GİK Üyemiz Sülün: TV'lerde yayınlanan bazı programlarda haya perdeleri yırtılıyor

Genel İdare Kurulu Üyemiz Aynur Sülün, TV kanallarında yayın yapan bazı programlara suç, günah, ayıp işleyen insanlar çıkartılıp, kamuoyu önünde yargılandığı ve işlediği kötülüğü deşifre etmeye zorlandığını söyledi.

/ GENEL MERKEZ / Küçült | Büyüt

Genel İdare Kurulu Üyemiz Aynur Sülün, Rehber TV'de Hadi Aydemir'in sunduğu "Medya Kritik" programının konuğu oldu.

Programda Sülün, bazı TV kanallarında yapılan programların cinnetlik bir tablo oluşturduğuna dikkati çekerek, toplumu dejenere eden bu tür programların yasaklanması gerektiğini belirtti.

Toplumun büyük bir kesiminin izlediği bu programlarda haya perdelerinin yırtıldığının altını çizen Sülün, "TV kanallarında yayın yapan bazı gündüz kuşaklarında suç, günah, ayıp işleyen insanlar çıkartılıp, kamuoyu önünde yargılanıyor. İşlediği kötülüğü deşifre etmeye zorlanıyor. Onu itirafa zorlamak için çeşitli tanıklar programa çağırılıyor, telefon bağlantıları yapılıyor. Şahitler dinleniyor, ipuçları değerlendiriliyor. Bu arada karşılıklı çirkin iddialar, hakaret ve küfürleşmeler gerçekleşiyor. Toplumun büyük bir kesiminin izlediği bu programlarda haya perdeleri yırtılıyor. İnsanlar merakla olaylara ve sonuca odaklanıyor. Cinnetlik bir tablo ortaya çıkıyor." dedi.

"Toplumu dejenere eden programlar yasaklanmalıdır"

"Toplumda ne kadar ahlaksız, dengesiz, üç kuruşa her şeyi yapabilecek insan varsa onu bulup getiriyorlar." diyen Sülün, şunları söyledi:

"Programlara katılanların seçili insanlar oldukları belli. Toplumun; merak, hayret gibi duyguları bu programlarla yönlendiriliyor, ekran karşısında istismar ediliyor. Halbuki Allah'ı tanımanın, bilmenin yolu hayretten geçiyor. Allah Resulü (Sallallahu Aleyhi Vesselem), 'Allah’ım sana olan hayretimi artır.' diye dua ediyor. Hayret daha fazla öğrenmeye, yaklaşmaya kapı açıyor. Bu tür programlarla toplumun bu duyguları kötü olana karşı yönlendiriliyor. Her gün zihin ve ruh dünyası kötü olaylarla meşgul ediliyor. Kirlenen zihinlerde olayların analizi yapılıyor. Kötülüğü önce zihinlerde ve o duygularda yaşatmanın, sonra da eyleme dönüştürmenin en kestirme yolu bu olsa gerek. Bu yönüyle bakıldığında toplumun geleceğinden endişe etmek için bu durum bile yeterli bir sebeptir. İnsan ekosistem içinde yaşayan bir varlıktır. Çevresini kuşatan sistemlerle etkileşim halindedir. O sistemlerden biri de medya. Medya yayıncılığına artık bir ayar getirilmeli, toplumu dejenere eden bu tür programlar yasaklanmalıdır."

"Yaşlıların hayat tecrübelerini gençlerle paylaşacak imkanlar sağlanmalıdır"

Dünya Yaşlılar Günü'ne ilişkin "Kime uzun ömür verirsek onun yaradılışını bozar, gücünü azaltır, beli bükük hale getiririz." ayetini hatırlatan Sülün, "Yaşlılık fiziksel, ruhsal güçlerin bir daha geri dönmeyecek şekilde zayıfladığı bir dönemdir. İnsanın çevresiyle uyum sağlama kapasitesinin azaldığı bu dönem, en fazla maddi ve manevi desteğe ihtiyaç olunan bir dönemdir. İnsanın fıtratını Yaratan Allah, insanın yaşlılık dönemindeki zafiyetine vurgu yapıyor. Aile desteğine en fazla ihtiyaç olunan bu dönemin, yaşlıları aile ve kendi sosyal çevrelerinden kopmadan geçirilmesi için çaba sarf edilmelidir. Bireyciliğin etkisi ile yalnızlaşan aileler, yaşlıları bir yük gibi göremeye başladılar. Bu durum yaşlılar için bir eziyete dönüştü. Halbuki huzur evleri gibi kurumlar, onlar için son çare olmalıdır. Onun için eğitimin her kademesinde yaşlıların hakları, içinde bulundukları ruhsal, fiziksel zafiyetler ve ihtiyaçları ders müfredatına eklenmelidir. Okul öğrencileri ile huzur evlerinde kalmak zorunda olan yaşlılar arasında etkileşim sağlayacak düzenlemeler yapılmalı, yaşlıların hayat tecrübelerini gençlerle paylaşacak imkanlar sağlanmalıdır. Yaşlıların kaldığı kurumlar iyi denetlenmeli, onların ekonomik, fiziksel ve ruhsal olarak istismar edilmesinin önüne geçilmelidir. Bakıma muhtaç ve ihtiyaç sahibi olan yaşlıların durumlarının aile ortamından kopartılmadan iyileştirilmelidir." diye konuştu.

HÜDA PAR GENEL MERKEZİ

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI