“Kapitalizme alternatif ekonomik sistemin çıkması gerekiyor” ​

Genel Başkan Vekilimiz Sayın Zekeriya Yapıcıoğlu, kapitalist ekonomik sistemin sonunun geldiğini ancak iktisatçı, fakih, siyasetçi ve idarecilerin bir araya gelerek İslam iktisadını pratiğe dökmek için büyük bir çalışma yapmaları gerektiğini söyledi.

/ GENEL MERKEZ / Küçült | Büyüt

Avrupa İslami Finans ve Ekonomi Akademisi'nin "İslami Finansta Menkul Değer" sloganıyla düzenlediği "2'inci İslami Mali Pazarlar Kongresi" panel oturumlarıyla gerçekleştirildi.

Panelin ardından Genel Başkan Vekilimiz Sayın Zekeriya Yapıcıoğlu İLKHA'ya değerlendirmelerde bulundu.

İslam iktisadı ile ilgili bu tür çalışmalar son dönemde arttığını belirten Yapıcıoğlu, bu tür çalışmaların hayırlara vesile olmasını temenni etti, panelde emeği geçenlere teşekkür etti.

İslam peygamberi Hazreti Muhammed'in "âlemlere rahmet" olarak gönderildiğini hatırlatan Yapıcıoğlu, İslam'ın rahmet ve fıtrat dini olduğunu vurguladı.

Bütün dünyanın iktisadi anlamda kapitalizmin pençesi altında inlediğini söyleyen Yapıcıoğlu, kapitalizmin, bugün bütün dünyayı sömürdüğünü ifade etti.

Yapıcıoğlu: Alternatif ortaya çıktığında kapitalizm de yıkılacaktır

Küresel sermayenin, adeta her tarafa bir hortum bağladığını ve  bütün dünyanın iliğini emdiğini söyleyen Yapıcıoğlu, "Tıpkı sosyalist veya komünist ekonomi sistemleri gibi kapitalizmin de sonu gelmiş ama onun için bir alternatifin çıkması gerekiyor. Alternatif ortaya çıktığında kapitalizm de yıkılacaktır. Bunun yıkılabilmesi, bütün insanlığı sömüren bu sistemin yıkılıp yerine adaletin gelebilmesi için mutlaka İslam iktisatçılarının, Müslümanların iyi çalışması gerekir,  dersini iyi çalışması lazım. Bir taraftan iktisatçılar, bir taraftan siyasetçiler, bir taraftan idareciler, bir taraftan hukukçular, bir taraftan belki islam fıkıhçıları bir araya gelip bu alternatif sistemi nasıl oluşturacaklar, daha doğrusu İslam iktisadı nasıl pratiğe dökecekler, bunu somut örnekleriyle ortaya koymaları lazım." dedi.

"İslam iktisadını anlayıp hayata geçirmemiz lazım"

Düzenlenen panelin, bu çalışma için bir adım olmasını ümit ettiğini belirten Yapıcıoğlu, "İnşallah biz bunu başarabilirsek, kendimizi bu boyunduruktan, bu pençenin altından kurtarabilirsek biz sadece İslam ümmetini değil bu sömürü düzeninden şikayetçi olan bütün mazlumları, bütün mustazafları da bu cendereden çıkarabileceğiz diye düşünüyorum. İnşallah, o günler çok uzakta değildir. Ama bizim önce kendimize gelmemiz lazım. Kendi iktisadi nizamımızı iyice öğrenip, yani sadece içinden faiz çıkarılmış yerine zekat monte edilmiş, faizsiz-zekatlı kapitalizm değil. Gerçekten İslam iktisadını anlayıp hayata geçirmemiz lazım." diye konuştu.

HÜDA PAR GENEL MERKEZİ

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI