İktisat İşleri Başkanlığımızdan TürkAkımı Doğalgaz Boru Hattı değerlendirmesi

TürkAkımı Doğalgaz Boru Hattı’na ilişkin değerlendirmede bulunan İktisat İşleri Başkanlığımız, projedeki avantajların tüketiciye yansıtılmayacak olmasının büyük bir handikap olduğunu vurguladı.

/ BASIN AÇIKLAMALARI / Küçült | Büyüt

Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı

Mayıs 2017’de yapımına başlanan “Türk Akımı” doğalgaz boru hattı hizmete açıldı. Daha önce Romanya ve Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye gelen Rusya doğal gazı artık bu hat sayesinde direk olarak Türkiye’ye gelmiş olacaktır. İkinci bir hat da Rus gazını direk olarak Avrupa’ya taşıyacaktır. Bilindiği gibi Türkiye; TANAP hattıyla Azerbaycan, Ukrayna üzerinden gelen Rus gazı ve İran’dan Türkiye’ye döşenen boru hatlarından doğalgaz ihtiyacını karşılamaktadır. Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerilimden dolayı zaman zaman gaz akışının kesilmesi, yine kış aylarında İran’dan gelen gaz akışındaki sıkıntılar, “Türk Akımı” projesiyle büyük oranda bertaraf edilebilecektir.

“TürkAkım projesindeki avantajların tüketiciye yansıtılmayacak olması büyük handikaptır”

Ancak projenin büyüklüğünün enerji geçiş güzergâhı olarak sağladığı jeopolitik avantajlar ve gaz tedarik kaynaklarının çeşitlendirilmesi dışında Türkiye’nin ithal ettiği doğalgaz fiyatlarına ve iç piyasada tüketiciye arzında herhangi bir ucuzluğa vesile olup olmayacağı da önemlidir. Türk Akımı’nın doğrudan Türkiye’ye bağlanması, tedarikte avantaj sağladığı gibi transit geçiş ücretinden de muafiyet sağlamaktadır. Ancak bu avantajların tüketiciye yansıtılmayacak olması, projedeki en büyük handikaptır.

Enerjiye ihtiyacın her geçen gün daha fazla arttığı bir dönemde enerji kaynakları ve nakil hatlarının aynı zamanda uluslararası ve ikili ilişkilerde çok önemli bir baskı unsuruna dönüştüğü bilinmektedir. Bundan dolayı enerji ithalatçısı ülkeler tedarik kaynaklarını çeşitlendirme yoluna giderek oluşabilecek muhtemel baskı unsurlarını bertaraf etmeyi hedeflemektedir. Türkiye gaz ihtiyacının önemli bir bölümünü Rusya’dan karşılıyorken ileriki dönemlerde bunun yol açabileceği sıkıntıları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Enerji tedarikinde asıl olan şey, dışa bağımlılığı en aza indirmek ve bunun tüketiciye maliyetini mümkün olabildiğince düşürmektir. Türkiye şu anda enerji ihtiyacının karşılanması noktasında önemli oranda dışa bağımlı bir ülke durumundadır. Enerji tedarik kanallarının çeşitlendirilmesi kadar, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi de önemlidir. Bu açıdan enerjide dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına dönük yatırımlar dünyada önem kazanmaktadır. Bir petrol ve doğalgaz ülkesi olmadığı için Türkiye, enerjide dışa bağımlılığı en aza indirebilmesi için yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla yatırım yaparak geleceğe hazırlanmalıdır.

HÜDA PAR İKTİSAT İŞLERİ BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI