Genel Başkanımız Yapıcıoğlu Manisa'da esnafın sorunlarını dinledi

Memleket gezileri kapsamında Manisa'ya gelen Genel Başkanımız Sayın Zekeriya Yapıcıoğlu, teşkilat üyeleriyle birlikte esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

/ GENEL BAŞKAN / Küçült | Büyüt

Türkiye'yi karış karış dolaşan Yapıcıoğlu, halkla buluşmaya devam ediyor. Önceki gün vefat eden partimiz HÜDA PAR kurucularından Fadıl Şani'nin taziye ziyareti için İzmir'e gelen Yapıcıoğlu ve beraberindeki heyet, ardından Manisa'ya geçti.

Parti teşkilatıyla bir araya gelen Yapıcıoğlu, Manisa İl Başkanımız Sait Seyitoğlu'ndan ildeki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Daha sonra Cumhuriyet Caddesi üzerindeki esnafı ziyaret eden Yapıcıoğlu, esnafın sorun ve taleplerini dinledi. Yapılan ziyaretten duydukları memnuniyetini dile getiren esnaf, hayat pahalılığı ve fiyat artışlarından yakındı.

Ayrıca vatandaşlarla da sohbet eden Yapıcıoğlu, esnaf ve vatandaşların sorularını cevapladı.

Esnaf ziyareti sonrası basına değerlendirmede bulunan Yapıcıoğlu, Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Manisa'da da ekonomik sıkıntıların yaşandığı benzer tablolarla karşılaştıklarına dikkat çekti.

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle piyasanın durgunlaştığını dile getiren Yapıcıoğlu, alım gücündeki düşüşün en çok dar gelirlileri olumsuz etkilediğini kaydetti.

"Asgari ücrete yapılan zamma rağmen esnaf işlerin yeterince açılmadığından şikayetçi"

Yaptıkları ziyareti değerlendiren Yapıcıoğlu, "Manisa'daki sıkıntılar, Türkiye'nin diğer taraflarındaki sıkıntılarla çok benzerdir. Bu ay içerisinde hem emekli maaşlarına hem de asgari ücrete önemli oranlarda zam yapılmasına rağmen esnaf hala işlerin yeterince açılmadığından şikâyet ediyor. Piyasa durgun… Alım gücü iyi olanlar için belki fiyatların yükselmiş olması bir şeyi değiştirmiyor. Zira hali vakti yerinde olanlar alması gereken şeyleri almaya devam ediyor ama özellikle dar kesim, gelir seviyesi düşük olanlar, özellikle sabit gelirliler artan fiyatlar karşısında bir şey alırken kılı kırk yaran hesaplar yapmak zorunda hissediyor. Bu da esnafın cirosunu düşürüyor." diye konuştu.

"Vatandaşın alım gücünde ciddi bir artış olmadığı müddetçe bu ekonomik sıkıntının kısa vadede geçmesi çok beklenmiyor"

Mevcut ekonomik sıkıntıların çok uzun sürmeyeceği temennisinde bulunan Yapıcıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu anda küresel manada hem enerji fiyatlarında hem gıda fiyatlarında bir yavaşlama, en azından artış hızında bir yavaşlama görülse de vatandaşın alım gücünde ciddi bir artış olmadığı müddetçe bu ekonomik sıkıntının kısa vadede geçmesi çok beklenmiyor. En azından Manisa'dan edindiğimiz izlenim bu. Mesela konserve malzemeleri satan bir iş yerine girdiğimizde esnaf kardeşimize alışverişin nasıl olduğunu sorduk. O da önceki yıla göre fiyatların çok arttığını, bu nedenle bir durgunluğun yaşandığını, sebze ve meyve fiyatlarının yüksek olmasından dolayı da ayrıca bir sıkıntının olduğunu ve bu nedenle de konserveye rağbetin önceki yıllardaki gibi olmadığını söyledi. Şimdi tam mevsimindeyken, sebze ve meyvenin ucuzlamış olması gerekirken eğer şu anda konserve yapılmıyorsa ve fiyatlar yüksek geliyorsa mevsimi geçtikten sonra yani turfanda sebzelerin çıktığı dönemde fiyatlar çok daha yükselecektir… Allah dar gelirlilerin yardımcısı olsun."

Yapıcıoğlu daha sonra Manisa ETV'de 'Ramazan Duman ile Gündem' Programı'nın canlı yayın konuğu oldu.

Ziyarette Yapıcıoğlu'na Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Hüseyin Yılmaz, Genel İdare Kurulu (GİK) üyelerimizden Mahmut İrtem, Ege Bölge Koordinatörümüz Hasan Aşkın, İl Başkanımız Sait Seyitoğlu ve teşkilat üyeleri eşlik etti. 

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI