Uzlaşı Komisyonumuz Diyarbakır'da iki aile arasındaki husumeti sona erdirdi ​

Diyarbakır İl Başkanlığımızın girişimleriyle iki aile arasındaki husumet son buldu. Diyarbakır'da Yılmaz ve Bağıran aileleri arasındaki husumeti barışla sonuçlandıran Uzlaşı Komisyonumuz, tarih boyunca kavgaların hiçbir zaman çözüm getirmediğini vurguladı.

/ ETKİNLİKLER / Küçült | Büyüt

Uzlaşı Komisyonumuz, geçtiğimiz günlerde 2 kişinin bıçakla yaralanması ve bir kişinin de tutuklanmasıyla sonuçlanan olay ile ilgili barış merasimi düzenledi.

Kayapınar İlçe Başkanlığımızda düzenlenen barış merasimine, her iki ailenin büyükleri ve yakınları katıldı. Merasimde ayrıca Diyarbakır İl Başkan Yardımcımız Ali Doğan, Kayapınar İlçe Başkanımız Mehmet Demir, Sur İlçe Başkanımız Ercan Şenol ve Kulp İlçe Başkanımız Mehmet Sekan Gündüz eşlik etti.

Açılışı Kur’an-ı Kerim ile yapılan merasimde konuşan Diyarbakır İl Başkan Yardımcımız Ali Doğan, tarih boyunca kavgaların hiçbir zaman çözüm olmadığına dikkatleri çekti.

Doğan, “Meseleyi Yılmaz ailesinin başvurusuyla öğrendik. Bağıran ailesinin büyüklerinden olan Hacı Metin Ay’ı çağırıp meseleyi ondan da dinledik. Bu meselenin uzlaşı ile bitirilmesi gerektiğini her iki aileye de ayet ve hadislerle izah ettik. HÜDA PAR Uzlaşı Komisyonu olarak biz her iki tarafın büyükleriyle görüşüp ‘barışta ve sulhta hayrın olduğunu’ söyledik. Allah kendilerinden razı olsun. Her iki aile de aracılığımızı takdir edip ellerinden geleni yapacaklarını ifade ettiler.

Bu uzlaşının sağlanmasında emeği geçen Hacı Metin Ay ve Hüsnü Pervane’ye de ayrıca teşekkür ediyoruz. Küçük şeyleri büyütmeden, kavgaya dönüştürmeden çözüme kavuşturmak en hayırlı olanıdır. Tarih boyunca kavgalar hiçbir zaman çözüm olmamıştır. Kavga edenler sadece kendilerini değil, aile efradını, eş-dostunu rahatsız etmektedir. Toplum olarak İslami yönden hareket edersek bu işin daha iyi bir şekilde çözüleceğine inancımız tam olmalıdır.” dedi.

Törende bir konuşma yapan Kulp İlçe Başkanımız Molla Mehmet Sekan da, her iki aileye de gösterdikleri bu güzel tavır için teşekkür etti.

Bela ve fitneye sebep olmanın büyük günahlardan olduğuna işaret eden Sekan, huzur, saadet, güven ve iyilik ortamının yaygınlaşması için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini vurguladı.

Taraflar, Kur'an'ı Kerim ve şahitlerin huzurunda barışmayı kabul etti.

Barış töreni yapılan dua ve verilen ikramla son buldu.

HÜDA PAR DİYARBAKIR İL BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI