Dış İlişkiler Başkanımız Eşin: İngiltere’nin HAMAS’ı ‘terörist’ ilan etme çalışmalarını kınıyoruz

İngiltere’nin HAMAS’ı ‘terörist’ ilan etme çalışmalarını kınadıklarını söyleyen Dış İlişkiler Başkanımız Mehmet Eşin, “HÜDA PAR olarak Filistin halkının haklı davasını savunan HAMAS’ın yanında olduğumuzu belirtiriz” dedi.

/ BASIN AÇIKLAMALARI / Küçült | Büyüt

Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Eşin, İngiltere’nin HAMAS’ı ‘terörist’ ilan etmeye hazırlamasını yazılı bir açıklamayla kınadı.

Eşin tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Filistin toprakları özelinde ve ümmet genelindeki işgal, katliam, sürgün ve acıların ana nedeni siyonist işgal rejiminin varlığıdır. Bu rejimin temellerini atan, kurulmasının önünü açan 2 Kasım 1917'de İngiltere Dışişleri Bakanı Arthur Balfour'un yayınlamış olduğu Balfour Deklerasyonu’dur. O günden beri sadece Filistin değil bütün ümmet coğrafyası rahat yüzü görmedi. 

İngiltere bunun hesabını vermemişken Filistin halkının topraklarını, Kudüs’ün izzet ve onurunu savunan direniş hareketi HAMAS’ı terörist ilan etmeye hazırlanıyor. Bu kabul edilemez.

Bütün dil ve sözlüklerde; cebir ve şiddet kullanarak; baskı, korkutma, yıldırma, sindirme ve tehdit yöntemlerinden biriyle amaçlarına ulaşmaya çalışan kişi ve yapılar terörist olarak tanımlanmaktadır. 

Bu tanıma göre HAMAS mı yoksa Siyonist rejim mi teröristtir?  Her gün kadın ve çocuk öldüren, 7 yaşındaki çocukları dâhi gözaltına alan, toprakların sahibi olan sivil insanların evlerini yıkıp zorla el koyan, onlara her türlü katliam uygulayan Siyonist rejim mi yoksa mazlumların haklarını savunan, Filistin halkının bağırandan çıkıp kendi topraklarını, halkının hak ve hukukunu savunan HAMAS mı?

Her vicdan sahibi insan Siyonist rejimin terörist tanımlamasına uyduğunu haykıracaktır. İngiltere, HAMAS’ı terörist ilan etmekle ikinci bir Balfour hatasını tekrar etmemelidir. HAMAS’ı terör listesine almak, Filistin halkına yapılan zulmü meşrulaştırmak, Siyonist rejimi yeni zulümlere teşvik etmektir. HÜDA PAR olarak Filistin halkının haklı davasını savunan HAMAS’ın yanında olduğumuzu belirtir, İngiltere’nin böyle bir adım atma çalışmalarını kınıyoruz.”

HÜDA PAR GENEL MERKEZİ

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI