Partimizin ve Gelecek Partisi’nin temsilcileri bayramlaştı

Kurban Bayramı dolayısıyla partimiz HÜDA PAR ile Gelecek Parti arasında gerçekleşen bayramlaşmada, Türkiye'nin ekonomisinin gidişatına, başkanlık ve parlamenter sistem konuları görüşüldü.

/ GENEL MERKEZ / Küçült | Büyüt

Genel Sekreterimiz Şehzade Demir ve Genel Başkan Yardımcımız Hüseyin İmir'den oluşan heyet, Kurban Bayramı münasebetiyle Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcıları Selçuk Özdağ, Feramuz Üstün, Aile ve Sosyal Politikalar Başkanı Seren Yıldız Öztürk, Genel Başkan Danışmanı Burçak Başbuğ Erkan ve Sivil Toplum ve Halkla İlişkinler Başkan Yardımcısı Hakverdi Altuğ Çakırlar ile bayramlaştı.

Başkanlık ve parlamenter sisteme değinen Demir, "Genel Başkanımızın da ifade ettiği gibi sistemler üzerinde illa bu olsun diye bir kırmızı çizgimiz yok. Yeter ki yürüsün, hangi sistem üzerinden adalet ikame edilecekse hangi sistem üzerinden huzur ve barış gelecekse o olsun. İster güçlendirilmiş parlamenter sistem olsun ister Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olsun ister farklı bir şey olsun. 100 yıldan fazla bir süre oldu Cumhurbaşkanlığı Parlamenter Sistemiyle idare edildik. Onun çözüm olmadığı anlaşıldı. Şimdi birkaç yıldır yeni bir sisteme geçilmiş, birçok eksiği var. Bunların giderilmesi durumunda biz diyoruz ki bu da olabilir. Sorunlar giderilemezse o zaman hep beraber farklı bir şey yapalım diyoruz. Aslında çok farklı düşünmüyoruz. Madem şu anda bir sisteme geçmişiz o zaman buna bir şans tanıyalım. Sorunlarını gidermeye çalışalım diye bir düşüncemiz var." dedi.

"Türkiye bir an önce normale dönmelidir"

"Gelecek Partisiyle neredeyse bütün hususlarda Türkiye’nin sorunlarıyla alakalı aynı şeyleri düşünmemiz, aynı hassasiyetleri taşımamız gerçekten sevindirici bir durum." diyen Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buna benzer farklı partiler de var. Çünkü her bayramda konuşuruz, bir araya geliriz, diyalog ortamları oluşur. Bayram dışında da güzel temaslarımız olur. Türkiye’nin aşılamayan sorunları var. Hükümeti aşan sorunlar var. Memleket sorunlarının çözümü için partilerin sorunların çözümü, huzurun sağlanması, siyaset üretme ve yeni projeler geliştirme nokrasında da güç ve strateji birliğine, söz ve gönül birliğine ihtiyacı var. Bugün çok önemli bir süreçteyiz, görmek lazım. Malum menfur bir darbe süreci yaşadık. Darbe sürecinden şimdiye kadar bir türlü Türkiye normalleşemedi. Gerek güvenlik politikalar açısından olsun gerek iktisadi politikalar anlamında olsun ve gerek manevi değerler noktasında olsun. Yaklaşık bir hafta olağanüstü yasaların, olağanüstü bazı yetkilerin 3 yıl daha uzatılmasıyla alakalı bir yasa meclisten geçti. Bunun Türkiye’ye fayda getireceğini düşünmüyoruz. Türkiye bir an önce normale dönmelidir. Bir an önce olağan hale geçilmelidir. Memleketin huzuru insanlık, kardeşlik ve diyalog bize göre çok önemlidir. Güvenlik politikalarının ya da hükümete farklı farklı yetkilerin, olağanüstü yetkilerin verildiği süreçlerin artık mutlaka bitmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu noktada beraber çok şey yapabileceğimizi düşünüyoruz. İktidar partisinin zorlanması, bazı şeylerin yapılmasına yönelik baskı yapması, gerekse bizim birlikte bazı projeler hazırlayarak beraber kamuoyuna götürme, beraber hareket etme gibi bazı hususlar olabilir. Bunlara şiddetle ihtiyaç var."

“Partilerimiz araç, bugün varız yarın yokuz”

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ise "İnşallah İslam dünyası akılla, bilgiyle, teknoloji ile buluşur ve İslam dünyası gerçek manada hayat mektebini doğru olarak okur ve bunun sonucunda da bir saadete ve huzura kavuşur. İnanç hürriyetinin, teşebbüs hürriyetinin, aynı zamanda fikir hürriyetinin ve basın özgürlüğünün olduğu bir Türkiye’yi inşa ederiz hep birlikte. Partilerimiz araç, bugün varız yarın yokuz. Önemli olan baki kalan bu kubbede hoş bir seda bırakabilmek.

Bu bayram yüz yüze görüşemedik, inşallah bundan sonraki bayramlarda yüz yüze görüşürüz. Bu süreç daha akli yönetilebilirdi ama maalesef yönetilmedi. Bunu her alanda görüyoruz. Ekonomide, siyasette, eğitimde ve dış politikada görüyoruz. ‘Ben yaptım oldu’ mantığı doğru değil. Evet, partiler çoğulculukla iktidara gelirler en çok oy alanlar gelirler ama daha sonra çoğulculuğa önem verirler. Çoğullukla değil, çoğunluğa yani kendisine oy verenlere hizmet etmezler, herkese hizmet ederler. Orada Alevi, Sünni, Kürt, Türkmen, Laz, Çerkez, dindar, dinsiz olur, ateist olur ve burada her vatandaşına eşit mesafede yaklaşan her iktidar bizim için saygı değerdir. Bunları inşa edelim inşallah. Önümüzde güzel günler bizi beklesin. İyi günler bizi beklesin.

Biz Gelecek Partisi olarak HÜDA PAR’ın Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi konusunda farklı düşündüğünüzü biliyoruz. Ama biz tam ve kâmil manada bir güçlendirilmiş parlamenter sisteminden yanayız. Bugün gelinen noktada bir başkanlık sisteminin olmadığını gözlemliyoruz. Amerika Birleşik Devletleri'nde olduğu gibi, denetim sisteminin olduğu bir başkanlık sistemi yok. Türkiye’de kişi kuvvetler ayrılığı bir kişi üzerine getirilmiş, çekmeyen baş ruhen yok. Zaman zaman gelip Meclis Başkanı oluyorsunuz. Zaman zaman yargıya müdahale diyorsunuz. Zaman zaman gelip Cumhurbaşkanı oluyorsunuz. Kıbrıs’ın 41’nci yıldönümü barış harekatının orada partiler arasında bile ayrılımlar var. Sonra buna siyaset diyoruz. Ben böyle bir siyaseti kabul etmiyorum."

HÜDA PAR GENEL MERKEZİ

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI