Gündem Değerlendirmesi (29.10.2019)

Partimizin 29 Ekim 2019 tarihli gündem değerlendirmesi;

/ GÜNDEM DEĞERLENDİRMELERİ / Küçült | Büyüt

Genel Merkezimiz tarafından yapılan haftalık iç ve dış gündem değerlendirmesinde; 2020 Bütçesi ve Yeni Vergi Düzenlemesi, Soçi Zirvesi, Irak ve Lübnan’da Protesto Gösterileri gibi gündemin öne çıkan başlıkları ele alındı.

2020 Bütçesi Ve Yeni Vergi Düzenlemesi

Geçtiğimiz Perşembe günü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, 2021 ve 2022 yılları Bütçe Tahminleri ile ilgili TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunum yaptı. Meclise sunulan Bütçe Kanunu teklifinde 2020 yılı merkezi yönetim bütçe gelirlerinin 784,6 milyar TL.si vergi gelirleri olmak üzere 956,6 milyar TL; giderlerinin ise 1 Trilyon 95,5 milyar TL olması öngörülüyor. Bu da 138,9 milyar TL bütçe açığı demektir. Geçen sene bu zamanlarda 2019 yılı bütçesi sunulurken bütçede 80,6 milyar TL açık vereceği öngörülmüştü. Ancak 2019 yılının sadece ilk altı ayında neredeyse bu rakama ulaşıldı. İlk altı ayda 78,6 milyar, ilk dokuz ayda 85,8 milyar TL açık verildi ve yılsonu açık miktarı 125 milyar TL olarak revize edildi. Üstelik bu açık Merkez bankasından 40,1 milyar TL yedek akçe devrine rağmen gerçekleşti.

Bütçe açığının borçla kapatılması nedeniyle 2019 yılının ilk 9 aylık döneminde faiz giderleri %35 civarında arttı. Faiz giderleri çok artınca bu sefer vergi kanunlarında değişiklik yapılmasına karar verildi. 2020 Bütçesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonuna sunum yapıldığı gün AK Parti Grup Başkanvekili tarafından bazı vergi kanunlarında değişiklikler öngören kanun teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Bu değişiklikler “az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi” sloganı ile basına servis edildi. Kulağa hoş gelen bu formül gerçekte uygulanacak mı? Yeni değişiklikler bunu sağlayacak mı? 

Toplam vergi gelirlerinin 2/3’nü halen dâhildeki mal ve hizmetlerden alınan KDV, ÖTV, ÖİV gibi vergiler ile diğer dolaylı vergiler oluşturuyor. Gelir vergisinin payı % 21 civarında ve bunun da üçte ikisini “bordro mahkûmu” olarak da isimlendirilen ücretliler ödüyor. Kurumlar vergisinin payı ise bunun yarısı kadar. Tablo böyle iken az kazanın az vergi verdiği veya vereceği söylemi doğru değildir. Az kazananlar hem kazanırken hem de harcarken yani iki kez vergi vermek zorunda kalıyorlar.
Özetle 2020 bütçesinin vatandaş için tercümesi şudur: Daha az maaş artışı, daha çok zam ve daha fazla vergi. 

Olması gereken ise şudur: Daha fazla tasarruf, daha az borçlanma ve daha düşük faiz yükü. Yapılan ise tam tersidir. Daha fazla harcama, daha büyük açık, daha çok borçlanma ve faiz yükü; daha az ücret artışı ve dar gelirliden kemer sıkma isteği.

Hükümete sorumuz: Madem harcamalarınızı kısmayacaksınız ve kamu harcamalarını artırmak suretiyle ekonomiyi canlandırmak istiyorsunuz, öyleyse neden bütün gelirini harcamak zorunda olan işçi, memur, emekli maaşlarına ve çiftçiye verdiğiniz desteğe yeterince artış sağlamıyorsunuz?

SOÇİ ZİRVESİ

Türkiye ve Rusya’nın güvenli bölge, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve anayasa komitesi faaliyetlerinin desteklenmesine ilişkin mutabakata varmaları; bölgede çatışmaların sonlandırılması veya nisbeten sükûnetin sağlanması adına önemlidir. Ancak 8 yıldır devam eden ve bölgede gerilimi tırmandıran Suriye iç savaşının gidişatının, mültecilerin geri dönüşünün ve bölgesel güvenliğin Rusya ve ABD gibi emperyalist ülkelerin inisiyatifinde olması, bölge ülkeleri açısından gözden kaçırılmaması gereken bir tehdittir. Bölgeyi toplumsal, siyasi ve ekonomik istikrarsızlığa sürükleyen iç savaş, bölge ülkelerinin ittifak ve inisiyatifi ile çözüme kavuşturulmalıdır. 

Mutabakatta yer alan güvenli bölge maddesi, sivil can kayıplarının önlenmesi adına önemlidir. Ancak sürecin bölgede demografik bir değişim sürecine dönüşmesi önlenmelidir. Aksi halde mevcut sorun daha da derinleşecektir. Suriye’de kalıcı barışı sağlamanın temel yolu tüm kesimlerin dahil edildiği yeni anayasa ve yönetim mekanizması oluşturmaktır. Bölge ülkeleri bu doğrultuda anayasa komitesi çalışmalarını koşulsuz desteklemeli ve çözüme katkı sağlamalıdır. 

Soçi mutabakatında yer alan ve mültecilerin gönüllü ve güvenli olarak geri dönüşünün sağlanmasına ilişkin madde, içerik açısından olumludur. Fakat mültecilerin zorla gönderildiğine dair iddialar ve mültecilere yönelik başlatılan ırkçı kampanyalar ivedilikle soruşturulmalıdır.

Türkiye ve Rusya arasında varılan mutabakat, Türkiye’nin Suriye iç savaşından bu yana izlediği insani politikaları etkilememelidir. Türkiye, daha önce çatışmasızlık bölgesi ilan edilen İdlib’e, orada yaşayan 3 milyon sivile karşı saldırgan bir tutum izleyen Rusya’nın savaşı derinleştiren adımlarını desteklememelidir. 

IRAK VE LÜBNAN’DA PROTESTO GÖSTERİLERİ

Irak ve Lübnan’da siyasi reform talebiyle başlayan yolsuzluk karşıtı protesto gösterileri tehlikeli bir boyuta ulaşmıştır. Eylül ayı başından bu yana 200’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği Irak, mezhepsel bir çatışmaya doğru ilerlemektedir. Deforme olmuş siyasi sistem, yanlış ekonomik adımlar ve ithal politikalarla yönetilmeye çalışılan ülkelerdeki isyan haklı taleplere dayansa da, mezhepsel ve dinsel çeşitlilik, sürecin provoke edilmesini ve iç savaşa sürüklenmesini kolaylaştırmaktadır. 

44 yıl önce iç savaş tecrübesi yaşayan ve 200 bin üzerinde insanın yaşamını yitirdiği Lübnan; ABD işgalinden sonra bir daha sükûnet ve istikrarın sağlanamadığı Irak din, mezhep gibi hassas fay hatları üzerinde yer alan coğrafyalardır. Bu sebeple protesto gösterilerine öncülük eden oluşum ve liderlerin gösterilerin provoke edilmemesi için çabalaması gerekmektedir. Şiddet, haklı talepleri gölgeleyerek karışıklığı ve dolayısıyla istikrarsızlığı derinleştirecektir. Aynı zamanda bölge ülkeleri arasındaki çekişmeler, Suriye ve Yemen’de olduğu gibi mezhebi, etnik ve ideolojik gerilimi tırmandırarak Irak ve Lübnan’ı da birer vekâlet savaşı sahasına dönüştürme tehlikesi barındırmaktadır. Siyasi otoriteler, ivedilikle harekete geçmeli siyaset ve ekonomide emperyalist kutuplardan bağımsız, gerekli reformları gerçekleştirmelidir. 

HÜDA PAR GENEL MERKEZİ

 

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI