"Alkolün çocuklarımızın kolaylıkla ulaşabildiği yerlerde satılmasını istemiyoruz"

İstanbul İl Başkanlığımız, yayımladığı yazılı bir açıklama ile alkolün, günlük ihtiyaçların tedarik edildiği ve çocukların kolaylıkla ulaşabildiği büfe tarzı yerlerde satılmasına tepki gösterdi.

/ BASIN AÇIKLAMALARI / Küçült | Büyüt

Alkollü içeceklerin umuma açık ve çocukların ulaşabileceği alanlarda satılmasına tepki gösteren İstanbul İl Başkanlığımız, uygulamaya, yayımladığı yazılı bir açıklama ile tepki gösterdi.

“Büfelerde satılan ve toplumu ifsat eden, aile olgusunu zedeleyen, birçok kötülüğün anası olarak da bilinen alkol, maalesef çok aleni bir şekilde alınıp satılmakta, umuma açık yerlerde rahatlıkla içilebilmektedir” denilen açıklamada, bu durumun çocuklara ve gençlere olumsuz örnek teşkil ettiği vurgulandı.

Caydırıcı önlemler alınmalı

Yetkililerin kısıtlama yapması bir yana, kanunlarda var olan kısıtlamaları da uygulamadığı belirtilen açıklamada, bu konuda yapılan düzenlemelerin yetersiz kaldığı belirtildi.

Her geçen gün kullanım yaşının düştüğü alköllü içeceklerin, ahlaki çöküntüleri beraberinde getirdiği belirtilen açıklamada, “İşlenen çoğu suçların da ana kaynağını içki oluşturuyor. Neredeyse her sokakta bir tekel bayiini, her caddede en az bir bar ve benzeri mekânın olduğunu görmekteyiz. Parklarda, bahçelerde, yol kenarlarında, kimi semtlerde de adeta su gibi elde taşınarak tüketilen alkol, halkın çoğunluğunun Müslüman olduğu ülkemizde ciddi rahatsızlıklar oluşturmakta, çocuklarımıza ve gençlerimize de kötü örnek teşkil etmektedir.” denildi.

Kısıtlamalar yetersiz

En son 2017 yılında yürürlüğe giren 4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu ile alkole yönelik birtakım yasaklamalar getirildiği hatırlatılan açıklamada, bu yasakların yürürlüğe girmesinin toplumu bir nebze olsa rahatlattığı belirtildi.

Açıklamada, kanun ve maddelerinin biraz daha genişletilerek cadde ve sokaklarda içki satışı yapan tekel büfelerine birtakım kısıtlamalar getirmesi talep edildi.

Yapılan açıklamanın devamında, “İnsanların günlük ihtiyacı olan gıdaların tekel büfelerinde satılıyor olması, insanların alkole olan mesafesini yok etmekle birlikte birçok sıkıntının oluşmasına da zemin hazırlıyor.” ifadelerine yer verildi.

Çocuklar reklamlardan etkileniyor

Reklam ve tanıtımla alakalı yasaklamaların toplum üzerinde herhangi bir tesirinin görülmediği ifade edilen açıklamada, “Özellikle ekmek, yumurta ve benzeri ihtiyaçları genellikle çocukların tedarik ettikleri göz önünde bulundurulursa günlük ihtiyaçların tedarik edildiği büfelerde satılan ve göz önünde olan alkollü içeceklerin çocukların bilinçaltına doğal bir içecek olarak yansıdığı, günlük herhangi bir ihtiyaç gibi görüldüğü, ilerleyen yaşlarda potansiyel içici olmalarına veya içmekte herhangi bir mahsur görülmeyen içecekler olarak görülmesine sebep olacağı  bilinmelidir.” denildi.

“Bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz”

Açıklamanın sonunda şu ifadelere yer verildi: “Alkolün, hem dini hem sağlık hem de toplumsal ahlak açısından zararlı olduğu, üretim, satış ve tüketiminin kısıtlanmasını, özellikle de çocuklarımızın kolaylıkla ulaşabildiği ve ihtiyaçlarını gördüğü alanlarda satılmasını istemiyoruz. Bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılmasını ve göz ardı edilmemesini istiyoruz. Toplumun bozulan mayasının bu kısıtlamalar ile düzeleceğine ve işlenen kötü fiillerin bir nebze de olsa bu şekilde azalacağına inanıyoruz”

İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI