“Elektrikleri keserek genel cezalandırmaya gidilmesi ağır haksızlıktır”

Çiftçilerin elektriklerini keserek genel cezalandırmaya gidilmesinin ağır haksızlık olduğunu ifade eden Sosyal İşler Başkanlığımız, “Şalter indirme veya faz düşürme, borçların tahsilinde medeni ve insani bir yöntem değildir” denildi.

/ BASIN AÇIKLAMALARI / Küçült | Büyüt

Sosyal İşler Başkanlığımız, Mardin, Batman ve Şanlıurfa başta olmak üzere birçok yerde yaşanan elektrik kesintilerine ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Elektrik kesintilerinin insani bir krize dönüştüğüne dikkat çekilen açıklamada, şu an fiili olarak devam eden mağduriyetlerin en kısa zamanda sonlandırılması çağrısında bulundu.

Mayıs ayından beri başta Mardin, Batman ve Urfa olmak üzere birçok yerde insanlar elektriksiz bırakılarak toplu cezalandırma yoluna gidilmektedir. Sıcak iklim nedeniyle bölgede temel ihtiyaç olan içme suyu ve tarımsal sulama önemli oranda elektrik enerjisine dayalıdır. Kayıp, kaçak veya faturaların zamanında ödenmemesi nedeniyle dağıtım firmasının elektrikleri keserek veya tek faza düşürerek genel cezalandırmaya gitmesi ağır haksızlıklar doğurmaktadır. Başvurulan bu yöntem aynı zamanda faturalarını zamanında ödeyen ya da kaçak kullanımla ilgisi olmayan abonelerin de cezalandırılması sonucunu doğurmaktadır.

Köylülerin elektrik dağıtım şirketiyle ilgili iddiaları da ciddidir. Faturaların korkunç düzeylerde şişirilmesi, fatura yerine el yazması pusulalarla vatandaşın uçuk ücretler yatırmaya mecbur edilmesi, devletin çiftçilere sağladığı avantajların dağıtım şirketince görmezden gelinmesi, borç gerekçesiyle çiftçinin tarımsal destek ödemelerine el konulması ve bu yolla hem halkın hem de devletin dolandırıldığı gibi vahim iddialar, çiftçilerin sıklıkla dile getirdiği şikâyetlerden bazılarıdır.

Bu iddiaların yanında yetkililerin yakın zamanda elektrik dağıtım şirketlerinin kamuyu zarara uğrattığı yönündeki açıklamaları ve bu yönde devam eden hukuki süreç de göz önüne alındığında durumun çok vahim olduğu anlaşılmaktadır. Şalter indirme veya faz düşürme, borçların tahsilinde medeni ve insani bir yöntem değildir. Yetkilileri bir an önce harekete geçmeye davet ediyoruz. Halkı ikna edecek şeffaf, adil ve tarafsız bir soruşturma yapılmalı ve sonuçları kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Bunun yanında şu an fiili olarak devam eden mağduriyetler de en kısa zamanda sonlandırılmalıdır.

SOSYAL İŞLER BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI