Genel Başkanımız Yapıcıoğlu: Şu an herhangi bir ittifakın içerisinde değiliz

Genel Başkanımız Sayın Zekeriya Yapıcıoğlu, Dost FM, Radyo Malatya, Radyo Huzur, Çağlar Fm, Radyo Nida, Nur Fm ve Radyo İrfan ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

/ GENEL BAŞKAN / Küçült | Büyüt

Dost FM Genel Yayın Yönetmeni Sinan Cavlak’ın sunduğu programda dinleyicilerle bir araya gelen Yapıcıoğlu, Malatya’nın insanının sıcaklığıyla, yakınlığıyla, edebiyle, duruşuyla, bilinciyle gerçekten hayırla yâd edilecek bir şehir olduğunu söyledi.

Malatya’nın 5 ilçesinde teşkilat kurabildiklerini ve hedeflerinin tüm ilçelerde teşkilatlanmak olduğunu belirten Yapıcıoğlu, “Birkaç saatlik temaslar içerisinde Malatya’yla ilgili bazı muhtarlar, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri ve vatandaşlarla görüştük ve onların gözüyle Malatya ve Türkiye’nin sorunlarının ne olduğunu dinlemeye çalıştık. Basın toplantısında gündemimizdeki bazı meseleleri dile getirdik ve onların sorularını da aldık.” diye konuştu.

Yola çıktıkları günden beri ölçülerinin İslam olduğunu vurgulayan Yapıcıoğlu, “Siyaset yaparken bizler için en önemlilerinden bir tanesi istişare mekanizmalarımın sürekli açık olması ve çalışır durumda olması. Biz partimizi ilgilendiren meselelerde parti içi mekanizmaları çalıştırıyoruz, istişareyle karar alıyoruz. Bütün müminler kardeştir. Öyleyse HÜDA PAR’lı olmayan kardeşlerimizi de ilgilendiren memleket mesellerinde kendileriyle istişare etmek zorundayız. Farklı partilere gönül vermiş, oy vermiş hatta teşkilatların içerisinde görev almış ve halen aktif olanlarda dâhil, biz memleket meseleleriyle ilgili, memleketin genelini ya da ümmeti ilgilendiren meselelerde diğer kardeşlerimizle de istişare etmeyi önemsiyoruz ve onların da fikirlerini alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 Yapıcıoğlu “Siz bir Kürt Partisi misiniz?” sorusu üzerine, İslami ölçülerle hareket etmeye çalışan bir siyasi parti olduklarını, sadece Kürtlerin değil, Türklerin, Arapların, Lazların, Çerkezlerin bu memlekette yaşayan kim varsa onların da sorunlarının çözümü, din, can, mal, akıl ve nesil emniyetinin temini için ellerinden gelen her türlü çabayı göstereceklerini dile getirdi.

“İyilik ve takva üzerine yardımlaşmak gerektiğini kendimize ölçü almış bir siyasi hareketiz”

“Memleketin doğusunda yaşayan Kürtlere diyorlar ki bunlar Kürt düşmanıdır. Memleketin batısında yaşayan Türk vatandaşlara da bunlar Kürt partisidir diyorlar. Yani bizim böyle bir handikabımız var.” diyen Yapıcıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Asla biz kimseye düşman değiliz, çünkü biz iyilik ve takva üzerine yardımlaşmak gerektiğini kendimize ölçü almış bir siyasi hareketiz. İyilik, takva kimde ise biz onunla beraberiz. Kim rabbim Allah'tır diyorsa o bizim kardeşimizdir. Başka bir dine de inanıyorsa yaratılışta kendimize eşdeğer olarak kabul ederiz. Maalesef bu kara propagandalar yapılıyor, çokta etkili de oluyor. O yüzden de batıdaki bir Türk kardeşimiz bizi Kürt partisidir diye dışlıyor, doğudaki bir Kürt kardeşimiz ise bunlar Kürtlere düşmandır, Kürt karşıtıdır bunun üzerinde siyaset yapıyorlar diye bize mesafe koymaya zorlanıyor. Ama inşallah bunları sesimizi duyuran sizin gibi değerli kardeşlerimizin vasıtasıyla her gün biraz daha duyuracağız. İnşallah bir gün hakikat anlaşılacaktır.”

Yapıcıoğlu, “Seçim sisteminde bir adaletsizlik var bunu iktidar başta olmak üzere herkes kabul ediyor. Cumhur İttifakı’nın seçim barajını yüzde 7'ye çekmeye girişimi var bu konuda sizin yaklaşımınız nedir?” sorusu üzerine, barajın tamamen sıfırlanmalı gerektiğini ve barajın seçim sistemine 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra girdiğini anımsattı.

“Seçim barajı tamamen sıfırlanmalıdır”

Seçim barajının ahlaki, hukuki ve siyasi hiçbir gerekçesinin kalmadığını söyleyen Yapıcıoğlu, “Diyorlar ki yüzde 10'dan yüze 7'ye düşürüyoruz. Kardeşim değil yüzde 7, yüzde 0,7’ye de düşünürseniz bu zulümdür. Çünkü siz adaleti hiçbir şeye feda etmemesi gerekirken daha önce istikrara feda ediyordunuz. Ama şimdi istikrar seçim barajıyla alakalı bir şey değil. Çünkü koalisyonlar seçimlerden önce yapılıyor bazen belki yüzde değil, binde bir bile belki bugün seçimin sonucunu belirleyecek bir oy oranıdır. Öyleyse seçim barajı tamamen sıfırlanmalıdır. Hem 2015'de hem de 2018’de genel başkanlıktan istifa edip bağımsız aday olmamın sebebi de bu adaletsiz ve insafsız seçim barajı yüzündendi.” şeklinde konuştu.

Yapıcıoğlu, “Başkanlık sistemine geçme gerekçesi olarak daha hızlı bir yönetim icraatların daha hızlıca yerine getirilmesi açısından deniliyordu ama bugün tartışılır duruma geldi. Siz parlamenter sistemin daha iyi olduğunu mu düşünüyorsunuz yoksa mevcut Cumhurbaşkanlığı sisteminin mi doğru olduğunu düşünüyorsunuz yaklaşımınız nedir?” sorusu üzerine, hiçbir sistemin tabu olmaması gerektiğini ve ne başkanlık sisteminin ne de parlamenter sistemin mükemmel bir sistem olduğunu ifade etti.

Anayasa değişikliğine parti olarak evet dediklerini hatırlatan Yapıcıoğlu şunları söyledi:

“Bu sistem mükemmel bir sistem değil, neticede hiçbir beşerin yazdığı kanun mükemmel olamaz. Mutlaka zaman içerisinde eskir ve mahsurları ortaya çıkar. Hatta siz ilahi bir sistemi bile kötü bir uygulayıcının elinde çok kötü bir tarafa götürebilirsiniz. Biz anayasa değişikliğine destek verdik ama şu anda uygulamada sıkıntılar olduğunu herkes gibi bizde görüyoruz. Başkanlık sistemi olsun ama başkanlık sisteminin aksayan yönleri düzeltilsin. Mutlaka hiç kimse tek başına tüm idareyi eline almasın denge ve kontrol mekanizmaları mutlaka olmalıdır. Yargının bağımsızlığı tam bir şekilde sağlanmalıdır. Başkanlık sistemi içerisinde de bunu yapmak mümkündür. Ama bunun için partilerin bir araya gelmesi lazım. Bugün ki haliyle takım tutar gibi kategorik olarak birisinin dediği doğrudur diğerinin dediği yanlıştır noktasında olduğunuz müddetçe bu partileri bir araya getirmemiz mümkün değil.”

Yapıcıoğlu, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde yetkiler bu kadar tekelde toplanması normal mi? sorusuna “Hayır iyi değil, yetkiler fazla biz o zamanda bunun fazla olduğunu söyledik ama diğer taraftaki getirileri götürüleri hep birlikte hesaba kattığımızda, mesela önceki anayasada yargının bağımsız olacağı söyleniyordu şimdi tarafsız ve bağımsız diyor.” yanıtını verdi.

Başkanlık sisteminde yetkilerin tek elde bu kadar birleştirilmesini engelleyecek olanın meclis mi olduğuna ilişkin soruyu yanıtlayan Yapıcıoğlu, “Şimdi siz siyasi parti kanununu değiştirmezseniz, kimin o partinin temsilcisi olarak mecliste oturacağına siyasi partinin genel başkanları karar vermeye devam ederse siz ister parlamenter sistemi getirin ister başkanlık sistemini getirin sonuç değişmeyecek. Makamda oturacak 30 bin üzeri kişinin atamasını doğrudan doğruya Cumhurbaşkanı yapıyorsa zamanı sadece imza atmakla geçiyor demektir.” görüşünü paylaştı.

“İlkelerimize uygun bir ittifak teklifi gelirse biz o ittifak teklifini değerlendiririz”

İttifakta yer alma durumlarını olup olmayacağı sorusu üzerine Yapıcıoğlu, birileri kendilerini Cumhur İttifakı’nın bir bileşeni olarak gördüklerini veya böyle algıladıklarını kaydetti.  

Yapıcıoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz 2018 seçimlerinde müstakilen kendi adımızla kendi partimizin logosuyla herhangi bir ittifakın içerisinde yer almadık ve biz girdik. Ama buna rağmen 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sayın Erdoğan’a destek verdiğimiz için bizi Cumhur İttifakı’nın bir bileşeni olarak algılamış ve böyle bir algı yürüyor ve gidiyor. Şu an herhangi bir ittifakın içerisinde değiliz ve prensip olarak ta ittifaklara karşı değiliz hatta biz diyoruz mevcut sistem bir anlamda bütün partileri ittifaka zorluyor. Türkiye’nin en fazla oy alan partisi şu anda kamuoyu yoklamaları yüzde 35-40 bandı bir şey söylüyor. Bugüne kadar Demokrat Parti dönemini onu zaten şimdi ki nesillerin hiçbiri hatırlamaz. Onu dışarıda bırakırsak, 1970’den bu yana kimse yüzde 50’yi aşamadı. En yüksek oy oranı Kasım 2015’te yüzde 49,5 AK Parti’nin almış olduğu oydur. Oda yüzde 50 değildi. Dolayısıyla siz yüzde 49,9 oyda alsanız tek başına cumhurbaşkanı adayınızı seçemiyorsunuz. Eğer bu durumda siz bile kendi adayınızı seçtirmek için bir ittifak arayışınıza giriyorsanız o zaman sistemin partileri ittifaka zorladığını çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz. Öte taraftan bide parlamento seçimleri var cumhurbaşkanlığı ile parlamento seçimleri aynı anda yapılıyor. Parlamentoda sandalyelerin bir kısmını almak için yüzde 10’luk barajı aşmak gerekiyor. 2002 seçimlerinde sadece 2 parti aşabildi. Belki bugün 3-4 parti aşacak. Türkiye’de şu anda 116 tane faal parti bunların hepsinin seçime katılma yeterliliği yok ama 20’nin üzerinde partinin seçime katılma yeterliliği var. Dolayısıyla o partilerin seçim barajını aşmak için bir anlamda mevcut seçim kanunları kendilerini ittifaka zorluyor. Buna rağmen ne pahasına olursa olsun biz meclise kapı atmak zorundayız öyle veya böyle bir ittifakın içerisinde yer alacağız demiyoruz. Biz ilkelerimize uygun bir ittifak teklifi gelirse biz o ittifak teklifini değerlendiririz. Eğer milletimize, memleketimize, ümmetimize, partimize faydalı olacağı kanaati hâsıl olursa o zaman o ittifak içerisinde yer alırız. Biz ittifaklara kapıları kapatmıyoruz ama hiçbir ittifakla anlaşmışımız yok. İttifaklar çoğalacak mı, ittifaklar hangi partileri alacak, şu an ki partiler hepsi yerlerinde duracak mı bunlar değişebilir. Seçim yaklaştığında bunları daha net göreceğiz.”

Yapıcıoğlu, “Üçüncü bir ittifak çalışması var mı, bu yönde bir hareketlenme görüyor musunuz ya da size bu tür teklifler geliyor mu?” sorusu üzerine piyasada böyle bir talep olduğunu ama kendilerinin içinde yer almadıklarını aktardı.

“En büyük hilemiz, hile yapmamaktır”

Siyasette hilenin çok fazla olduğu için milletin siyasetten soğuduğunun altını çizen Yapıcıoğlu, “Biz diyoruz ki bizim en büyük hilemiz, hile yapmamaktır. Biz hile yapmıyoruz. Hile yapmadığımız için de uzun vadede o hile yapanların maskeleri düşecek ve hakikat ortaya çıkacak o zaman millet bizi daha iyi anlayacak. Rabbim bizleri haktan hakikatten ayırmasın. Bu millete hizmet yolunda gücümüzü kuvvetimizi ve imkânlarımızı artırsın diye dua ediyoruz ve bir duamızda şudur. Ya Rabbi kalplerimizi dünya malına ve makamlara meylettirme. Eğe oralara meyledersek, Allah kendi katından bize engeller çıkartsın da ahiretimizi berbat etmeyelim.” değerlendirmesinde bulundu.

HÜDA PAR GENEL MERKEZİ

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI