HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, “HÜDA PAR’ın idaresine geçen belediyelerde, insan merkezli, adalet hedefli ve hizmet odaklı belediyecilik nasıl yapılır, dost düşman herkese gösterebileceğiz.” dedi.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Gaziantep'te düzenlenen aday tanıtım programında, 4'ü büyükşehir, 4'ü il, 38'i de ilçe olmak üzere 46 belediye başkan adayını daha açıkladı.

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler öncesi HÜDA PAR adaylarını açıklamaya devam ediyor.

 Bu kapsamda HÜDA PAR, Gaziantep'te düzenlediği aday tanıtım toplantısında, 4'ü büyükşehir, 4'ü de il olmak üzere toplamda 46 belediye başkan adayını daha tanıttı.

Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde başlayan aday tanıtım programında, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, belediye başkan adaylarını tanıtmadan önce bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmasına Gazze’de yaşanan soykırıma değinerek başlayan Yapıcıoğlu, havadan, karadan ve denizden abluka altındaki Gazze’de insanların büyük çoğunluğunun açlıkla karşı karşıya kaldığını belirti.

İslam dünyasının kendisinden beklenen tepkiyi, reaksiyonu ve pratiği ortaya koyamaması nedeniyle siyonist vahşetin Gazze’de devam ettiğine dikkati çeken Yapıcıoğlu;Çok uzun bir süredir, dünyanın gündeminde Aksa Tufanı var, Filistin’de yaşanan vahşet var. Siyonist işgal rejiminin yapmış olduğu katliamlar, ortaya koymuş oldukları vahşet, yaptıkları soykırım tüm dünyanın gündeminde. Elbette bizim de gündemimizdeki en üst sırada yerini korumaya devam ediyor maalesef. Keşke bu vahşet bu reddelere varmasaydı.  Keşke bu kadar uzun sürmeseydi. Keşke bugüne kadar yaptıklarımız yeterli olsaydı ve bu vahşeti durdurabilseydik. Fakat maalesef bugüne kadar özelikle İslam dünyasının kendisinden beklenen tepkiyi, reaksiyonu, kendisinden beklenen pratiği ortaya koyamaması nedeniyle maalesef vahşet ve katliamlar devam ediyor. Enkaz altındakilerle birlikte yaralı ve şehit sayısı belki 127 bini bile geçmiştir.” şeklinde konuştu.

“Aksa tufanı batının yüzünü bize gösterdi”
Aksa Tufan’ının, batının o çirkin yüzünü, sahtekarlıklarını bütün çıplaklığıyla ortaya çıkardığını belirten Yapıcıoğlu, “Bu suçlular elbette sadece orada kan döken, sadece oradaki mazlumların, bebeklerin, kadınların ve beli bükülmüş ihtiyarların üzerine tonluk bombalar atan siyonist katil sürüsü değil; onlara her şarta, her türlü siyasi, askeri, mali desteği veren batı da onların yaptığı bu soykırımın suç ortağıdır.  İnşallah bir gün gelecek bütün bu suçlular hak ettikleri cezayla karşılaşacaklar. Batılı yönetimlerin pek çoğu kayıtsız şartsız bir şekilde siyonist vahşet çetesini desteklemeye devam ediyorlar. Bütün bu İslam dünyasının yöneticileri, orada yetkiyi, idareyi elinde bulunduranlar ve oradaki halklar bir değerlendirme yapmaları lazım. Aksa tufanı batının yüzünü bize gösterdi. Aslında medeni olmadıklarını, insan hakları derken sadece kendilerinin amaçları doğrultusunda kullandıkları bir aparat olduğunu, bir söylemden ibaret olduğunu gördük. Kendileri gibi saymadıkları insanlar doğranırken, parçalanırken insan haklarının onlar için hiçbir kıymeti olmadığını gördük. İnsanlık adına bugüne kadar pazarlamaya çalıştıkları bütün o kavramlarının içinin boş olduğunu gördük” dedi.

“Aksa Tufanı bir ayna oldu ve İslam ümmetine o ayna tutuldu”

Aksa Tufanı ve Gazze’nin, İslam ümmetinin haline ayna tutuğunu belirten Yapıcıoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Ne halde olduğumuzu, ne kadar zayıf düşürüldüğümüzü, İslam ümmetinin başındaki idarecilerin ne halde olduğunu yakinen görmüş olduk. Bu idarecilerin bir kısmı ihanet içerisindeler. Timsah gözyaşı döküyorlar. Bazıları üzülüyormuş gibi yapıp aslında siyonist rejime ellerinden gelen her türlü desteği veriyorlar. Bazıları destek vermeseler bile suskun kalıyorlar. Gündemde öyle bir şey yokmuş gibi bir tavır içerisinde hayatlarını rutin bir şekilde sürdürüyorlar. Bazılarının da içi yanıyor, bir şeyler yapmaya çalışıyorlar, ya güçleri yok, ya da yaptıkları şeyler yetersiz kalıyor. Hainler, korkaklar, acizler, içi yanan ama ellerinden bir şey gelmeyenler! O katil sürüsü güçlü olduğu için bunları yapmıyor. Arkasında Amerika gibi süper güçlerin olması da değil asıl mesele. Asıl onun cesaretinin kaynağı bizim parçalanmışlığımız, dağınıklığımız, bizim meseleye yeterince sahip çıkmayışımız, bizim eften püften, incir kabuğunu doldurmayacak sebeplerle birbirimizle kavga etmemizden dolayıdır.”

İşgal çetesinin Gazze'ye saldırılarında çoğu çocuk ve kadının hayatını kaybettiğini belirten Yapıcıoğlu, yaralı küçücük çocukların ve bebeklerin uzuvları kesilirken, ilaç yetersizliğinden dolayı ameliyat sırasında narkoz verilemediğini ifade etti.

“Hiçbir İslam ülkesine, bu soykırımlar devam ederken, işgal rejimiyle ticaretini sürdürmek yakışmaz”
Siyonistlerin havadan, karadan ve denizden saldırılarını sürdürdüğü abluka altındaki Gazze’de insanların büyük çoğunluğunun açlıkla karşı karşıya kaldığını belirten Yapıcıoğlu, “Gazze’de yaşanan Yardımlar toplandı, Mısır’a gönderildi, 10 binlerce kamyon dolusu yardım malzemesi bekliyor. Ama Gazze’de kardeşlerimiz açlık, susuzluk ve açlık çekiyor. İçecek temiz su bulamıyorlar. Oraya bin bir güçlükle gönderilebilen bazı gıda malzemelerini alabilmek için insanlar kuyruklara giriyor. Bir kısmına sıra gelmeden o gıdalar bitiyor. Hastalar ilaçsızlıktan dolayı hayatlarını kaybediyorlar. Ameliyat olması gereken küçücük çocuklar ve bebekler uzuvları kesilirken narkoz verilemiyor. Uyuşturulmadan elleri, ayakları ve bacakları kesiliyor. Halimiz bu iken yardım malzemeleri Mısır tarafında bekliyor. Diğer İslam ülkelerinin yöneticilerine sorsanız biz yapmamız gerekeni yaptık ama Mısır yardımları göndermiyor diyorlar. Mısıra soruyorsun, ‘bizimle ilgili bir problem yok, israil buna müsaade etmiyor diyor’. Zillete bakar mısınız? Gazze şeridi ve Mısır arasın da doğrudan doğruya açılan bir kapı var. Sınırın öbür tarafında Gazze’li kardeşlerimiz var. Ama Mısır yönetimi siyonist israil müsaade etmediğini, bu nedenle o yardımları Gazze tarafına geçiremediğini söylüyor. Onlar bu bahanelerin arkasına saklanırken 55 ülkenin tamamı, bütün İslam ülkeleri bu birkaç cümlenin arkasında saklanıp biz elimizden gelen her şeyi yaptık, fakat durduramadık diyorlar. Defalarca çağrıda bulunduk. Burada bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, hiçbir Müslümana, İslam ülkesine hatta insanım diyen hiç kimseye bu vahşetler, katliamlar ve soykırımlar devam ederken hiçbir şey olmamış gibi siyonist işgal rejimiyle ilişkilerini, ticaretini sürdürmek yakışmaz diyoruz. Gazze’de işgal çetesi çocuk hastanesini, savaşta bile vurulmaması gereken hastaneyi ve o hastanenin içinde ki çocukları, savaşta bile kullanmaması gereken fosfor bombalarıyla vurdu.” dedi.

“Gelin omuz verin, destek verin, mazlumlar sevinsin, zalimler titresin”

Yapıcıoğlu konuşmasının devamında yerel seçimlere değinerek; “Hamas’ı, Filistinlileri asla yalnız bırakmayacak olanları, asla siyonistlerin insafına terk etmeyecek olanları, elinden gelen ne varsa, var gücüyle yardım etmeye çalışanlar ile orada hiçbir şey olmamış gibi olanlar arasına bir fark koyun. Gelin güç verin, güçlenelim, düzen değişsin. Gelin omuz verin, destek verin. İnşallah mazlumlar sevinsin, zalimler titresin. İnşallah önümüzdeki belediye seçimlerinde Gazze’de, Han Yunus’ta oradaki belediyelerle buradakiler kardeş belediye olsun. Buradaki kardeş belediye orada ki insanların elinden tutsun ve o beldeleri ayağa kaldırsın diyoruz.” İfadelerini kulandı.

“Adalet bizim inancımızın bize yüklediği bir sorumluluktur”

Her şarta ve her mekanda, herkese karşı adil olunması gerektiğini belerten Yapıcıoğlu;
Siyaset ve muhalefet anlayışımız ve tarzımız, siyaseten beklentilerimiz ve siyasete yüklediğimiz anlam, ortaya koymaya çalıştığımız pratik, sanırım bu 11 yıla aşkın süre içerisinde, vatandaşlarımızın önemli bir kısmı tarafından görüldü. Bu pratiğin görülmesi için daha görünür hale gelmemiz gerekiyor. Bu önümüzdeki yerel seçimler bunun için bir fırsattır. 31 Mart yerel seçimleri HÜDA PAR’ın belediyecilik anlayışıyla bu milletin tanışma zamanı olsun. HÜDA PAR’ın idaresine geçen belediyelerde, insan merkezli, adalet hedefli ve hizmet odaklı belediyecilik nasıl yapılır inşallah dost düşman herkese gösterebileceğiz. Adalet bizim inancımızın bize yüklediği bir sorumluluktur ve mutlak bir emirdir. Her şart altında, her mekanda ve herekse karşı adil olmak mecburiyetimiz vardır.” şeklinde konuştu.

“Allah’tan korkanlara emaneti teslim ediniz ki memleket huzur bulsun”

Adaletten kendi aleyhine bile olsa milim şaşmayacak olanlara memleketlerin teslim edilmesi gerektiğini ifade eden Yapıcıoğlu; “Birilerinin yaptığı gibi bu dünyayı ya da bu dünyada sahip olduğumuz makamları, servetleri kendi mülkümüz olarak görmüyoruz. Mülkün sahibi Allah’tır ve bizler emanetçiyiz. Bu memleket bu milletin vatanıdır. Bu memleketi idare etmek, emanet olarak kime verilirse verilsin o kişi bir emanetçidir. Görev ne olursa olsun ister parlamentoda ister bakanlık makamında ister cumhurbaşkanlığı makamında ister yerel yönetimlerde belediye ya da atanma suretiyle bir vazife olsun, bunların hepsi emanettir. Bizim sahip olduğunu zannettiğimiz servetimiz bile bize emanettir. Ve biz onu meşru daire içerisinde kalarak emanet olduğu bilinciyle ancak sahiplenebiliriz, emanetçi olduğumuzu unutmadan. İşte diyoruz ki, emaneti ehline veriniz. Ama o ehil sadece o işi becerebilmeyi, yapabilmeyi değil onun aynı zamanda emanet olduğu bilinciyle hareket edebilendir. Çok iyi bir yönetim ortaya koyabileceğinizi düşündüğünüz kişi o makamın kendine emanet olduğunu değil, kendisine mülk olduğunu zannediyorsa, eğer belediyenin parasını, gelirini, kaynaklarını kendisine emanet edilen halkın malı değil, kendisinin şahsi işlerinde kullanabileceği bir mülk olduğunu düşünüyorsa, oradan sizin beklediğiniz iyi, hayırlı ve adaletli bir yönetim çıkmaz. O yüzden diyoruz ki emanet bilinciyle hareket eden, adaletten kendi aleyhine bile olsa milim şaşmayacak olan ve sadece Allah’ın huzurunda eğilen, ahiret bilinci olan, Allah’tan korkanlara emaneti teslim ediniz ki, memleket huzur bulsun, memleket gerçek bir hizmetle tanışsın. ”dedi.

Yapıcıoğlu konuşmasının devamında, idare ettikleri belediyelerde asla israf ve yolsuzluğun olmayacağını, milletin malının son kuruşuna kadar millete hizmete harcanacağını, HÜDA PAR’lı hiçbir belediye başkanın belediyenin parasını kendi reklamı için kullanmayacağını ifade etti.

 
İnşallah zaruri ihtiyaçları karşılayacak kadar suyu biz vatandaşa ücretsiz vereceğiz”

Vatandaşa zaruri ihtiyacı karşılayacak suyu ücretsiz vermekle beraber vatandaşların da israf etmemesi için gerekli her türlü tedbiri alacaklarını belirten Yapıcıoğlu, israfın önüne geçebilmek adına belirlenecek olan miktarın üzerindeki suyun ücretinin de ona göre belirleneceğini söyledi.
 
HÜDA PAR belediyeciliğinde adam kayırma olmayacağını ifade eden Yapıcıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “HÜDA PAR milletin malını çarçur etmez, israf yapmaz, sağa sola yedirmez, kendi kursağından da bir lokma haram geçmez. Millet hizmet görür. HÜDA PAR belediyeciliğinde adam kayırma olmayacaktır. HÜDA PAR belediye yönetimini alırsa, o belediye yönetimindeki kişi kendi makamını veya yetkisini kullanarak hiç kimseye zerre miktarında haksızlık yapmayı aklından bile inşallah geçirmeyecek. Az laf, çok iş inşallah bizimle olacak. İnşallah güvenli şehirler bizimle olacak. Emanete riayet bizimle olacak. İnşallah zaruri ihtiyaçları karşılayacak kadar suyu biz vatandaşa ücretsiz vereceğiz. İsrafın önüne geçebilmek adına o belirlenecek olan miktarın üzerindeki suyun ücretini ona göre belirleyeceğiz ki su sıkıntısının baş gösterdiği bu zamanlarda ücretsizdir diye vatandaşlarımız suyu israf etmesin. Sadece kendimiz değil vatandaşın da israf etmemesi için gerekli her türlü tedbiri alacağız. Herkes diyecek ki işte HÜDA PAR yaparsa böyle yapar”


“Belediyelerimizde gençlerimiz için evlilik fonu kurulacak”

HÜDA PAR belediyeciliğinde rantın değil, hizmet siyasetinin pratik olarak ortaya konulacağını dile getiren Yapıcıoğlu, “Sosyal belediyecilik öne çıkacaktır. Biz şuna inanıyoruz ki, bir beldede, bir tek insan açlıktan ölürse o beldenin halkının tamamı bundan sorumludur. Ama öncelikle o beldenin idarecisi bundan sorumludur. Dolayısıyla biz diyoruz ki; inşallah HÜDA PAR belediyeciliğinde sosyal belediyecilik anlayışı gereği hiç kimse aç kalmayacak. Rant değil, hizmet siyaseti pratik olarak ortaya konulacak. Bizim uzun zamandır hükümete bir çağrımız vardı: Gençleri evlendirmek için bir fon oluşturun. Şimdi diyoruz ki; inşallah belediyelerimizde geçlerimiz için evlilik fonu kurulacak. İnsani ücret, inşallah bundan sonra HÜDA PAR belediyeciliği pratiğe geçebilirse daha sık duyacağınız ve pratiğini de göreceğiniz kavramlar olacak.” ifadelerini kulandı.

“Bize tepeden bakanlara inanmış yüreklerin neler başarabileceğini göstereceğiz inşallah”

Birileri tarafından sürekli HÜDA PAR aleyhine iftira ve yalanlarla dolu kara propaganda yapıldığını belirten Yapıcıoğlu, “Bazı siyasi zevatlar sabah-öğlen-akşam HÜDA PAR’ı dillerine dolayarak, HÜDA PAR aleyhine kara propaganda yaparak, HÜDA PAR’ın ismini memleketin dört bir tarafına taşıdılar. Onlara belki bu yönlüyle bir teşekkür borçluyuz diyebilirdik, ama maalesef HÜDA PAR’la ilgili yapmış oldukları propaganda hep kara propagandaydı. Hep iftira ve yalanlarla doluydu. Buna rağmen onların bu açıklamalarından sonra insanlar merak edip, parti programımızı internetten indirip okudular. Okuyanlar bunun bir medeniyet projesi olduğunu görmüşlerdir. Ama bunu okumamış olanlar, sadece o kara propagandaya inananlar, parti programımızın renginden rahatsız olanların, iftiralarının peşine takılanlar, şu an bizi yeterince tanımıyor olabilir. Ve bazıları da maalesef onların cümleleriyle bizi tanıyor olabilir. Şimdi bu kara propagandayı etkisiz hale getirmek, o hakikati biran önce gün yüzüne çıkarıp insanlara göstermek için, her bir dava arkadaşıma çok ciddi sorumluluklar düşüyor. Kapı kapı dolaşıp, her bir vatandaşımızın gönlüne dokunup, HÜDA PAR’ın meselelere yaklaşımını, siyaset anlayışını, belediyecilik anlayışının ne olduğunu vatandaşlara anlatıp bu davayı büyüteceğiz. Bu sancağı biraz daha yükseklere taşıyacağız. Bize tepeden bakanlara inanmış yüreklerin, kenetlenmiş az bir topluluğun neler başarabileceğini göstermeye var mısınız?! Önümüzdeki 31 Mart seçimlerinde bize tepeden bakanların nasıl büyük bir yanılgı içerisinde olduklarını herkese göstereceğiz Allah’ın izniyle. Elif gibi dimdik adamlar sadece Allah’ın huzurunda eğilirler.” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından yapılan aday tanıtımında Yapıcıoğlu; Gaziantep, Kahramanmaraş, Kocaeli ve Trabzon büyükşehir belediye başkan adaylarının yanı sıra Kilis, Adıyaman, Gümüşhane ve Bayburt il belediye başkan adaylarını açıkladı.
Genel Başkan Yapıcıoğlu'nun tek tek platforma davet ederek tanıttığı adaylar arasında Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin ve Malatya'nın bazı ilçelerinin da aralarında bulunduğu 38 ilçe belediye başkan adayı yer aldı.

ADIYAMAN
1. Necmeddin Ertürk - Samsat İlçe Belediye Başkan Adayı
MALATYA 
2. Hamdi Şahin - Akçadağ İlçesi Belediye Başkan Adayı
3. Yunus Özbey - Pütürge İlçe Belediye Başkan Adayı
MARDİN 
4. Abdurrahim Dengiz - Artuklu İlçe Belediye Başkan Adayı
5. Sabri Dinç - Derik İlçe Belediye Başkan Adayı
6. Adnan Bozkurt - Midyat İlçe Belediye Başkan Adayı
KİLİS
7. Rıdvan Atıcı - Musabeyli İlçe Belediye Başkan Adayı
8. Bahaddin Çevik - Elbeyli İlçe Belediye Başkan Adayı
9. İsmail Morboncuk - Polateli İlçe Belediye Başkan Adayı
ŞANLIURFA 
10. İmam Bazik - Hilvan İlçe Belediye Başkan Adayı
11. Said Esen - Halfeti İlçe Belediye Başkan Adayı
12. Ömer Durmaz - Suruç İlçe Belediye Başkan Adayı
13. Abuzer Özaydın - Bozova İlçe Belediye Başkan Adayı
14. Murat Çimender - Birecik İlçe Belediye Başkan Adayı
15. Yakup Esmer - Haliliye İlçe Belediye Başkan Adayı
16. Ahmet İdem - Eyyübiye İlçe Belediye Başkan Adayı
17. İbrahim Bayram - Karaköprü İlçe Belediye Başkan Adayı
18. Kamil Taze - Viranşehir İlçe Belediye Başkan Adayı
KAHRAMANMARAŞ
19. Davut Teker - Dulkadiroğlu İlçe Belediye Başkan Adayı
20. Mehmet Kayışlı - Onikişubat İlçe Belediye Başkan Adayı
21. Niyazi Ay - Türkoğlu İlçe Belediye Başkan Adayı
22. Hacı Kahraman - Çağlayancerit İlçe Belediye Başkan Adayı
23. Ramazan Madenkuyu - Pazarcık İlçe Belediye Başkan Adayı
24. Cuma Türkan - Elbistan İlçe Belediye Başkan Adayı
25. Yusur Örer - Göksun İlçe Belediye Başkan Adayı
26. Sinan Kalay - Afşin İlçe Belediye Başkan Adayı
27. Akif Bertiz - Nurhak İlçe Belediye Başkan Adayı
28. İlyas Kaçar - Ekinözü İlçe Belediye Başkan Adayı
29. Fatih Damlıbağ - Andırın İlçe Belediye Başkan Adayı

GAZİANTEP
30. Mustafa Karakurt - Şehitkamil İlçe Belediye Başkan Adayı
31. Orhan Harat - Şahinbey İlçe Belediye Başkan Adayı
32. Adil Kök - Oğuzeli İlçe Belediye Başkan Adayı
33. Kenan Yüksek - Yavuzeli İlçe Belediye Başkan Adayı
34. Bayram Çakar - Nizip İlçe Belediye Başkan Adayı
35. Ali Kemal Kılıçparlar - Karkamış İlçe Belediye Başkan Adayı
36. Sait Cihangir - Nurdağı İlçe Belediye Başkan Adayı
37. Ahmet Görgel - Araban İlçe Belediye Başkan Adayı
38. Mehmet Şimşek - İslahiye İlçe Belediye Başkan Adayı

İL ADAYLARI

39. Mustafa Yetiş - Adıyaman İl Belediye Başkan Adayı
40. Ali Kiriş - Kilis Belediye Başkan Adayı
41. Maşallah Oruçoğlu - Bayburt İl Belediye Başkan Adayı
42. Mehmet Kabayel - Gümüşhane İl Belediye Başkan Adayı

BÜYÜKŞEHİR ADAYLARI
43. Rıdvan Yıldırım - Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı
44. Adem Kılınç - Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı
45. Mehmet Nakşi Erat - Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı
46. Mehmet Eşin - Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı