ile görüşüp taziye ziyaretinde bulunarak acılarını paylaştı.

Genel Başkanımız Yapıcıoğlu, partisinin vefat eden İl Başkanı Üdürgücü’nün depremde enkaza dönüşmüş evinin önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayarak önemli açıklamalarda bulundu.

“Yıkım çok büyük felaketin boyutları çok büyük”

Felaketin boyutları hakkında paylaşımlarda bulunan Yapıcıoğlu; “Gerçekten yıkım çok büyük felaketin boyutları çok büyük, hemen her tarafta bir enkaz var. Ve bazı enkazların durumu gerçekten çok kötü insan bu enkazlarının altından canlı çıkabileceğine ihtimal bile vermiyor ama ekipler canla başla çalışıyorlar.” dedi.

“Kurtarma ekipleri insanüstü çaba içerisindeler”

Genel Başkanımız Yapıcıoğlu, kurtarma ekiplerinin büyük çaba gösterdiğini belirterek, ekiplere teşekkür etti.

 “Ve hala iğne ile kuyu kazarak bu enkazların altında canlı var mı varsa onlara ulaşalım diye insanüstü bir çaba içerisindeler. Bir kere o ekiplerin tamamı yani medikal kurtarmadan, arama kurtarma ekiplerine,  güvenliği sağlığından iş makineleri operatörlerine kadar, işi organize edenlere kadar, canla başla çalışan insanüstü bir gayret ortaya koyan, belki günlerce uykusuz kalan bütün herkese ben teşekkür ediyorum, milletim adına teşekkür ediyorum, bütün ülkem adına teşekkür ediyorum, Allah hepsinden razı olsun.”

“Canlı birilerinin olma ihtimali halen var o yüzden ümitlerimizi taze tutuyoruz”

Hemen hemen her evde can kayıplarının olduğunu anımsatan Yapıcıoğlu; "Gerçekten yıkım çok büyük, öyle kişiler ile karşılaşıyoruz ailesinin bütün fertlerini kaybetmiş. Öyle kişiler ile karşılaşıyoruz ki kendi ailesinin 3-4 ferdini bazen 5 ferdini bazen 8-10 ferdini kaybetmiş. Şu arkamızdaki enkazdan bizim Kahramanmaraş İl Başkanımız Nusrettin kardeşimiz, eşi ve 2 oğlunun cesedi çıktı, 3 kızı halen enkaz altında. Allah'tan ümidimizi kesmedik, inşallah onlardan hayırlı bir haber gelir diye bekliyoruz ama enkazın durumu gerçekten çok kötü. Canlı birilerinin olma ihtimali halen var o yüzden ümitlerimizi taze tutuyoruz." diye konuştu.

“Can kaybının daha fazla olmaması için sürekli dua ediyoruz”

Can kaybının daha fazla olmaması için sürekli dua ettiklerini belirten Yapıcıoğlu; “ Fakat felaketin boyutu çok büyük, 10 ayrı ili vurdu, belki Diyarbakır'ın, Şanlıurfa'nın, Adana'nın yıkımı bu kadar şiddetli değil ama özellikle Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay'ın durumu kötü. İlçeleri ile birlikte buradaki can kayıplarının binlerle ifade edildiğini ya da şuan enkazın altında hala çok sayıda insanların olduğunu biliyoruz. Birkaç blokluk bir sitenin enkazından biraz önce geldik. Orada belki sanırım 400 civarında dairenin olduğu bir siteden bahsediyorlar. Allah muhafaza etsin oradan da halen canlı çıkma ümidi var, çünkü bazı binalar yan yatmış." şeklinde konuştu.

 “Gün yaraları sarma günüdür”

Şuan tartışmaların bir kenara bırakılması gerektiğini söyleyen Yapıcıoğlu, "İhmal yok mu, evet. Bazı betonlara bakıyoruz gerçekten sanki içine konması gerekenin yarısı bile çimento konmamış gibi bir görüntü var, adeta kum yığını. Ama öte taraftan bazı yerlerde bakıyorsunuz ki çok büyük fabrika inşaatları, çok güçlü betonlarla yapılmış çok büyük binalar. Yanında da ya da 100 metre ilerisinde kümes gibi, ahır gibi bazı yapılar. Basit, yığma yapılara hiçbir şey olmamış ama o betonarme yapılar yıkılmış. Bunun mutlaka teknik bir açıklaması var. Bazı yerlerde etkisi daha büyük olmuştur. Fakat özellikle yan yana duran binalardan bazılarının böyle şerit halinde yıkılması da keza bazı yerlerdeki depremin daha şiddetli olacağını bize düşündürüyor. Ama her ne olursa olsun, ihmalleri olanların mutlaka vardır. Gün bunu tartışmanın günü değil. Gün eğer varsa şu enkazların altında bir tek canlı bile kalmışsa onu çıkarmak, onu çıkarmak için elinden gelen bütün çabayı ortaya koyma günüdür.  ” dedi.

“Yaralar sarıldıktan sonra, soruşturmalar yürütülmeli”

Genel Başkanımız Yapıcıoğlu, yaralar sarıldıktan sonra, soruşturmaların yürütülmesi gerektiğini belirterek; “Eğer enkazında altında kalarak vefat etmişse vatandaşlar biran önce onların cenazelerini çıkarıp, onlara gerekli vazifeleri yapıp definlerini sağlamak. Ve enkazdan kendi çabası ile çıkmış ya da çıkarılmış, tedaviye ihtiyacı olanları güzel bir şekilde tedavi etmek. Sağ kalan insanlarımızı da karnını doyurmak, onları soğuktan korumak, barınma ihtiyaçlarını karşılamak ve tekrar hayatlarının normale dönmesi için olabildiğince hızlı bir şekilde bu yaraları sarmak. Gün onun günüdür. Bu yaraları sardıktan sonra ancak o zaman belki bu felaket neden bu kadar büyük oldu? Niçin bu kadar çok bina yıkıldı? Binaların yıkılmasında insan kusuru, ihmali var mı? Mutlaka bunların peşine düşmek ve kusuru olanların yakasına yapışmak ve hesap sormak gerekiyor." diye konuştu.

“Yapıcıoğlu depremzedelerin temel ihtiyaçlarını kamuoyu ile paylaştı”

Depremzedelerin ihtiyaçlarına değinen Yapıcıoğlu, "Sadece Kahramanmaraş'ta değil diğer yerlerde de su ve tuvalet ihtiyacı ile ilgili o kadar yoğun bir talepte bulunuyorlar. Seyyar tuvaletlerin mutlaka, acil bir şekilde en azından ihtiyaca cevap verecek şekilde miktarı mutlaka temin etmek gerekiyor. Bu insani bir ihtiyaçtır. Ve yine pek çok yerden belki 'kıştır, biz kalın kalın giyecekler gönderelim, işte elbisenin üzerine belki giyeceği bir palto, bir parka ya da gömlek, ceket gönderelim' ama birde bunların altında giyilebilecek iç çamaşırları var. Ve pek çok kişi depremin olduğundan bu yana elbiselerini değiştirmediği için koktuğunu söyledi. İç çamaşırı ve çorap gibi bunlar pek göze çarpmıyor, ayakkabı, ceket daha fazla düşünülüyor. Mutlaka yardımları organize edenlerin ya da yardım gönderenlerin bu hususlara da dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Yapıcıoğlu, daha sonra Kahramanmaraş depreminde vefat eden Kahramanmaraş İl Başkanımız Nusrettin Üdürgücü, eşi Rabia, oğulları Abdülkerim ve Muhammed Yasin'in defnedildiği mezarlığı ziyaret ederek Fatiha ve dualar okudu.

VİDEO İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI