2018-2019 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI SONA ERDİ

Eğitim İşleri Başkanlığımızın bugün itibariyle sona eren 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı mesajı;

/ BASIN AÇIKLAMALARI / Küçült | Büyüt

2018 - 2019 Eğitim-Öğretim Yılı 8 aylık yoğun bir ders ve sınav maratonunun ardından 14 Haziran 2019 (bugün) tarihi itibariyle sona erdi. Böylece yaklaşık 18 milyon öğrencinin üç ay sürecek yaz tatilleri de başlamış oldu. Bu vesile ile eğitim camiasının bütün öğretmen ve öğrencilerine hayırlı bir yaz tatili geçirmelerini diliyoruz.

Eğitim, bir ülkenin en önemli ve temel meselelerinden biridir. Toplumlar kendi kültür ve medeniyetlerini gelecek nesillere eğitim yoluyla aktarırlar. Bir toplumun medeniyet seviyesi, o toplumun eğitim kalitesi ile orantılıdır. Bir realitedir ki; eğitimde istenilen seviyede değilseniz sahip olduğunuz değerler mirasını yeni nesile aktaramazsınız. Bu nedenle eğitim ve öğretime dair sorunların giderilmesi çok önemlidir.

Türkiye'de eğitim ve öğretim, hem şekil hem de içerik olarak bizim kültür ve medeniyetimizi gelecek nesillere aktarabilecek durumda değildir. Yıllardır yapılan reform ve değişiklikler şekilcilikten öte bir anlam ifade etmediği için eğitimin kronikleşmiş sorunları da çözülemedi.  Eğitim kalitesi sıralamasında dünyada 99. sırada yer almamız bunun açık göstergesidir. Bunun için yapılması gereken, batıyı taklit etmekten vazgeçilmesi ve kendi medeniyetimizi inşa edecek yerli bir eğitim sistemini hayata geçirmektir.

Eğitim sistemi, manevi değerler noktasındaki eksikleri tamamlamada yetersiz kaldığı için yaz tatili bu eksiklerin tamamlanması için önemli bir fırsata dönüştürülebilir. Bu eksikleri gidermeye matuf camilerde ve diğer özel dini kurumlarda düzenlenen yaz Kur'an kurslarından çocuklarımızın istifade etmeleri için veliler gerekli katkıyı yapabilmeli ve desteklemelidir.

Yaz tatili, çocuklarımızın bir yıllık yoğun ders ve sınav stresini atmalarına vesile olmalıdır. Bununla beraber derslerden de tamamen kopmalarına engel olacak, zihindeki bilgileri taze tutacak hafif tempoda bir ders programı ile değerlendirilmelidir.

Zamanın gençliğinin temel sorunlarından bir tanesi de; çocukların reel hayattan kopmaları ve sanal bir hayata mahkûm hale gelmeleridir. Bu nedenle tatilin internet ve televizyon esareti altında sanal bir hayata dönüşmemesi için gerekli tedbirlere ağırlık vermek çok önemlidir.

Çocuklarla birlikte kültürel ve sosyal faaliyetlerin yer alacağı 3 aylık bir plan yapılması, sonucu her ne şekilde olursa olsun okul karnesinin gündemden düşürülmesi, çocuğa karşı kesinlikle olumsuz bir tavır içine girilmemesi pedagojik bir gerekliliktir.  Çocuğumuzu olduğu gibi kabul etmeli, eksik gördüğümüz yönlerini gerekirse uzman pedagoglardan da destek alarak tamamlamaya gayret etmeliyiz.

Yoğun ders programları ve ödevlerle çocuklara yüklenilip tatili okul döneminden daha stresli bir hale getirmenin bir getirisinin olmayacağının bilinmesi gerekir. Tatil gerçekten tatil olmalı; hem zihnen hem bedenen hem de ruhen çocuklarımızı dinlendirmelidir. Konulacak programların dinlendirici ve takviye edici aktiviteler olmalarına dikkat edilmesi hayati önem taşımaktadır.

2019-2020 Eğitim ve öğretim yılına sorunlarımızı aşmış olarak girmek istiyoruz. Bu vesile ile biz bütün eğitim camiasına hayırlı tatiller diliyoruz.

HÜDA PAR EĞİTİM İŞLERİ BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI