Raşid Gannuşi’ye yönelik uygulamaları kabul etmiyor ve kınıyoruz

Raşid Gannuşi’ye yönelik uygulamaları kabul etmiyor ve kınıyoruz

Tunus halkı 2011 yılında ‘Arap Baharı’ olarak adlandırılan süreçle dikta rejimden bir nebze de olsa kurtulmuş ve nefes alma imkânına kavuşmuştu.

Adalet ve özgürlük vaadiyle 2019 yılında cumhurbaşkanı seçilen Said Kays, 2021’de anayasaya aykırı bir şekilde hükümet ve meclisi feshetti. Ülkeyi en kısa sürede özgür seçimlere götürme ve siyasi hayatı normalleştirme vaatlerinin hiçbirini yerine getirmedi.

Said Kays, geçen süre içerisinde uygulama ve icraatlarıyla ülkeyi adım adım dikta rejime doğru sürüklemektedir. Tunus’ta yapılan ilk özgür seçimlerden büyük zaferle çıkan, Tunus Meclis Başkanlığı yapmış Raşit Gannuşi ve partisi Nahda’ya yönelik baskı ve sindirme faaliyetleri bütün hızıyla devam etmektedir.

Ülkede ve İslam âleminde saygın bir kişilik olan Gannuşi, 81 yaşında ve hasta olmasına rağmen evine yüzlerce polis baskın yaparak saatlerce arama yaptı. 2 gün gözaltında kalan Gannuşi’nin mahkemece tutuklanması ve partisi Nahda’nın bütün bürolarının kapatılması kabul edilemez ve bunu kınıyoruz.

Bu dikta rejim uygulamaları, insan hakları, fikir ve düşünce özürlüğüne, ülkenin huzur ve istikrarına yapılmış bir darbedir. Anayasa ve hukukun ayaklar altına alınmasıdır.

Kays, emperyalistlere hizmet eden bu dikta rejim sevdasından vazgeçmelidir. Raşid Gannuşi derhal özgürlüğüne kavuşturulmalı, hukukun üstünlüğü ilkesi hakim kılınmalıdır.

Uluslararası kurum ve kuruluşları Said Kays’ın dikta uygulamaların karşı çıkmaya ve mahkûm etmeye davet ediyoruz.

Tarih

22-04-2023

Konum

Ankara, Türkiye

Kategori

Dünya