Genel Başkanımız Sayın İshak Sağlam’dan İdlib açıklaması

İdlib’de rejim güçleri tarafından yapılan saldırıyı değerlendiren Genel Başkanımız Sayın İshak Sağlam, “Türkiye doğrudan muharip güç olmamak için elinden gelen bütün çabayı sarf etmeli, diplomasi ve diyalog kanalları sonuna kadar zorlanmalıdır” dedi.

/ BASIN AÇIKLAMALARI / Küçült | Büyüt

BASINA VE KAMUOYUNA;

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde TSK mensuplarına Rusya’nın desteğiyle rejim güçleri tarafından yapılan saldırıda 34 can kaybı yaşanmış, 32 asker de yaralanmıştı. Bu elim hadisede hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Başta kederli aileleri olmak üzere milletimizin başı sağ olsun!

2011 Mart ayında Suriye’de iç karışıklığın başlamasından itibaren yanan fitne ateşinin bir an önce söndürülmesi gerektiği, aksi takdirde bütün bölgeye yayılabilme potansiyeli taşıdığını ilk günden beri dile getirdik.

Astana ve Soçi mutabakatlarıyla siyasi çözüm umutları yeşermesine rağmen, maalesef sonraki süreçlerde kat edilen mesafenin boşa çıkarılması ve yakalanan olumlu havanın bozulmasına sebep olan adımlar, ateşin tekrar harlanmasına sebebiyet vermiştir.

Şu husus bilinmelidir ki; Suriye’deki savaşın ilk dönemlerinde ‘Suriye’nin Dostları’ olarak toplantılara katılan Batılıların aslında Suriye’nin ve Suriyelilerin dostu olmadığı, Suriye’deki savaşın bitmesini de istemediği artık herkes tarafından görülmüştür. Öyleyse Suriye’deki meselenin çözümü ABD, NATO, AB veya Rusya nezdinde aranmamalıdır.

İlk günden beri söylediğimizi tekrar ediyoruz: Meseleyi emperyalistlere havale etmek, ateşe benzin dökmektir! İslam coğrafyasında savaş bir seçenek olarak görülmemelidir. Aslolan sulhtur!  Silahsız/savaşsız çözüm mutlaka bulunmalıdır!

Türkiye doğrudan muharip güç olmamak için elinden gelen bütün çabayı sarf etmeli, diplomasi ve diyalog kanalları sonuna kadar zorlanmalıdır.

Bir Kürt Atasözünde "Merovatî germa germ, neyartî nerma nerm" dendiği gibi (Dostluk kurarken sıcağı sıcağına, düşmanlık ederken serinkanlı ve sakin kalarak, teenniyle) hareket etmek gerekir.

Tekrar milletimizin başı sağ olsun, Cenab-ı Allah bir daha benzer acıları yaşatmasın!

İSHAK SAĞLAM | HÜDA PAR GENEL BAŞKANI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI