Genel Başkanımız Sağlam Şeyh Abdülkerim Çevik'in taziyesine katıldı

​Genel Başkanımız Sayın İshak Sağlam, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Şeyh Abdülkerim Çevik'e Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar diledi.

/ GENEL BAŞKAN / Küçült | Büyüt

Bitlis'in Güroymak ilçesi Erentepe Mahallesi Muhammed Hafid Efendi Kur'an Kursu'nda kurulan taziye evinde Çevik'in yakınları tarafından karşılanan Sağlam, burada merhumun ruhuna Fatiha okudu. Çevik ailesi, taziye ziyaretinden ötürü Sağlam ve beraberindeki heyete teşekkürlerini iletti.

Taziyesi ziyaretinin ardından İLKHA'ya konuşan Sağlam, iki tane vatandaşın arasını sulh ederken bir tarafın verilen hükme razı olmaması nedeniyle meydana gelen bir olay olduğunu belirterek duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Sağlam, "Bizim medeniyetimizin çok rastlamadığı bir şekilde vefat etti saydamız. Bölgemizin tanınan âlimlerinden, aile olarak yüzyıllardan beri bölgemize hizmet etmiş bir ailenin mensubu olarak her zaman olduğu gibi kendisine sulh için gelen 2 vatandaşın arasını sulh ederken bir tarafın verilen hükme razı olmaması nedeniyle meydana gelen bir olaydır. Bu nedenle tarih boyunca çok ender rastladığımız bir husustur." dedi.

"Öncellikle bu olayın daha önce bölgemizin, medeniyetimizin görmediği bir nedenden dolayı meydana gelmesi doğrusu bölgemizde şok etkisi yaptı." diyen Sağlam, şunları söyledi:

“İnsanlarımız neticede alimlerin verdiği hükme razı olurlar. Razı olmazlarsa da zaten icbari (zorlama) herhangi bir güçleri yok. Sadece kendilerine başvuranların en uygun şekilde sulhlarını gerçekleştirmek için verilen bir karardır. Buraya gelen bunca insanın göstermiş olduğu bu tepkilerde, vefat eden bu Seyda'nın bölgemiz için bir değer olduğu ve bölgemiz için bir kayıp olduğu ortaya koymaktadır. Rabbim rahmetiyle muamele etsin, makamını alî etsin.”

BİTLİS İL BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI