Genel Başkan Yardımcımız Yılmaz: Halkımız yerli esnaftan alışveriş yapsın

Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Hüseyin Yılmaz, yaptığı esnaf ziyareti sonrası açıklamada bulunarak; Zincir marketlerin yerli esnafı bitirdiğini, ekonomik olarak onlarla baş edemedikleri için kepenk kapatmak zorunda kaldıklarını, halkımız yerli esnaftan alışveriş yapsın çağrısında bulundu.

/ ZİYARETLER / Küçült | Büyüt

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Hüseyin Yılmaz ve beraberindeki heyet, merkez Bağlar ilçesi Mevlana Halit Mahallesi esnafını ziyaret ederek, yaşadıkları mağduriyetleri ve sıkıntıları birinci ağızdan dinledi.

HÜDA PAR heyetine yaşadıkları mağduriyetlerini anlatan Mevlana Halit Mahallesi esnafı, fabrikalardan aldıkları malların fiyatının sürekli yükseltildiğini bunun tüketiciye zam olarak yansımasından dolayı iş yapamadıklarını ifade ederek, kontrolsüz bir şekilde yükselen/yükseltilen fiyatlara tepki gösterdi.

“Esnaf ekonomik olarak zincir marketlerle baş edemedikleri için zararına çalışıyorlar”

Yılmaz, şu ifadelere yer verdi:

“Bugün Bağlar İlçe Başkanlığı ile birlikte Mevlana Halit Mahallesi esnafının sorun ve sıkıntılarını dinledik. Ekonomik olarak esnafımız çok zor durumdadır. Özelikle küçük esnafın işini kıran, onları ticaret yapamaz hale getiren, ekonomilerini bitiren ve onları kepenk kapatmaya iten sebeplerin başındakilerden biride zincir marketlerdir. Zincir marketlerin kontrolsüz bir şekilde her yere şube açmaları ve herşeyi satmaları haksız rekabete sebep olmaktadır. Yerli ve küçük esnafı korumak için zincir marketlerin sokak araları başta olmak üzere her tarafta şube açmalarına sınırlama getirmek gerekir. Esnaf ekonomik olarak onlarla baş edemedikleri için zararına çalışıyorlar ve daha sonra kepenk kapatmak zorunda kalıyorlar.”

“Zincir marketleri sadece kuru gıda ve temel gıdaya yönlendirmek gerekir”

Yerli ve küçük esnafın tükenmesine ve iş yapamaz hale gelmesinin temel sebeplerinden bir tanesinin de zincir marketler olduğuna değinen Yılmaz, “Zincir marketlerin iğneden ipliğe kadar her şeyi satmasına engel olmak gerekir. Yerli esnafın bu konuda tükenmesine ve iş yapamaz hale gelmesinin temel sebeplerinden bir tanesi de budur. Zincir marketleri sadece kuru ve temel gıdaya yönlendirmek gerekir. Zincir marketlerin kuru gıda ve temel gıda dışında diğer malları satması engellenirse haksız rekabette önlenmiş olacak ve böylelikle yerli esnaf ve küçük esnaf nispeten korunmuş olacaktır.”

“Esnafımızın kepenk kapatmaması için devletin uzun vadeli küçük esnafa faizsiz kredi vererek destek olması lazım. Halkımıza çağrımız yerli esnaftan alışveriş yapsınlar. Böylece, alışverişlerini zincir marketler yerine mahallelerindeki esnaftan yaparak hem şehrin ekonomisinin güçlenmesine hem de yerli esnafın korunmasına destek olacaklardır”.  dedi. 

“Ekmekle kendini doyurmak zorunda kalan bir millet, bir kitle vardır”

Devletin un fiyatlarına müdahale ederek, fırıncı esnafın zarar etmesini engellemesi gerektiğini ifade eden Yılmaz, son olarak şu ifadelere yer verdi:

“Fırıncı esnafın un, maya ve yağ fiyatlarının artışı nedeniyle şikâyetleri vardır. Artan fiyatlarında maliyete yansıdığını buna rağmen kendilerinin fiyat artışına gitmediklerini, gidemediklerini ve şuan zararına çalıştıklarını belirtiyorlar. Ekmek fiyatına zam yapılmaması için devletin un fiyatlarına müdahale etmesi ve fırıncı esnafın zarar etmesini engellemesi gerekiyor. Gördüğümüz bu ekonomik kriz döneminde fakir vatandaşın temel gıdası ekmek olmuştur.  Ekmekte zamlanırsa vatandaş yiyecek bir şey bulamaz.  Ekmek fiyatlarının sabit kalması ve bunun içinde un ve maya fiyatlarına devletin müdahale ederek süspansıyon uygulaması gerekir.”

Her gün fiyatlarda fahiş bir yükselmenin olduğunu bu nedenle kepenk kapatma durumuna geldiklerini söyleyen esnaf, yaptıkların esnaf ziyaretlerinden dolayı HÜDA PAR heyetine teşekkür etti.

Ziyarette Yılmaz’a, HÜDA PAR Bağlar İlçe Başkanı Orhan Zeren, il ve ilçe yönetiminde bulunan heyet ve partililer eşlik etti.

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI