Eğitim İşleri Başkanlığımızın 2021-2022 eğitim öğretim yılı 1. dönem değerlendirmesi

Eğitim İşleri Başkanlığımız, 2021-2022 eğitim öğretim yılı 1. Dönemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

/ BASIN AÇIKLAMALARI / Küçült | Büyüt

Dünyanın dört bir tarafını etkisi altına alan pandeminin en çok etkilediği alanlardan biri de eğitim ve öğretim faaliyetleri oldu. Pandemi sebebiyle yaklaşık bir buçuk yıl süren uzaktan eğitim-öğretim faaliyetleri akabinde 2021-2022 eğitim-öğretim yılının ilk dönemi yüz yüze eğitim ile icra edildi. Yaklaşık 18 milyon öğrencimiz karnelerini aldılar. Tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı olsun.

6 Eylül’de başlayıp 21 Ocak’ta sona eren birinci dönemde, uzaktan eğitimin yüz yüze eğitime oranla ne kadar yetersiz kaldığını bir kez daha gördük. Uzaktan eğitim döneminde fırsat eşitsizliği devasa boyutlara ulaştı. Öğrenciler ciddi öğrenim kaybı yaşadılar, öte taraftan çalışma alışkanlıkları örselendi. Öğrenciler, hastalık derecesinde dijital ekranlara müptela edildi. Bunun sonucu olarak sosyal ilişkilerde ciddi tahribatlar meydana geldi ve bazı öğrencilerde psikolojik sorunların baş gösterdiği görüldü. Halen pandeminin devam ettiği bu süreçte yapılan yüz yüze eğitim bir nebze de olsa oluşan olumsuzlukları giderdi. Çok sınırlı sayıda sınıf bazlı kapatmalar dışında büyük çapta sorunlar yaşanmadı. Gözlemlediğimiz kadarıyla öğretmenler ve öğrenciler açısından yorucu ve zorlu olmakla birlikte daha verimli bir eğitim-öğretim dönemi geçirildi. Bundan sonraki süreçte de çok yaygın hayati bir tehdit olmadan yüz yüze eğitimden vazgeçilmemelidir. Ülkede en son kapatılacak kurum okullar olmalıdır.

Milli eğitim idaresi, bu süreçte okulların ihtiyaç duyduğu temizlik ve güvenlik personelini temin etme hususunda yetersiz kaldı. Hâlbuki temizlik ve güvenlik personeli ihtiyacı okullar açılmadan giderilmeli, okullar kapanana kadar da görevlerini icra etmelidirler. Sorumluluklarının farkında olan, yönetim ve öğrencilerle uyumlu ve verimli sabit personel görevlendirilmelidir.

Veliler dönem sonunda verilen karneleri nihai durum olarak görmemelidir. Başarılı olan öğrencilere aşırı ödül ve övgü, başarısız olan öğrencilere fiziki ve sözlü şiddet uygulamamalıdırlar. Karneleri bir değerlendirme ve bilinçlendirme aracı olarak kullanmalıdırlar. Sonuçları oluşturan sebeplere yönelerek evlatlarına bir hayat tecrübesi ve kılavuzu fırsatına dönüştürmelidirler. Başarılı derslerde niçin başarılı, başarısız derslerde niçin başarısız olduklarını irdeleyerek olumsuz durumlar karşısında sosyal ve ruhi buhranlar geçirme yerine çözüm üretme davranışı kazandırmalıdırlar. Unutulmamalıdır ki verilen karneler genel itibarıyla sadece öğrencilere verilmiş değildir. Aynı zamanda eğitim sistemine, eğitim çalışanlarına ve velilere de verilmiş bir karnedir. Sorunlar eğitim süreci içinde iyi takip edilmeli, zamanında ve hikmetle müdahale edilerek çözüme kavuşturulmalıdır.

HÜDA PAR EĞİTİM İŞLERİ BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI