Sosyal İşler Başkanımız Abdullah Aslan: Kiralar kontrol altına alınmalı

Artan konut ve kira fiyatlarını değerlendiren Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Abdullah Aslan, bu konunun kontrol altına alınması çağrısında bulundu.

/ GENEL MERKEZ / Küçült | Büyüt

Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Abdullah Aslan'ın değerlendirmesi:

Konut kiralarının artması tabi ki diğer ekonomik göstergeler doğrultusunda farklılık arz edebilir, bu normal; ancak son zamanlardaki fahiş kira artışları gerçekten endişe verici düzeylerde. Ekonomide yaşanan daralmaların ürün fiyatlarını etkilediği gibi konut fiyatlarını da etkilemesi beklenen bir husus; fakat yüksek miktarlardaki artışlar aile huzurunu kaçırır oldu artık. Özellikle büyük şehirlerdeki konut kira artışları sosyal yaşamı riske edecek boyutlara yükseldi. Türkiye’de 10 milyonun üstünde insanın asgari ücretin altında, asgari ücret veya asgari ücretin az üstünde çalıştığını dikkate aldığımızda, yıl bazlı İstanbul gibi yerlerde yüzde 36 civarındaki kira artışları, dar gelirli vatandaşlarımızı cidden sıkıntıya sokuyor demektir. Bu kira artışları ailenin dolayısıyla toplumun huzurunu kaçırır boyutlardadır. Her on sigortalı çalışanın 4’ü asgari ücretle çalışıyorsa ve 2 artı 1 gibi bir dairenin kira bedeli 2 bin liraya dayanmışsa, bu konuda etkili söz söylemenin ve yeni düzenlemelere gitmenin ihtiyacı doğmuştur demektir.

Kira konusunda emlak sahiplerinin de maliyet vs. yükleri de düşünülerek bir yol ve yordam bulunmalıdır. Emlak satış ve kira konusunda fırsatçılık yapanlara yol verilmemelidir. Piyasayı olumsuz etkilemek suretiyle ilgili konutun/konutların veya iş hanelerinin değerinin üstündeki fiyat ile satışını veya kiralanmasını sağlayanların önü kesilmelidir. Bu konuda herkesin duyarlı davranması gerekir ki iş çığırından çıkmasın. İki bin lirayı kiraya veren bir asgari ücretlinin; evini geçindirmesi ve ailesi ile ilgili hak ettiği geçimlerini sağlama ve ihtiyaçlarını giderme noktasındaki görevini ifa etmesi düşünülebilir mi? İyilik ve yardım konusunda ayrıca yükümlülüklerimiz var. Birbirimize yardımcı olmamız ve her konuda empati yapmamız icap ediyor ki toplum olarak kaynaşalım.

Batı’nın çıkarcı ve ‘ben’ merkezli tutumundan çok, millet olarak birbirine yardım eden ‘biz’ merkezli bir medeniyetin müntesipleri olduğumuzu unutmayalım. Diğer alış verişlerimizde olduğu gibi kira konusunda da makul olandan sapmayalım. Bunun için her ne gerekiyorsa onu yapmaktan geri durmayalım. Milletçe bu duyarlılığı ifade ederken tabi ki astronomik artışları durdurmak için ayrıca yönetimce gereken adımların atılması lazımdır diye düşünüyoruz.

HÜDA PAR GENEL MERKEZİ

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI