Parti Sözcümüz Demir’den Koronavirüs Açıklaması

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili önemli açıklamalarda ve çağrılarda bulunan Parti Sözcümüz Şehzade Demir, Mart ve Nisan aylarında yapacakları kongreleri de ikinci bir açıklamaya kadar ileri bir tarihe ertelediklerini söyledi.

/ BASIN AÇIKLAMALARI / Küçült | Büyüt

Genel Sekreterimiz ve Parti Sözcümüz Şehzade Demir, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili önemli açıklamalarda ve çağrılarda bulundu.

Bismillah…

Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın düzeyine ulaştığı açıklanan yeni tip Koronavirüs vakaları maalesef ülkemizde de görülmeye başlandı. Bilim Kurulu’nca açıklanan ve Sağlık Bakanlığı’nca uygulanan tedbirleri önemsiyor ve destekliyoruz. Parti olarak kendi teşkilat ve üyelerimizle beraber bütün milletimize tedbirlere uymaları çağrısında bulunuyor, yoğun temas ve kalabalık ortamlardan sakınmalarını tavsiye ediyoruz.

Bu kapsamda alınacak tedbirler ile ilgili olarak karar almak üzere Genel İdare Kurulumuz 14 Mart 2020 Cumartesi günü olağanüstü toplanmıştır. Bu toplantıda, Mart-Nisan aylarında yapılması planlanan ilçe kongrelerimiz de dahil olmak üzere toplu faaliyetler ve parti toplantılarının ikinci bir açıklamaya kadar ertelenmesine karar verilmiştir.

Hükümet tarafından açıklanan tedbirlerin yerinde fakat eksik olduğu değerlendirilmiştir. Şu ana kadar açıklanan tedbirlere ek olarak bazı tedbirlerin alınmasına ihtiyaç vardır. Cezaevlerinde kapasitenin çok üzerinde bir yoğunluk bulunduğundan yakın ve yoğun temas kaçınılmazdır. Resmi verilere göre cezaevlerinde kapasitenin iki katı hükümlü ve tutuklu bulunmaktadır. Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin sağlığı ve can güvenliği devletin sorumluluğundadır. Koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerinde bulunan yüksek risk grubundaki yaşlı ve hasta mahkûmlar ile ceza miktarına bakılmaksızın cezalarının ½’sinden fazlasını çekmiş olanların salgın tehlikesi geçinceye kadar adli kontrol tedbirleri uygulanarak evlerine gönderilmeleri, salgın riskini azaltacağı gibi ailelerinin endişesini de giderecektir. Tutuklu olanların da uygun görülecek adli kontrol tedbirleri ile tahliyelerine karar verilmelidir.

Ayrıca Türkiye’nin Çin’de ve İran’da bulunan vatandaşlarını tahliye etmiş olması takdir toplamıştır. Dünya sağlık Örgütü tarafından salgının merkez üssünün taşındığını açıkladığı Avrupa’da bulunan vatandaşlarımızın sağlık yardımı alamadığı, tedavi edilme taleplerinin reddedildiğine dair partimize iletilen iddialar endişe vericidir. Hükümet, acilen başta İtalya olmak üzere Avrupa’daki vatandaşlarımıza sahip çıkmalıdır. Durumlarını takip ederek sağlık yardımı alabilmeleri ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması için acilen girişimlerde bulunmalıdır.

İtalya’da yaşanan salgın karşısında İtalya Hükümeti’nin başka ülke vatandaşlarına uyguladığı ayrımcılık karşısında Dünya Sağlık Örgütü’nün harekete geçmesi çağrısında bulunuyoruz.

Bu arada; salgın süresince kendi sağlıklarını riske ederek hastaların yardımına koşan sağlık personellerinin göstermiş olduğu fedakarlık her türlü takdirin üzerindedir. Bu vesileyle bütün hastalara şifa dileklerimizle birlikte tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı tebrik ediyoruz.

HÜDA PAR GENEL MERKEZİ

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI