“Elektrik ve doğalgaz zamları geri alınmalı”

Genel Merkezimiz, elektriğe yapılan yüzde 15'lik zammın; maliyetlerin yükselmesi, yükselen enerji fiyatları veya enflasyon rakamları ile izah edilemeyeceğini belirtti.

/ BASIN AÇIKLAMALARI / Küçült | Büyüt

Partimiz HÜDA PAR Genel Merkezi, bugünden itibaren geçerli olacak şekilde elektriğe yüzde 15 zam yapılmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Ekonomik Kriz Kapıdadır

Hükümet, ekonomi yönetiminin başarısızlığının bedelini, halka ödettirmekten vazgeçmelidir. 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere elektriğe %15 oranında zam yapıldı. Böylece yılbaşında yapılan %6’lık zam ile bir yılda elektriğe toplamda %21 oranında zam yapılmış oldu. Hatırlanacağı üzere 2020 yılında %12, 2019’da da %32 oranlarında fiyat artırımına gidilmişti. Böylece üç yılın toplamında elektriğe %68 oranında zam yapılmış oldu. Aynı şekilde doğalgaza da mesken tüketimlerinde %12, sanayide ise %20 oranında zamlar yapıldı. Ocak ayından beri her ay yapılan %1’lik zamlarla birlikte yılbaşından bu yana doğalgaza yedinci kez zam yapılmış oldu.

Üçüncü çeyrek için yapılan bu zamları; maliyetlerin yükselmesi, yükselen enerji fiyatları veya enflasyon rakamları ile izah etmek mümkün değildir. Bu zamlar, üretici maliyetlerini de aynı oranda yükselteceğinden temel gıda ürünlerinden akaryakıta, giyimden sağlığa kadar hayatın tüm alanlarına yüksek zamlar olarak yansıyacak, alım gücü zaten düşük olan halkın belini daha da bükecektir.

Aynı şekilde sanayici ve üreticinin rekabet ve üretim gücü zayıflayacak, bu durum istihdamı da doğrudan olumsuz yönde etkileyecek, piyasaya yüksek enflasyon, refah kaybı ve işsizlik olarak geri dönecektir. Bu kadar yüksek zamlar, zaten ağır bir kriz içerisinde bulunan ekonomi için sürdürülebilir değildir. Bu nedenle gözden geçirilmelidir. Yapılan bu zamlar, enflasyonun tek haneli rakamlara indirilmesi, istihdam ve üretimin artırılması gibi taahhütlerin de yerine getirilmesini imkânsız kılacaktır.

Memur ve emeklilerin maaşlarına Temmuz zammından hemen önce elektrik ve doğalgaza yapılan bu zamlar, insanların heveslerini kursaklarında bırakmıştır. Yapılacak maaş artırımı, insanların hayatına bir iyileştirme getirmeyecek, yeni zamlarla hayatları bir önceki altı aya göre daha da zorlaşacaktır. Pandemi nedeniyle oluşan şartların ciddi şekilde mağdur ettiği geniş bir kitle bulunmaktadır. Geçimini temin etmekte zorlanan halkın temel ihtiyaçlarının karşılanması için daha fazla sorumluluk alması gereken iktidarın çeşitli kalemlerde vergi artırımına gitmesi ve temel tüketim ürünlerine fahiş oranlarda zam yapması kabul edilebilir değildir. Hükümet, kriz ekonomisinin ağır faturasını fakirin, dar gelirlinin sırtına yüklemekten vazgeçmelidir. Zam oranları bu şekilde yürürlüğe konulmamalı, geri alınmalı veya makul bir seviyeye çekilmelidir.

HÜDA PAR GENEL MERKEZİ

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI