"Sosyal medyadan istifade esas sorumluluklar ihmal edilmeden yapılmalı"

Sosyal medyanın yanlış kullanımına dikkat çeken Genel Başkan Yardımcımız Erdal Elibüyük, sosyal medyadan mutlaka istifade edilmesi gerektiğini belirterek "Ancak bunun esas sorumlulukların ihmal edilmeden yapılmalı" dedi.

/ ETKİNLİKLER / Küçült | Büyüt

Van İl Başkanlığımız tarafından "Medyanın siyasete etkisi ve sosyal medya" konulu panel düzenlendi.

Moderatörlüğünü Van İl Başkanımız Rasim Saygın'ın yaptığı programda, partinin Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Erdal Elibüyük ve Medya Başkan Yardımcımız M. Şerif Durmaz birer sunum yaptı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Genel Başkan Yardımcımız Erdal Elibüyük,  sosyal medyayı ve medyayı "şeytanlaştırma" derdinde olmadıklarını belirterek, esas görevlerinin toplumu bilinçlendirmek ve topluma bir değer katmak olduğunu söyledi.

"Esas almamız gereken sorumluluklarımız var"

Medyada eskiye göre ciddi anlamda değişiklikler olduğunu söyleyen Elibüyük, "Bizim, esas almamız gereken sorumluluklarımız var. Burada sosyal medyayı konuşurken, medyanın gücünden bahsederken bunlardan maksimum seviyede ve insanlığa faydalı olabilecek şekilde nasıl istifade edeceğimizi bilmek durumundayız. Sadece sosyal medya değil, her ne olursa olsun nerde ve nasıl kullanmamız gerektiğini öğrenmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"Rabbimin rızası nerdedir? diyerek bir arayış içerisine girmemiz lazım "

Sosyal medyanın getirmiş olduğu tehlikelerden birinin de 'fomo hastalığı' olduğuna dikkat çeken Elibüyük, sözlerine şöyle devam etti:

"Bir paylaşım yapıyorsanız ve 'Benim tweetim kaç RT yaptı, Facebook'ta paylaşımım kaç beğeni aldı.' diyerek saatlerce merak içerisinde bekliyorsanız, elinizde telefonla uyuyorsanız ve sabah kalktığınız zaman gözleriniz ilk olarak telefonu arıyorsa üzülerek ifade edeyim ki fomo hastalığına yakalanmışsınız demektir. Çağımızın en büyük hastalıklarından ve sıkıntılarından bir tanesi beğenilme ve onaylanma arzusudur. Oysa biz, beğeni ve aferin almaktan ziyade, yaptıklarımızla hak olduğuna inandığımız davamıza hizmet etme çabası içerisinde olmalıyız. 'Rabbimin rızası nerdedir?' diyerek, bir arayış içerisine girmemiz lazım."

"Kurgulanmış bir baskın üzerinden günlerce İslami değerlere saldırıldı"

Medya ve siyaset arasındaki ilişkiye de değinen Elibüyük, medya ve siyaset kurumunun birbiriyle etkin bir etkileşim içerisinde olduğunu söyledi.

Elibüyük, "Medya, sadece haber alma ihtiyacımızı karşılayan bir alan değil. 28 Şubat sürecinde oluşturulan algıyla medya üzerinden siyasete, iş dünyasına ve topluma yön veren operasyonları hatırlayalım. Bir eve yapılan kurgulanmış bir baskın üzerinden günlerce İslami değerlere saldırıldı, Müslümanlar aleyhine bir algı oluşturulmaya çalışıldı. Bugün de FETÖ üzerinden yapılmak istenen aynı şey değil mi?" şeklinde konuştu.

"Doğru, bilinçli ve programlı kullanılmalı"

Programda bir konuşma yapan Medya Başkan Yardımcımız M. Şerif Durmaz ise, hiçbir Müslüman'ın, sosyal medyayı ahiret hesabı yapmadan, dünyevi arzularını tatmin için kullanabileceği bir ortam olarak göremeyeceğini belirterek, "Doğru, bilinçli ve programlı kullanıldığı zaman bir Müslüman için sosyal medya mücadelesinin, davaya hizmetinin bir basamağını oluşturur." dedi.

Gittikçe yaygınlaşan sosyal medya üzerinden insanların fikir ve düşüncelerini paylaşma imkanı bulduklarını belirten Durmaz, "Bu alanda yeni stratejiler ile faaliyetlerimizi sürdürebilmeliyiz. Sosyal medyanın esasını oluşturan paylaşımlar, yani mesajlar küçük bütçelerle büyük kitlelere ulaşmanın en verimli yollarından biridir. Sosyal medya eğer doğru ve bilinçli kullanılırsa faydalı olur, ancak yanlış kullanılması durumunda faydadan çok zarar getirir." dedi.

Yoğun katılımın olduğu program, soru ve cevap faslıyla son buldu.

VAN İL BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI