“Devlet, Zilan katliamı ile yüzleşmeli”

Genel Merkezimiz Zilan Deresi Katliamı'nın yıldönümü münasebetiyle yapmış olduğu açıklamada devletin, Zilan Katliamı ile yüzleşmesi gerektiğine dikkat çekti.

/ BASIN AÇIKLAMALARI / Küçült | Büyüt

Zilan Deresi (Gelîyê Zîlan) Katliamı

13 Temmuz 1930 tarihinde başlayan Zilan katliamı, ya­kın tarihte gerçekleşen en acı olaylardan biridir. Bu süreçte Ağrı, Van ve civar bölgelerde yaşayan on binlerce masum sivil katledildi. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu katliamın acısı, aradan geçen onca zamana rağmen hâlâ tazeliğini koruyor. Tarihe Zilan Deresi Katliamı olarak geçen vahşetin üzerinden 91 yıl geçmiş olmasına rağmen devlet adına ne bir özür ne bir pişmanlık ne de bir taziye mesajı yayımlandı.

Aylarca süren yağma, talan ve katliam, Cumhuriyet tarihinin en kara lekelerinden biridir. Şeyh Said kıyamından sonra yeni bir ayaklanma ihtimaline karşı dönemin hükümeti tarafından alınan bir kararla aşiret reisleri, şeyhler ve âlimler haksız yere sürgüne gönderilmek istendi. Sürgün kararına direnip Ağrı Dağı’na sığınanlara karşı başlatılan askerî harekât kapsamında, bölgedeki yüzlerce köy boşaltmış, evler yakılmış, hayvanlara el konulmuş, köy sakinleri Zilan deresi boyunca toplatılıp çoluk çocuk demeden makineli tüfeklerle ve süngülerle acımasızca katledilmiştir. Binlerce Zilanlı, toplama kamplarında açlığa ve sefalete mahkûm edilmiş, yüzlercesi de memleketin farklı yerlerindeki cezaevlerinde hayatını kaybetmiştir. Kanlı harekât neticesinde Zilan bölgesi insansızlaştırılmış, sonraki dönemlerde izlenen iskân politikalarında bölgenin önemli bir kısmı göçmenlere tahsis edilmiştir. O dönemde yerlerinden edilen insanların çocukları, yaklaşık yüz yıldır memleketin değişik yerlerinde ikamet etmektedirler.  Yaşanan mağduriyetler ve hak ihlalleri ise bugüne kadar telafi edilmemiştir.

1930 Zilan Deresi Katliamının 91. yıldönümünde, böylesi acıların bu topraklarda yeniden yaşanmaması adına toplumsal hafızanın diri tutulması önemlidir. Mazlumca katledilen halkımıza bu münasebetle bir kez daha rahmet diliyoruz. Devlet, bu yüz kızartıcı ayıptan kurtulmak için bu katliamla yüzleşmeli, verdiği maddi ve manevi zararları karşılayarak mağdurların ve maktullerin aileleri ile helalleşmeli ve insanlık dışı bu katliamı, bir daha benzeri yaşanmasın diye toplum ve devlet vicdanında mahkûm etmelidir.

HÜDA PAR Genel Merkezi

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI