Eğitim İşleri Başkanlığımızdan TEOG açıklaması

Partimiz Eğitim İşleri Başkanlığı yayımladığı yazılı bir açıklama ile kaldırılan TEOG sınavının yerine nasıl bir sınav sisteminin getirileceğinin belli olmadığı, ancak yapılacak yeni düzenlemeler ile getirilecek olan sistemin aceleye getirilmeden ve yeteri kadar uzman eğitimci görüşü alındıktan sonra hayata geçirilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

/ GENEL MERKEZ / Küçült | Büyüt

TEOG SINAVI DEĞİŞİKLİĞİ

Sürekli değiştirilen ve yamalı bohça gibi her defasında başka sorunlarla ortaya çıkan sınav sistemi maalesef sağlıklı bir zemine oturtulamıyor. Eğitim hakkı ve imkânlarından herkesin eşit bir şekilde yararlanması gerektiği gibi, sınavların da adaletli bir şekilde yapılması ve her bir öğrencinin hak ettiği okula girebilmesi gerekir.

Sınavlar üzerindeki FETÖ etkisinin kırılması ile birlikte merkezi sınavlarda hakkaniyete uyulduğuna dair toplumsal bir mutabakat oluşmuş durumdadır. TEOG başta olmak üzere merkezi olarak yapılan diğer sınavlarda yapılacak değişikliklerde bu konunun hassasiyetle dikkate alınması şarttır.

TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavı kaldırılarak onun yerine içeriği ve ayrıntıları henüz kesinleşmemiş bir sınavın yapılacağı en yetkililerce dile getirildi. Ancak bunun yerine nasıl bir sınav sistemi getirileceği henüz tam olarak netleşmiş değil.

Yeni sistemin aceleye getirilmeden ve yeteri kadar uzman eğitimci görüşü alındıktan sonra hayata geçirilmesi son derece önem arz eden bir husustur. Zira milyonlarca gencin ikbal ve istikbalinin belirlendiği bu sınavlara dair oluşacak herhangi bir şaibe, toplumsal bütünlüğe ciddi anlamda zarar verecektir. Konunun ehemmiyetine binaen hükümet, bu tür olumsuzlukların önünü almalı ve kamuoyunu yapılacak değişiklik hakkında yeteri kadar bilgilendirmelidir.

 

HÜDA PAR

EĞİTİM İŞLERİ BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI