Dünya Yaşlılar Günü mesajı

Sosyal İşler Başkanlığımız Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

/ GENEL MERKEZ / Küçült | Büyüt

Mesajda, yaşlılığın yaş faktörüne bağlı olarak kişinin çevresiyle uyum sağlayabilme kapasitesinin azaldığı bir dönem olduğu ifade edildi.

Kur’an-ı Kerim’de, ‘Kime uzun ömür verirsek onun yaradılışını (gençliğini, güzelliğini bozar) gücünü azaltır, beli bükük hale getiririz’ (Yasin:68) ayetiyle yaşlıların içinde bulundukları durumun gözler önüne serildiği vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Allah’ın uzun ömür verdiği her insanın uğrayacağı bu dönem, fiziksel ve ruhsal güçlerin bir daha geri dönmeyecek şekilde zayıfladığı bir süreç olması hasebiyle, kişinin ailesi ve sosyal çevresi tarafından en fazla anlayış görmeye ve destek almaya ihtiyacının olduğu bir dönemdir. Onun içindir ki devletin yaşlılarla ilgili politikaları, onları aileleri ve sosyal çevrelerinden ayırmayacak şekilde yürütülmelidir. Uzun bir süre bakıma ve tedaviye ihtiyacı olan yaşlıların bu ihtiyaçları evlerinden, ailelerinden kopartılmadan karşılanmaya çalışılmalıdır. Yaşlıları adeta toplumdan izole eden Huzurevleri, Yaşlı Yaşam Yerleri gibi kurumlar yaşlıların barınmaları için düşünülebilecek en son çare olmalıdır.”

Yaşlıların hayat tecrübelerini kendi torunları ve çevrelerine aktarabilecek şartların oluşturulması gerektiğinin üzerinde durulan açıklamada şu önerilerde bulunuldu:

“Eğitim Politikaları revize edilmeli, ilkokuldan itibaren yaşlıların hakları, konumları, maddi ve manevi ihtiyaçları konusu eğitimin müfredatında yerini almalı, böylece itibarları korunmalıdır. Yaşlıların kaldığı kurumlar onların maddi ihtiyaçlarının yanında manevi ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olmalı; onların fiziksel, ruhsal ve ekonomik olarak sömürülmelerinin önüne geçilmelidir. Kurumlarda barınan yaşlılarla okul öğrencileri arasında etkileşim sağlanmalı, okul öğrencilerinin belirli aralıklarla bu kurumları ziyaret etme imkanları oluşturulmalıdır. Toplumda süregelen yaşlıların yük olduğu ile ilgili anlayıştan uzak olunmalı ve yeni nesillere bunun önemi gerek söz ile gerekse de yaşayış ile anlatmalıdır.”

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Nitekim bizlere en güzel örnek olan Hz. Muhammed (s.a.v)’in şu hadisi bu durumu özetlemeye yeterdir: 'Eğer beli bükülmüş yaşlılar, takva sahibi gençler, süt emen çocuklar, yayılan hayvanlar olmasaydı, belalar sel gibi üstünüze dökülecekti.' 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nü vesile ederek bugünü ve her günü yaşlılarımız için birer hürmet ve saygı günü olarak görmeli, onların tavsiyelerinden istifade ederek geleceği inşa etmenin yollarını aramalıyız. Yaşlılarımız bizim tecrübe kaynağımız! Onların kıymetini bileceğiz, onlarla huzur bulacağız!”

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI