32. Yılında #Halepçe Katliamı

İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen "Halepçe Katliamı"nın 32'inci yıldönümü münasebetiyle açıklama yapan Genel Merkezimiz, “ABD başta olmak üzere uluslararası şer odakları, bugüne kadar Kürt halkına felaketler dışında hiçbir şey yaşatmamıştır” ifadelerini kullandı.

/ BASIN AÇIKLAMALARI / Küçült | Büyüt

16 Mart 1988 tarihinde yaşanan ve vahşetin adı olarak tarih kayıtlarına geçen Halepçe Katlamı’nın 32. yıl dönümünde şehit düşen kardeşlerimizi bir kez daha rahmetle ve saygıyla anıyor, bu insanlık trajedisine yol açan zalimleri lanetliyoruz.

Kimyasal silahlarla kadın, çocuk, yaşlı demeden binlerce masum Kürd`ün vahşice katledildiği, on binlercesinin ise sakat kaldığı Halepçe katliamının emrini veren dönemin firavunu zalim Saddam ile bunu gerçekleştiren Kimyasal Ali ve diğer katiller, nefretle ve lanetle anılmaya devam edecektir.

Baas rejiminin eliyle gerçekleşen ve 180 binden fazla Kürd’ün mazlumca katledildiği yüz binlercesinin kendi topraklarından sürüldüğü “Enfal” operasyonlarının son halkası olan Halepçe Katliamı, tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleşmiş olmasına rağmen sözde medeni dünya”dan ciddi bir tepki dahi verilmemiştir. Halepçe katliamına sessiz kalan ve sekiz yıl süren Irak-İran Savaşı boyunca Baas rejimini destekleyen başta ABD olmak üzere uluslararası şer odakları, bugüne kadar Kürt halkına felaketler dışında hiçbir şey yaşatmamıştır.

Yıllar sonra Saddam ve onun emrindeki kimi katiller idam edilmişlerse de en az onlar kadar yaşanan vahşetlerden sorumlu olan İngiltere, ABD, Almanya ve Fransa gibi, yıllarca Saddama destek olup kimyasal silah sağlayan ülkeler hakkında herhangi bir soruşturma yapıl(a)mamıştır. Üzerinden 32 yıl geçmiş olmasına rağmen Saddam`a verdikleri kimyasal silahlarla bu soykırıma ortak olanların, tarih önünde bunun hesabını vereceğine ve bir gün mutlaka adaletin yerini bulacağına inanıyoruz.

Bir daha benzer vahşetlerin dünyanın hiçbir yerinde yaşanmaması temennisiyle katliamın yıldönümü münasebetiyle Halepçe şehitlerine bir kez daha rahmet diliyoruz.

HÜDA PAR GENEL MERKEZİ

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI