Yapıcıoğlu: Ümmetin en büyük problem ve meselesi tefrikadır

Genel Başkanımız Sayın Zekeriya Yapıcıoğlu, Âlimler ve Medreseler Birliği (İTTİHAD-UL ULEMA) tarafından Zoom üzerinden düzenlenen 6'ncı Âlimler Buluşmasında bir konuşma gerçekleştirdi.

/ GENEL BAŞKAN / Küçült | Büyüt

Genel Başkanımız Sayın Zekeriya Yapıcıoğlu, İTTİHADUL ULEMA tarafından çevrimiçi düzenlenen ve Türkiye, Suriye, Irak ve İran başta olmak üzere Ümmet Coğrafyasının birçok ülkesinden ulemanın iştirak ettiği "6'ncı Âlimler Buluşmasında" bir konuşma yaptı.

Yapıcıoğlu, 6'ncı Âlimler Buluşmasına gönderdiği mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Alemlerin Rabbine hamdolsun.

Salat ve selam ilmin kaynağı, evliya, enbiya ve mücahidlerin serveri Hazreti Muhammed’in (Aleyhisselatu Vesselam), âlinin ve ashabının üzerine olsun.

Selam ve hayır dualarımız siz İslam Âlimlerinin ve Ümmetin önderlerine olsun. Saygı ve hürmetlerimi siz değerli Hoca ve Seydalarıma her birinize tek tek sunuyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Başımız ve gözümüz üzerine geldiniz.

Başta Kürdistan’ın dört bir tarafından Âlimlerimizi bir araya getirerek 6’ncı Âlimlerin Buluşmasını organize eden Tertip Heyetini böyle değerli, kıymetli ve hayırlı bir işe vesile oldukları için tebrik ediyorum. Ayrıca böyle hayırlı bir toplantıya katılıp değerli görüş ve fikirleriniz ile kıymetlendirip süslediğiniz için de siz değerli âlimlerimizi tebrik ediyorum.

Gönül isterdi ki bu buluşmamız yüz yüze ve bir arada olsaydı. Birbirimizle musafaha edelim, kucaklaşalım, birlikte oturalım, Ümmetin meselelerini birlikte tartışıp müzakere edelim ve birbirimizden istifade edelim. Ancak İlahi Taktir, Corona salgınının şartları ve tedbirleri bu yıl da bir araya gelmemize izin vermedi.

İslam Aleminin mesele ve problemleri çoktur. Ama en büyük problem ve meselemiz tefrikadır. Maalesef tefrika Ümmet içinde öyle bir hal almış ki artık Müslümanlar birbirlerine karşı asker ve ordu toplayacak seviyeye ulaşmış. Hak ve hukuklarına tecavüz ediyorlar. Mukaddesatlarını ve değerlerini düşmanın eline veriyorlar. Düşmanlarını emin ve kardeşlerini de ihanet içinde görüyorlar.

Hakikatte Ümmet için bütün isim ve rengiyle rahmet olan ihtilaf bugün bütün isim ve rengiyle tefrikaya sebep olmuş durumdadır. Fikri ihtilaf, siyasi ihtilaf, akidevi ihtilaf, mezhebi ihtilaf, ameli ihtilaf ve daha niceleri… Rahmet olan bu ihtilafın kaynağı ilmi içtihat ve ulemadır. Tefrikanın kaynağı ise ne ilimdir ne de rabbani âlimlerdir. Nasıl ki içtihadî ihtilafın kaynağı ilim ve ulema ise aynı şekilde tefrika sorununun çözümü de -ki bugün tüm sorun olumsuzlukları sebebi olmuş- yine ilim ve ulemanın içtihadıdır.

Bu vesile ile 6’ncı Âlimler Buluşmasını çok çok değerli ve önemli buluyorum.

Ümit ve temenni ediyorum ki bu konferans Kürd Toplumunun ve İslam Âleminin birliği ve ittihadı için önemli ve ciddi bir adıma vesile olsun. Bu konferansın amacı ve hedefi için verilen demeç, fikir ve söylemler çok değerlidir.

İnkar ve irtidad fikrine karşı özelde Kürd Toplumunda genelde ise İslam Âleminde Kürd haklarının elde edilmesinde -ki Kürdler İslam Ümmetinin önemli bir uzvudur- ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğüne kavuşturulmasında hem geçmişte hem de gelecekte haçlılar ve işgalci siyonistere karşı ve Batı’nın Müslümanlara yönelik hücum ve saldırılarına karşı Kürdlerin rolü büyük olmuştur ve olacaktır.

Ancak ulemanın rolü bunların tamamında rollerin en önemlisidir. Biz böyle önemli bir günde ve bu münasebetle bu rolü tekrar gündeme getiriyoruz. Bu önemli ve kutlu bir iş ve görevdir.

Rabbul Âlemin hepimizin cehd ve sa’yini kendi rızası için kabul buyursun.

Bizi faydası olmayan iş ve meşgalelerden muhafaza etsin, bizi yardımından mahrum etmesin,

Bizleri kendi yolunda hizmet edenlerden eylesin ve buna layık kişiler eylesin.

Hayır ve selamette kalın…

Allah sizi hayır ile mükafatlandırsın.

Davamızın sonu Alemlerin Rabbi olan Allah’a Hamd etmektir.

Esselamu Aleyküm we rahetullahi we berekatuhu”

KÜRTÇE METİN

Hemd ji Rebbê ‘Alemê re be.

Salat û selam li ser menbe’a ‘ilmê û, serwerê ewliya û etqiya û mucahîdîna Mûhemmed ‘eleyhîssalatû wesselam be. Û li ser al û eshabê Wî be.

Tehiyyet û îkram li ser we ‘ulemaê Îslamê û pêşkêşên ummetê be. Rêz û îhtîramên xwe yek bi yek pêşkêşî cenabê we mamosta û seydaye hêja dikim, hûn tev bi xêr hatin, ser sera, ser çavan hatin.

Di destpêkê de ez licneya birêveberiya hevdîtina ‘aliman a ku ji nûnerên çar aliyê Kurdistanê teşkîl bûye pîroz dikim ku karekî bi vî rengî qedirbilind û bi qîmet tertîb kir. Û ez we ‘alimên beşdarên ‘ezîz jî pîroz dikim ku we, naveroka vê civînê bi ‘ilm û re’yên xwe yên biqîmet dagirt û xemiland.

Dil dixwest ku ev civîn rûbirû be, em hevdû himêz bikin, li cem hev rûnên, munaqeşe û muzakereya meseleyên xwe bikin, ji hev îstîfade bikin. Bes teqdîra Îlahî, şert û mercên webaa koronayê îsal jî rê ne da civîna rûbirû.

Meşakilê ‘alema Îslamê gelek in. Bes muşkîla herî mezin û sereke tefrîqe ye. Tefrîqe di nav ummetê de hatiye heddekî bi wî rengî ku musluman li hember hev leşker û artêşan tertîb dikin, tecawuzî huqûqên hevdû dikin, muqeddesatên xwe bi destê dujminên xwe ve berdidin, dujminên xwe emîn, birayên xwe xayîn dibînin.

Îxtîlafa ku di eslê xwe de ji bo ummetê rehmet e, bi hemû new’ û rengê xwe bûye sebebê tefrîqeya bi hemû new’ û rengî. Îxtîlafa fikrî, îxtîlafa siyasî, îxtîlafa ‘eqîdewî, îxtîlafa mezhebîyû ‘emeliyû meşrebi û her wekî dî. Ew îxtîlafa kû rehmetê, menbe’a wî îctîhadên ‘ilmî û ‘ulema ne. Bes menbe’a tefrîqê, ne ‘ilm e û ne ‘alimên Rebbanî ne. Çewa ku menbe’a îxtîlafên îctîhadî ‘ilm û ‘ulema ye, her wiha menbe’a çareseriya tefrîqa ku bûye sebebê hemî muşkîle û xerabiyan jî dîsa ‘ilm û ‘ulema ye.

Ji ber vê yekê,

Ev civîna hevdîtina ‘ulema ku a şeşemîn e tê tertîbkirin ez gelek gelek muhîm dibînim.

Ez temennî dikim ku ev konferans bibe wesîle û gaveke girîng ji bo îttîhada mucteme’a (toplum) Kurdî û ‘Alema Îslamî. Mewdû’ên konferansê jî ku li serê gotar û meqale hatine hazirkirin gelek bi qîmet in:

Li hember fikra îlhadî bi taybet di mucteme’a Kurdî de bi giştî jî di ‘alema Îslamê de,

di hasilkirina heqqên Kurdan de ku ‘uzwekî ummetê ne,

ji bo azadkirina Mesciduleqsayê di madi (paşeroj) û hazir de rola Kurdan,

li hember tetbî’a di gel suheywîniyan, sihyoniyen (siyonisten) dagirker de

Li hember hucûmên ‘alema Ğerbê bi ser Muslumanan de…

Belê… Rola ‘ulema di van mijaran tevan de muhîmtirîn rol e. Ha de îja îro em di vê munasebeyê de vê rola muhîmtir û girîngtir tînin rojevê. Şuğlekî muhîm, şuğlekî pîroz.

Rebbê ‘Alemê se’yû cehda me teva meşkûr bigerîne.

Me ji kedên bênetîce dûr bike. Keda me bê encam nehêle

Me bigerîne layiq ji bo xebata di riya xwe de.

Bimînin di xêr û xweşîyê de

HÜDA PAR GENEL MERKEZİ

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI