“Stadyumun yerine cami yapılmasını istiyoruz”

Gaziantep kent merkezinde, yıkılacak olan stadyumunun yerine cami yapılmasını istediklerini söyleyen Gaziantep İl Başkanımız Mehmet Nakşi Erat, yetkililere çağrıda bulunarak bu konuda duyarlı olmaları isteğinde bulundu.

/ BASIN AÇIKLAMALARI / Küçült | Büyüt

Geçtiğimiz Cuma günü toplanan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında alınan karar ile  Kamil Ocak Stadyumu, Valilik Binası ve Eski Vergi Dairesi’nin yerine TOKİ’nin ticaret ve konut alanları yapacağı açıklanması yapıldı.

Açıklama sonrası söz konusu projeye tepki gösteren Gaziantep İl Başkanımız Mehmet Nakşi Erat, Gaziantep’te yıkılacak Kamil Ocak Stadyumunun yerine bir cami yapılmasını talep ettiklerini söylediler.

Konu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Erat, parti olarak halkın cami talebini desteklediklerini ve kent yetkililerinin, halkın bu talebini dikkate alması gerektiğini söyledi.

Merkezde, özellikle de Kamil Ocak Stadyumunun yerine bir caminin yapılması yönünde halktan büyük bir talep olduğunu belirten Erat, söz konusu stadın ve alanın TOKİ tarafından Konut ve Ticari alan yapılmasını ise doğru bulmadıklarını söyledi.

“Gaziantep şehrimizin yöneticilerinin de bu yönde görüşleri vardı”

Yıkılacak Kamil Ocak Stadyumunun yerine yapılacak en güzel eserin bir cami olacağını belirten Erat, “Büyükşehir Belediyesi Meclisi toplantısında Kamil Ocak Stadyumu, Valilik binası ve eski vergi dairesi binasının da yerine TOKİ’ye devredilmek üzere iş merkezleri ve yüksek binalar yapılacağı bilgisini aldık. Dolayısıyla buranın daha öncede yıkılacağına dair zaten kararlar alınmıştı. Bu meydana, güzel bir cami yapılması konusunda halkın ciddi bir talebi vardı. Gaziantep şehrimizin yöneticilerinin de bu yönde görüşleri vardı. Fakat ne yazık ki özellikle Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında böyle bir kararın alınması gerçekten üzüntü vericidir, halkın tepkisine neden oluyor.” dedi.

“Bizim de parti olarak görüşümüz bu yöndedir”

Gaziantep’in iki milyona yakın bir nüfusu olduğunu belirten Erat, kent merkezinde şehri temsil edecek büyük bir caminin yapılmasının halkında talebi olduğunu söyledi.

Erat, “Bir şehir, kent özellikle meydanlarıyla, tarihi dokusuyla ortaya çıkar, kendisini gösterir. Bununla beraber özellikle İstanbul Sultan Ahmet Camii misali, bu meydanda büyük bir caminin yapılması ve diğer alanlarında meydan olarak kalması Gaziantep halkımızın isteği ve talebidir. Bizim de parti olarak görüşümüz bu yöndedir. Biz istiyoruz ki burada yüksek binalar, iş merkezleri yapılmasın. Bunun yerine meydan olarak kalsın ve meydanın ortasına da güzel bir cami yapılsın.” ifadelerini kullandı.

“Halkın talebi bu meydana bir cami yapılmasıdır”

Kent merkezine yapılacak bir caminin Gaziantep'e kimlik kazandıracağını belirten Erat, “Bu meydanda yüksek ve dikey binaların yapılması, bununla beraber iş merkezlerinin yapılması bu şehri boğacaktır. Şehrin merkezini, tarihi dokusunu yerle bir edecektir. Gaziantep’e kesinlikle böyle bir şey yakışmaz ve yazıktır. Bu meydanın tamamen boş kalması, tarihi dokunun devam etmesi en büyük arzumuzdur.  Gaziantep şehrimiz iki milyon nüfusa sahip bir şehir. Maalesef, böylesine takdire şayan, geniş, büyük bir camisi yok. Ulu Cami var, oda zaman zaman yeterli olmuyor. Bunun için buraya çok büyük, görkemli, güzel bir cami yapılabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kimi çevrelerin bu alanda cami yapılmasına karşı çıkmasının bir ölçü olmadığını, önemli olanın halkın ne istediği olduğunu belirten Erat, “Halkımız Müslüman bir halktır. Bu konuda da talebi açıktır ve halkın talebi bu meydana bir cami yapılmasıdır.” şeklinde konuştu.

GAZİANTEP İL BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI