Partimiz HÜDA PAR’ın penceresinden 2019 yılının anatomisi

Partimiz HÜDA PAR, 2019 yılında gündemine aldığı önemli gelişmeleri, olayları ve tarihi gelişmeleri derlediği 2019 yılı almanağında yayımladı. Almanakta dikkat çeken en önemli detay ise merhum Mehmet Yavuz’un vefatı oldu.

/ BASIN AÇIKLAMALARI / Küçült | Büyüt

2019 yılı İslam coğrafyasının birçok bölgesinde yaşanan büyük acılarla derin izler bırakırken, başta Suriye olmak üzere; Irak, Yemen, Afganistan, Pakistan, Doğu Türkistan, Mısır ve Libya'da yaşananlar tarihin kanlı sayfaları arasına girdi.

Küresel emperyalizm; dağılan, zayıflayan, güçsüz düşen İslam milletlerine sinsice ve gaddarca yöntemlerle saldırarak yüzbinlerce Müslümanın ölmesine, milyonlarcasının mülteci durumuna düşmesine ve şehirlerin harap olmasına neden oldu.

Suriye savaşının devam etmesinin önüne geçebilmek amacıyla atılan adımlar, ABD’nin Suriye’de gerçekleştirdiği katliamlar, Astana süreci, Soçi zirvesi, Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü, siyonist işgal rejiminin Gazze’ye uyguladığı provokatif eylemler ve Yemen’de Suud yönetimindeki koalisyon güçlerinin Müslümanlara yönelik katliamları ise insanlık tarihinin kara sayfaları arasında yer aldı.

2019 Türkiye gündeminin konu başlıklarından biri de Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten merhum Mehmet Yavuz’un Hakk’ın rahmetine kavuşması oldu. Merhum Yavuz’un vefatı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Şentop ile diğer önemli şahsiyetlerin taziye mesajları ile Yavuz’un son nasihatleri 2019 gündeminde partimiz HÜDA PAR’ın takviminde yer aldı.

Ocak ayı içerisinde AB destekli "Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Okul" projesi, Akdeniz’deki göçmen faciaları, Suriye ve Suriyeli muhacirler meselesi, partimiz HÜDA PAR’ın seçimlere katılmaması ve Malezya’nın, içinde işgal rejiminin veya temsilcilerinin bulunduğu etkinliklere izin verilmeyeceği kararına dair değerlendirmelerde bulunuldu.

Şubat ayı içerisinde Mülakat sisteminin oluşturduğu mağduriyetler, İran’da düzenlenen bombalı saldırı, Varşova ile Soçi zirveleri, Suud ve Pakistan yakınlaşması, Mısır'daki idamlar ile Türkiye'nin, darbeci Sisi'ye teslim ettiği Mısırlı genç Muhammed Abdulhafiz Ahmed Hüseyin'e dair gündemin öne çıkan konularıyla ilgili değerlendirme yapıldı.

Mart ayı içerisinde 49 kişinin şehid olduğu Yeni Zelanda'da cami katliamları, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) meselesi, Hindistan-Pakistan arasındaki gerilim, Türkiye'deki ekonomik koşullar, Avusturya'daki Tevhit bayrağı yasağı ve ABD Başkanı Trump'ın Golan Tepeleri'yle ilgili sözleri değerlendirmeye tabi tutuldu.

Nisan ayı içerisinde Genel Başkanımız Sayın İshak Sağlam’ın Barzani ile görüşmesi, Afganistan'daki saldırılar, siyasi partilerle yapılan görüşmeler, Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü ile birlikte artan siyonist saldırılar, Tunus’ta bu yıl 30’uncusu düzenlenen Arap Birliği Zirvesi ve Washington’da gerçekleştirilen NATO zirvesi, Yeni Ekonomi Programı, Sudan'da yaşanan askeri darbe, Sri Lanka'da kilise ve otelleri hedef alan bombalı saldırılara ilişkin açıklamalar yapıldı.

Mayıs ayı içerisinde partimiz HÜDA PAR’ın Erbil’de temsilcilik açması, emperyalist ABD’nin İhvan-ı Müslimin Hareketini “terör listesine” alma girişimleri, YSK'nın İstanbul'da seçimlerin yenilenmesi yönündeki kararı, ABD’nin, Türkiye’nin S-400 gibi savunma politikasına karşı çıkması ve Suudi Arabistan'ın 3 alimi idam edeceği yönündeki haberlere dair partimizin sert tepkisi oldu.

Haziran ayı içerisinde Muhammed Mursi'nin şehadeti ve buna dair tepkiler, MEB ve Diyanet arasında imzalanan ortak proje, Kâbe’nin özerk bir idari yapıya kavuşturulması çağrısı ile Said Nursi ve Şeyh Said'in kabirleri için hükümete çağrıda bulunuldu.

Temmuz ayı içerisinde tepki çeken BM'nin skandal "aile ve kadın" raporu, EPDK'nın elektrik fiyatlarına yaptığı zamlar, Kadın üniversiteleri meselesi, 15 Temmuz darbe girişimi yıldönümü, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğuna ve Trabzon’da gerçekleşen ırkçı saldırılar ile bazı belediyelerin el değiştirmesiyle birlikte toplu işten çıkarmalara tepki gösterildi.

Ağustos ayı içerisinde Genel Başkan Yardımcımız merhum Mehmet Yavuz’un hakkın rahmetine kavuşması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Şentop ile diğer önemli şahsiyetlerin taziye mesajları, Hindistan’ın Keşmir kararı, “Güvenli Bölge” mutabakatı, Emine Bulut cinayeti ve Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine atanan kayyumlarla ilgili değerlendirmede bulunuldu.

Eylül ayı içerisinde HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan ailelere partimiz HÜDA PAR’dan destek açıklaması, Hindistan ve Pakistan arasında büyük gerilim, işgal rejiminin Suriye, Irak ve Lübnan'a yönelik saldırıları, terörist Netanyahu’nun Ürdün Vadisi ve Ölü Deniz’in kuzeyini "ilhak" niyeti ve Suud rejimine ait "Saudi Aramco" tesislerine yönelik saldırılara değinildi.

Ekim ayı içerisinde partimiz HÜDA PAR’ın "Kudüs ve Selahaddin" temalı paneli, 6-8 Ekim saldırılarının yıldönümü, Kocaeli ve Mersin’de mültecilerle ilgili yaşanan dramatik olaylar, Genel Başkan İshak Sağlam’ın vefat eden "Kudüs şairi" Nuri Pakdil için taziye mesajı, 2020 Bütçesi ve Yeni Vergi Düzenlemesi ile Türkiye'nin Suriye'deki harekâtına ilişkin açıklamalarda bulunuldu.

Kasım ayı içerisinde Genel Başkanımız Sayın İshak Sağlam’ın Mesrur Barzani ile görüşmesi, ABD’nin Afganistan’da CIA üzerinden gerçekleştirdiği katliamlar, tesettürlü kadınlara yönelik son günlerde artan saldırılar ve 10 Kasım etkinliklerinde minik çocukların Mustafa Kemal'in portresi önünde secde ettirilmesine dair, partimiz HÜDA PAR’ın önemli açıklamaları oldu.

Aralık ayı içerisinde partimiz HÜDA PAR'ın 7'nci kuruluş yıldönümü, İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) güncellenmesi açıklaması, asgari ücret meselesi, güvenlik soruşturması mağduriyetleri, NATO Zirvesi, Doğu Türkistan’daki Çin zulmü, Süresiz Nafaka Kanunu, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Kanun da partimizin gündeminde yer aldı.

HÜDA PAR GENEL MERKEZİ

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI